Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 7:55

04:57 20:27

23:47 14:34

18°C
  • Przeważnie słonecznie
  • Odczuwalna 20°C
  • Ciśnienie 1009 hPa
  • Wiatr N 4 km/h
11
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
26% normy
pm 10
21% normy
Jutro 22°C 13°C
Wtorek 23°C 14°C

A Ty? Co widzisz w Krakowie?

Ukryte uroki miasta. Gdzie wybrać się podczas urlopu w Krakowie?

Rynek Główny, Kościół Mariacki, Sukiennice, Barbakan, Brama Floriańska, Kazimierz, Zamek Królewski na Wawelu… Kraków to z jednej strony miasto z fascynującą historią i ogromem zabytków oraz architektury, z drugiej – miejsce tętniące kulturą i rozrywką, gdzie na każdym kroku trafimy na liczne ogródki piwne, restauracje, klimatyczne kina i teatry. W jakie miejsca warto wybrać się podczas urlopu w Krakowie?

Lockdowny, ograniczenia w przemieszczaniu się, zamknięte kina, muzea i restauracje - pandemia bardzo mocno zmieniła świat, w tym również myślenie o turystyce i podróżowaniu. Uświadomiła nam, że aby zobaczyć ciekawe miejsca, wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę do dalekich, egzotycznych krajów. Przykładem może być tu Kraków, miasto, które niby wszyscy świetnie znamy, ale które równocześnie pozostaje nieodkryte. Stolica Małopolski ma bowiem do zaoferowania tyle atrakcji, że trudno je wszystkie poznać nawet mieszkającym tu od urodzenia.

W tym roku stolica Małopolski promuje swoje walory turystyczne pod hasłem "A Ty? Co widzisz w Krakowie?". - Turystyczna oferta Krakowa jest tak różnorodna zarówno dzięki bogactwu historii i kultury, ale też dzięki niezwykłym miejscom, w których można wypocząć - mówi prezydent Jacek Majchrowski. Gdzie wybrać się podczas urlopu w Krakowie i jakie atrakcje czekają na odwiedzających w tym sezonie?

Reklama

Stare Miasto, nowe atrakcje

Zwiedzanie Krakowa warto zacząć od dzielnicy Stare Miasto i Rynku Głównego. To miejsce przede wszystkim naszpikowane zabytkami, jak Sukiennice, Barbakan, Brama Floriańska czy gotycka wieża ratuszowa, które jednak można wciąż można odkrywać na nowo. Na przykład Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, który za sprawą renowacji odzyskał kolorystykę zbliżoną do pierwotnej, znanej mieszkańcom średniowiecznego Krakowa. Rynek Główny to także niezliczona ilość kawiarni, restauracji, klubów i ogródków piwnych, Plac Szczepański z efektowną fontanną, nastrojowy Mały Rynek czy wyjątkowy klimat ulic Sławkowskiej, Floriańskiej oraz Grodzkiej.

Ta ostatnia zaprowadzi nas wprost pod mury Wawelu, czyli dawnej siedziby polskich władców i miejsca, gdzie kształtowała się historia Polski. Obecnie można tam obejrzeć wystawę "Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921", czyli całą zachowaną w Polsce kolekcję cennych tkanin wykonanych w latach 1550-1560 w najlepszych brukselskich warsztatach tapiseryjnych. Nowy wymiar zyskała również Smocza Jama, gdzie warto się udać nawet wówczas, gdy już tam byliśmy. Licząca 12 milionów lat (!) jaskinia zyskała w tym roku nowe oświetlenie, potęgujące niepowtarzalny nastrój i tajemniczość tego miejsca.

Kazimierz, czyli jest co robić o każdej porze dnia i nocy

Wiele atrakcji do zaoferowania przez całą dobę ma także Kazimierz, czyli stara dzielnica żydowska. Tam również trafimy na liczne zabytki, kościoły, synagogi, pomniki, uliczne murale oraz muzea. Przeoczyć nie można znajdującej się na ulicy Szerokiej Starej Synagogi, najstarszej z zachowanych w Polsce, gdzie do roku 1939 kumulowało się życie kulturalne i religijne żydowskiej społeczności Krakowa. Odwiedzić warto również synagogę Remuh, gdzie do dziś odbywają się regularne nabożeństwa, stary i nowy cmentarz żydowski oraz Kościół Na Skałce. Przeoczyć nie można też wyróżniającej się wielkością Bazyliki Bożego Ciała u zbiegu ulic Bożego Ciała i Świętego Wawrzyńca.

Za dnia Kazimierz to także szereg sklepików, ulokowanych w odrapanych, żydowskich kamienicach (najwięcej znajduje się na ulicy Józefa) oraz przeróżnych galerii i antykwariatów. Na Placu Nowym w godzinach porannych handluje się owocami i warzywami, a w soboty można trafić na pchli targ.  Z kolei wieczorami i nocami Kazimierz zamienia się w tętniące życiem miejsce, gdzie mijają się roześmiani mieszkańcy z turystami, a udać można się do jednej z wielu klimatycznych knajp, restauracji czy skorzystać z  piwnych ogródków. A przed powrotem do domu bądź hotelu - skosztować kultowych zapiekanek z Okrąglaka na Placu Nowym.

Nie tylko Rynek Główny i Kazimierz, czyli zwiedzanie połączone z rekreacją

Z Kazimierza Kładką Bernatka udamy się do Podgórza, którego sercem niewątpliwie jest Rynek Podgórski. Przeszedł on niedawno gruntowną renowację, stając się idealnym miejscem do odpoczynku. Wrażenie robi zwłaszcza znajdujący się tam strzelisty kościół św. Józefa. Niedaleko mieści się też Plac Bohaterów Getta ze - znaną choćby z filmu Stevena Spielberga "Lista Schindlera" - Apteką Pod Orłem oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, prezentujące dzieła sztuki schyłku XX w. i początku XXI wieku. Cennym architektonicznie miejscem jest również Nowa Huta, która powstała jako zupełnie nowe miasto i miała zapewnić zaplecze kadrowe dla jednej z największych w ówczesnej Polsce huty. Zobaczyć warto również Plac Centralny i Aleję Róż, a tym samym poczuć klimat socjalistycznego "miasta idealnego".

Kraków to jednak nie tylko zabytki i architektura, ale również kultura. A ta już w wakacje wyjdzie w plener. W parku im. Henryka Jordana pod szyldem Kraków Culture Summer, na specjalnie zorganizowanych letnich scenach, współtworzonych między innymi przez krakowskie instytucje i organizacje pozarządowe, odbywać się będą unikatowe wydarzenia. Udać można się także na liczne, kojarzone z Krakowem festiwale: Unsound, Summer Jazz Festival, Audio Art Festival, EtnoKraków/Rozstaje, Festiwal Muzyki Filmowej czy Wianki - Święto Muzyki.

W Krakowie nie brakuje też miejsc, w których można wypocząć. Skąpane w zieleni Planty, parki czy ogrody, zalane słońcem Bulwary Wiślane, kąpieliska, jak Bagry Wielkie czy Przylasek Rusiecki, tereny leśne... Liczne trasy rowerowe oraz specjalne linie autobusowe, którymi można dotrzeć na tereny rekreacyjne tuż za granicą Krakowa (Puszcza Niepołomicka czy Ojców), sprawiają, że Kraków wręcz prowokuje do tego, by połączyć zwiedzanie z wypoczynkiem.

Wszystkich atrakcji nie sposób wymienić

Jak zaznacza Jacek Majchrowski, prezydent miasta Krakowa, na pytanie, co warto zobaczyć, nie ma jednej odpowiedzi. - Dla jednych jest to miasto gromadzące największe nasze narodowe skarby, dla innych arena wielkich wydarzeń kulturalnych i sportowych, a jeszcze dla kogoś innego miejsce wypoczynku w gronie najbliższych czy przyjaciół. Jestem przekonany, że w Krakowie każdy znajdzie to, czego potrzebuje, by zregenerować siły po ostatnich trudnych miesiącach - mówi prezydent miasta.

Rynek Główny, Kazimierz, Podgórze, pofabryczne Zabłocie, socjalistyczna Nowa Huta, ale też mniejsze, pobliskie miejscowości, jak Wieliczka z Kopalnią Soli, Tyniec i Klasztor Benedyktynów, Niepołomice, Ojców czy Skawina. Bulwary Wiślane, Planty, Kopiec Kościuszki, Błonia, zabytki, restauracje, miejsca kultury czy rekreacji... Wszystkich atrakcji, które do zaoferowania ma Kraków, czy to turystom, czy mieszkańcom, nie sposób wymienić. Tym bardziej że stolica Małopolski nieustannie czerpie ze swojego bogatego dziedzictwa i historii, aby wciąż oferować coś nowego. Osobom, które od lat pasjonują się historią, ale też tym, którzy dopiero ją poznają. Młodszym i starszym. Turystom i mieszkańcom. Każdemu.

Partnerem publikacji jest miasto Kraków

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje