Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Bezpieczna Zima z PZU

Trysil, czyli skandynawska tajemnica dobrej zabawy

Prawie 30 wyciągów i 70 kilometrów tras o różnej skali trudności w otoczeniu przepięknych górskich krajobrazów. Rozwiązaniem fotozagadki numer 20 był największy ośrodek narciarski Norwegii - Trysil.

Trysil wyróżnia się na mapie ośrodków narciarskich masą atrakcji i przepięknym krajobrazem. Miłośnicy jazdy na nartach znajdą tam świetne warunki, odpowiednio przygotowane stoki i wiele atrakcji, które każdego roku przyciągają tłumy turystów. 

Reklama

Ważną cechą ośrodka jest doskonały system tras, które łączą się ze sobą w taki sposób, że praktycznie w każde miejsce dotrzemy bez konieczności zdejmowania nart. Dodajmy, że w Trysil można także uprawiać narciarstwo biegowe, co jest ważnym wyróżnikiem ośrodka. 

Ośrodek zapewnia także możliwość szusowania każdemu - niezależnie od umiejętności. Dlatego na terenie ośrodka znajdują się trasy o kilku stopniach trudności, które umożliwiają aktywny odpoczynek zarówno bardzo dobrym narciarzom, jak i początkującym.

Skoro mowa o początkujących, warto dodać, że Trysil jest bardzo przyjazne rodzinom. Dla najmłodszych turystów przygotowano specjalne szkolenia, parki rozrywki, najłatwiejsze trasy i możliwość pozostawienia dzieci pod opieką wykwalifikowanych opiekunów, kiedy rodzice chcą skorzystać z najtrudniejszych tras. Za tygodniowe korzystanie z zimowych uroków Trysil dorośli zapłacą ok. 1000 zł, a dzieci poniżej 16 roku życia i osoby starsze (od 65 roku życia) ok. 800 zł. Ceny zwykle podawane są w euro, jednak należy pamiętać, że walutą Norwegii jest korona norweska (ok. 0,48 zł). 

Najłatwiejszym sposobem dotarcia do Trysil jest podróż samolotem do Oslo, a następnie autobusem do ośrodka. Czas przejazdu z Oslo do Trysil to ok. dwie i pół godziny. 

Nie samymi nartami człowiek żyje

Dla miłej odmiany, Trysil oferuje także wiele dodatkowych atrakcji. Wśród nich znajdują się na przykład jazda psimi lub konnymi zaprzęgami po okolicy, czy łowienie ryb pod lodem, co na pewno przypadnie do gustu miłośnikom wędkarstwa. Oprócz tego na miejscu można skorzystać ze skuterów zimowych lub odwiedzić Muzeum Narciarstwa. 

W okolicy znajduje się bardzo dobrze rozbudowana baza hotelowa i gastronomiczna - z lokalną kuchnią i muzyką na żywo. Dodatkowo w okolicy znajdują się basen, kręgielnia, siłownia, czy spa.

To tutaj znajdziesz najstarsze drzewo świata 

Co ważne - położenie Trysil daje nam możliwość szybkiego przemieszenia się na terytorium sąsiedniej Szwecji. Bardzo blisko ośrodka znajduje się bowiem jeden z najsłynniejszych parków Szwecji - Park Narodowy Fulufjället. 

W parku z kolei odnajdziemy jedną z największych atrakcji tego regionu - najwyższy wodospad w Szwecji. Njupeskär - bo tak nazywa się wodospad - to prawdziwa uczta dla osób, które cenią sobie uroki natury.

Ciekawostką jest znajdujące się na terenie parku najstarsze drzewo świata. Old Tjikko - bo taka jest jego nazwa - to drzewo, którego najstarsze fragmenty pochodza aż sprzed 9550 lat. Ma zaledwie 5 metrów wysokości, ale prawdopodobnie wykiełkowało pod koniec ostatniej epoki lodowcowej.

Na terenie parku można spacerować licznymi trasami widokowymi, a także liczyć na atrakcję przeznaczoną dla miłośników wędkarstwa. Nad jeziorami Rörsjö w północnej części parku znajdują się bowiem chaty udostępnione turystom, łodzie oraz wyposażenie dla wędkarzy chcących łowić pstrągi.

Zobacz także:

Weź udział w naszym konkursie i wygraj bon na zakupy (kliknij tutaj)