Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Bezpieczna Zima z PZU

​Czorsztyn Ski. Wśród tajemnic Gorców i Pienin

Czorsztyn od lat kojarzy się Polakom ze wspaniałym zamkiem położonym w malowniczych okolicznościach przyrody. Ten rejon ma jednak o wiele więcej do zaoferowania, nawet tym najbardziej wymagającym. W sezonie zimowym miłośnicy zimowego szaleństwa mogą bowiem znaleźć tam swój raj na ziemi.

Ośrodek narciarski Czorsztyn Ski znajduje się w Kluszkowcach w pobliżu Jeziora Czorsztyńskiego. Od miejscowości Czorsztyn dzielą go zaledwie 4 kilometry. Choć sama miejscowość kojarzy się oczywiście z zamkiem, to zimą zamienia się w raj dla narciarzy.

Reklama

Ośrodek zaprasza miłośników szusowania w kolejne dni tygodnia od godziny 8:00. Dla narciarzy otwarte są wszystkie trasy i wyciągi, a jest ich 8. Ich długość waha się od 100 metrów do 1200 metrów. Każdej nocy pracownicy ratrakują i przygotowują je do jazdy na kolejny dzień. Ośrodek dysponuje również wspaniałą trasą biegową. Biegnie ona dookoła góry Wdżar i liczy sobie około 5 km.

W sezonie, który trwa od grudnia do marca ośrodek oferuje możliwość wykupienia karnetów. Obecnie ich cena wynosi od 99 złotych za dzień za dorosłych, 95 złotych dla seniorów i juniorów w wieku od 10-15 lat, a dzieci za karnet zapłacą 90 złotych. Ośrodek oferuje również "jazdę na godziny". Za 2-godzinny karnet dorośli zapłacą 55 zł, juniorzy i seniorzy 50 zł, a dzieci 45 zł.

Ogromnym bonusem jest fakt, że karnet obejmuje nie tylko ośrodek Czorsztyn Ski, ale jest ważny także na innych wyciągach TatrySki na terenie Polski (Bania, Kaniówka, Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej, Grapa-Litwinka, Koziniec w Czarnej Górze, Jurgów-ski w Jurgowie, PKL Palenica w Szczawnicy). Karnet można zakupić online lub na miejscu.

W ośrodku znajduje się szkółka narciarska, która skupia się zarówno na nauce jazdy na nartach, jak i na snowboardzie. Zajęcia są prowadzone indywidualnie lub w grupach. Jest również możliwość wykupienia kursu 5-dniowego.

Dla tych, którzy nie chcą swojego sprzętu wieźć na wyciąg bardzo wygodną opcją może okazać się wypożyczalnia. Za cały komplet narciarski dla dorosłych zapłacimy 40 złotych za dzień, a za komplet dla dzieci 35 zł. Podobny komplet snowboardowy kosztuje 45 zł. Czorsztyn Ski oferuje również możliwość kupienia potrzebnego sprzętu.

Noclegi

Ceny za jedną noc w Kluszkowcach zaczynają się już od 20 zł. Największym prestiżem cieszy się Hotel pod Wulkanem - tam ceny wynoszą od 60 zł wzwyż. Absolutnym hitem jest luksusowy ośrodek Górski Eden, który znajduje się w Czorsztynie i oferuje wynajem apartamentów.

Za cały apartament, który w podstawowym wyposażeniu posiada salon z aneksem kuchennym, sypialnię, łazienkę oraz obszerny, przeszklony taras, zapłacimy około 350 złotych za dzień.

Gastronomia

Aby zjeść dobry i pożywny posiłek, w ogóle nie musimy opuszczać terenu ośrodka. W kompleksie znajdują się aż 3 restauracje i jedna sala bankietowa. Możemy wybrać sobie, czy chcemy zjeść posiłek w "Gospodzie pod Śpiącym Wulkanem", "Bacówce", czy "Kolibie". Wszystkie trzy restauracje położone są w malowniczych okolicznościach przyrody co - nawet podczas posiłku - zapewnia wrażenia w postaci pięknych widoków.

Jak zapewniają właściciele "wśród dań można znaleźć ulubionego oscypka z żurawiną, skosztować kwaśnicy na żeberkach lub zakochać się w baraninie. A chłodniejsze dni można raczyć się ciepłą herbatą lub grzanym winem.

Atrakcje

Najważniejszą atrakcją tego regionu jest jego położenie, któremu prestiżu dodaje Pieniński Park Narodowy. W tym miejscu "spotykają" się też dwa pasma górskie - Gorce i Pieniny.

Po dwóch przeciwległych stronach Jeziora Czorsztyńskiego leżą zamki - w Czorsztynie i Niedzicy. Ten czorsztyński pochodzi z XIV wieku, a jego początki wiązane są z działalnością świętej Kingi. Obecnie zamek jest pod opieką Pienińskiego Parku Narodowego.

Na prawym brzegu znajdziemy zamek w Niedzicy, nazywany też Zamkiem Dunajec. Jest to średniowieczna warownia, wzniesiona najprawdopodobniej w XIV wieku. Zamek ten posiada swoją tajemnicę - podobno tuż po II wojnie światowej odnaleziono tam inkaskie kipu, czyli rodzaj zapisu informacji pismem węzełkowym, w którym miały być zawarte informacje o ukrytym na zamku skarbie. Niestety - zapiski zginęły w tajemniczych okolicznościach i choć fakty przemawiają za tym, że historia jest prawdziwa, skarbu Inków nigdy nie udało się odnaleźć... 

Aktualną pogodę dla narciarzy znajdziesz tutaj

Weź udział w naszym konkursie i wygraj bon na zakupy (kliknij tutaj)