Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Bezpieczna Zima z PZU

Sierra Nevada: Narty z widokiem na morze i Afrykę

Rozwiązaniem fotozagadki nr 7 był ośrodek Sierra Nevada w Hiszpanii. Narty w południowej Hiszpanii? Tak, to możliwe! Śnieżnobiałe stoki, andaluzyjskie słońce i aż 20 narciarskich wyciągów. W Sierra Nevada sezon trwa od listopada do maja, a na turystów czeka ponad 120 tras zjazdowych. Z widokiem na morze i Afrykę!

Już sama nazwa "Sierra Nevada" wskazuje, że turyści mogą spodziewać się w tym miejscu prawdziwego, zimowego szaleństwa. Z języka hiszpańskiego oznacza po prostu "Śnieżne Góry". To pasmo w Górach Betyckich, w południowej Hiszpanii, w Andaluzji. Najwyższy szczyt to Mulhacén (3481 m n.p.m.), który należy do Korony Europy. Jest to jednocześnie najwyższy szczyt całego Półwyspu Iberyjskiego i europejskiego kontynentu, znajdujący się poza Alpami.

Reklama

Sierra Nevada jest najbardziej wysuniętym na południe ośrodkiem narciarskim w Europie. Ustanowiono tam park narodowy (Parque Nacional de Sierra Nevada) oraz rezerwat biosfery ze względu na unikalną roślinność i występujące gatunki zwierząt. Znakomite warunki atmosferyczne sprawiają, że nazywana jest też najbardziej słonecznym ośrodkiem zimowym na Starym Kontynencie.

Koszty tygodniowej zabawy na stoku

Cena 7-dniowego skipassu dla osoby dorosłej waha się od 187 do 258,50 euro. Koszty uzależnione są od tego, czy do Sierra Nevada wybieramy się w niskim, czy w wysokim sezonie. Młodzież (13-16 lat) zapłaci za podobny karnet od 168,50 do 232,50 euro, a seniorzy (60-69 lat) od 149,50 do 206,50 euro. Inna cena obowiązuje dzieci w wieku 6- 12 lat. 7-dniowy skipass to w ich przypadku wydatek od 121,50 do 173,40 euro.

Na miejscu można też wypożyczyć sprzęt narciarski. Cena za komplet (bez kasku) zaczyna się od około 20 euro za dobę w przypadku dzieci, a 26 euro dla osoby dorosłej. W ośrodku można też skorzystać z oferty szkółki narciarskiej. Do dyspozycji narciarzy pozostaje blisko 400 instruktorów jazdy.

Ponad 120 tras w jednym miejscu

Sierra Nevada oferuje turystom aż 124 trasy zjazdowe o zróżnicowanym stopniu trudności, w tym m.in.: 19 zielonych (bardzo łatwych), 41 niebieskich (łatwych), 50 czerwonych (trudnych) i 7 czarnych (bardzo trudnych).

Na terenie ośrodka funkcjonuje 21 wyciągów narciarskich, które przewożą ponad 45 tys. osób na godzinę. Ośrodek dysponuje systemem sztucznego naśnieżania tras. Przy dobrych warunkach pogodowych na stokach można szaleć także nocą, ponieważ są znakomicie oświetlone.

Narty z widokiem na morze i Afrykę

Miasta położone najbliżej gór Sierra Nevada to m.in. Grenada z twierdzą Alhambra wpisaną na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, Málaga, Almería i Costa del Sol. Przy ładnej pogodzie i dobrej widoczności ze szczytów Sierra Nevada można zobaczyć nie tylko Morze Śródziemne, ale nawet Maroko!

U samego podnóża gór znajdują się trzy szczególnie warte uwagi, malownicze zakątki Sierra Nevada: Pradollano, Borreguiles i Laguna de las Yeguas.

Na zakwaterowanie warto wybrać to pierwsze - Pradollano, które położone jest na wysokości 2100 m n.p.m. i nazywane jest sercem Sierra Nevada. Dolna stacja wyciągów znajduje się w samym centrum tego rejonu. Miasteczko przygotowało dla turystów szeroką ofertę noclegową - znaleźć tam można zarówno wysokiej klasy 4- i 5-gwiazdkowe hotele, jak i apartamenty lub tańsze kwatery. Po aktywnym dniu na stoku warto zajrzeć do okolicznych kafejek i restauracji, w których serwowane są smaczne, aromatyczne dania andaluzyjskiej kuchni. W miejscowych barach życie zaczyna się po 22.00, gdzie w radosnej atmosferze można biesiadować przy stołach zastawionych różnorodnymi wyrobami mięsnymi i odmianami win.

Kilkanaście minut drogi od Pradollano mieści się wspomniane wcześniej Borreguiles. Leży ono nieco niżej, ale warto odwiedzić je zarówno na nartach, jak i bez nich, by w spokojnym tempie zwiedzić malowniczą okolicę. W Borreguiles przeważają najłatwiejsze trasy przeznaczone dla najmłodszych lub początkujących narciarzy, które oznaczone są kolorem zielonym. Prócz licznych szkółek narciarskich, znajduje się tam też pogotowie górskie.

Ci, którzy zainteresowani są bardziej zaawansowanymi trasami zjazdowymi, powinni wybrać się w okolice Laguna de las Yeguas, które usytuowane jest na zboczu drugiego najwyższego szczytu pasma - Valety (3398 m n.p.m.). Wielu turystów mówi, że jest to najpiękniejsza część ośrodka Sierra Nevada. Stoki są jednak bardzo strome. Przecinają się na nich różne trasy z bajkowymi, idyllicznymi widokami morza i majestatycznych gór Maroka.

Śnieżne serce Andaluzji

Sierra Nevada położona w samym sercu Andaluzji słynie z doskonałych warunków dla zapalonych narciarzy, ale można uprawiać tam również inne sporty zimowe lub po prostu przyjechać, by nacieszyć się malowniczymi krajobrazami i słoneczną, śnieżną zimą.

To miejsce, które udowadnia, że Hiszpania to nie tylko plaże, morze, korrida i tapas, ale też unikalne miejsce w Europie do bezpiecznej i niezapomnianej narciarskiej zabawy.