Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Bezpieczna Zima z PZU

Najdłuższe trasy zjazdowe w Polsce

Rozwiązaniem fotozagadki nr 14 był Kasprowy Wierch. Jeśli komukolwiek jazda na nartach czy snowboardzie kojarzy się ze staniem w długich kolejkach do wyciągu, to podpowiadamy, gdzie warto pojechać, by zjazd dostarczył więcej frajdy niż kilka zakrętów na stoku o długości 800 metrów.

Prezentujemy przewodnik po najdłuższych trasach zjazdowych w Polsce. Zaczynamy od niekwestionowanego zwycięzcy - Kasprowego Wierchu.

Reklama

Na naszej liście znalazły się stoki o długości powyżej dwóch kilometrów.

Kasprowy Wierch (Zakopane)

Trasa z Kasprowego Wierchu jest najdłuższą i najwyżej położoną w Polsce. Polecamy ją przede wszystkim doświadczonym narciarzom, ponieważ górna jej część nie należy do łatwych (czarna=bardzo trudna).

Ze szczytu dostaniemy się do Kuźnic. Mamy dwie możliwości - zjechać nartostradą przez Halę Gąsienicową (długość trasy 8 km) lub przez Halę Goryczkową trasą długości około 4 kilometrów.

Na szczyt Kasprowego Wierchu można się dostać nowoczesną gondolą. W Hali Gąsienicowej kursuje kolej krzesełkowa 4-osobowa (wyjazd zajmuje 8 minut), a w Hali Goryczkowej - kolej 2-osobowa (wyjazd zajmuje 15 minut).

Pilsko (Korbielów)

Osoby lubiące dłużej szusować niż stać w kolejkach do wyciągu mogą również śmiało wybierać się do Korbielowa, by tam szusować na trasie z Pilska do Baby, liczącej blisko 4,5 km.

Usytuowane w masywie góry Pilsko trasy narciarskie są najwyżej położonymi w Beskidach.

W samym Korbielowie można jeździć na dość długich stokach - m.in.  w dolnych partiach Pilska znajduje się stok o długości 2 km (Buczynka-Korbielów). W Korbielowie do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów jest 7 wyciągów - w tym 4 wyciągi krzesełkowe (2 x 4-osobowe, 2 x 2-osobowe) oraz 3 orczyki.

Skrzyczne i Małe SKrzyczne (Szczyrk)

Ponad 3 kilometry szusowania zapewni również trasa na Skrzycznem w Szczyrku. Centralny Ośrodek Sportu (Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku)  to jeden z największych w Polsce ośrodków narciarskich.

Kolej linowa (4-osobowa i 2-osobowa) działa tam przez cały rok. Poza tym są dwa wyciągi orczykowe.

Szczyrk ma jeszcze drugą długą trasę - to Małe Skrzyczne. Trasa do Czyrnej liczy 2,5 km.

Szrenica (Szklarska Poręba)

Kolejną trasą, którą śmiało można zaliczyć do najdłuższych w Polsce, jest Szrenica. Trasa na Szrenicy (FIS) liczy nieco ponad 3 km. Można również skorzystać z trasy Lolobrygida o łącznej długości blisko 4,5 km lub Śnieżynki (ponad  2 km).

W tym ośrodku narciarskim znajdują się trzy koleje krzesełkowe. Dwie 2-osobowe prowadzące na szczyt Szrenicy i jedna 6-osobowa oraz wyciągi orczykowe.

Jaworzyna Krynicka

Podobnej długości jak trasa z Małego Skrzycznego są Jaworzyna Krynicka, Chełm i Kopa.

Na szczyt Jaworzyny Krynickiej dostaniemy się 6-osobową gondolą. Najdłuższa spośród siedmiu tras liczy 2,6 km.

Na Jaworzynie Krynickiej - poza gondolą - można skorzystać z dwóch wyciągów krzesełkowych i siedmiu wyciągów orczykowych.

Trasy narciarskie mają zróżnicowany stopień trudności, ale największą atrakcją dla doświadczonych narciarzy jest trasa FIS - najdłuższa w Polsce oświetlona trasa.

Chełm (Myślenice)

Nartostrada prowadząca z górnej do dolnej stacji kolei 1-osobowej ma długość około 2 km.

Ponadto na Chełmie można korzystać z 4-osobowej kolejki i dwóch mniejszych wyciągów dla mniej zaawansowanych.

Kopa (Karpacz)

Na szczyt Kopy dostaniemy się 1-osobową kolejką krzesełkową. Ze szczytu zjeżdża się do Karpacza. Górna część liczącej ponad 2 km trasy jest bardzo trudna. Polecamy ją doświadczonym narciarzom.

Świeradów Zdrój

Stok o długości 2,5 km ma kilka trudniejszych miejsc - oblodzony i stromy początek trasy może sprawiać trudność mniej doświadczonym fanom zimowych sportów. Podobnie końcówka trasy - stroma i z muldami.

Dowiedz się więcej na temat: Najdłuższe trasy zjazdowe w Polsce