Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 6:34

04:57 20:27

23:47 14:34

15°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 17°C
  • Ciśnienie 1009 hPa
  • Wiatr N 2 km/h
11
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
26% normy
pm 10
21% normy
Jutro 22°C 13°C
Wtorek 23°C 14°C

A Ty? Co widzisz w Krakowie?

Ołtarz Wita Stwosza: średniowieczne arcydzieło odzyskało blask

Znów można podziwiać ołtarz autorstwa Wita Stwosza w kościele Mariackim w Krakowie. Zobaczymy go w pełnej krasie – teraz wygląda niemal tak, jak ponad 500 lat temu, gdy powstał. Jeden z najcenniejszych polskich zabytków odzyskał dawny blask.

Prace konserwatorskie nad bezcennym zabytkiem

Właśnie końca dobiegły rozpoczęte w 2015 roku prace konserwatorskie nad ołtarzem Wita Stwosza. Renowacja XV-wiecznego zabytku poprzedzona była specjalistycznymi badaniami i ekspertyzami. Inwentaryzację ołtarza wykonano metodą skaningu laserowego 3D, użyto również mikroskopu elektronowego. W trakcie prac utworzono pełną dokumentację, która ułatwi przeprowadzanie renowacji ołtarza w przyszłości. Konserwacją zajął się Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracami zespołu kierował prof. krakowskiej ASP Jarosław Adamowicz.

Reklama

Kosztowna naprawa zniszczeń

Koszt sześcioletnich prac wyniósł ponad 13 720 000 zł. Miasto Kraków dofinansowało je kwotą 1 150 000 zł, środki na konserwację zabytku zostały również przekazane z Narodowego funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zdawać by się mogło, że to bardzo wysoka kwota, jednak ołtarz Wita Stwosza jest dziełem bezcennym, dlatego nie wolno było szczędzić środków na jego konserwację. Szczególnie że drewniany zabytek w przeszłości został zniszczony prowizorycznymi naprawami i próbami przemalowania. Zadaniem współczesnych konserwatorów było przewrócenie go do stanu pierwotnego. Przede wszystkim nadano ołtarzowi jego dawną kolorystykę, oczyszczając zabrudzenia, przemalowania i uzupełnienia, które nawarstwiały się przez ponad 500 lat.

Sensacyjne odkrycie

Konserwatorzy średniowiecznego dzieła Wita Stwosza otrzymali do dyspozycji nowoczesne technologie, m.in. skaning laserowy 3D, ołtarz przebadano podczerwienią i ultrafioletem czy mikroskopem elektronowym. Poddano go także analizie dendrochronologicznej. Dzięki temu udało się nie tylko poznać stan drewna czy dotrzeć do pierwotnej kolorystyki, ale również odkryć tajemnice zabytku. Sensacyjnym odkryciem dla naukowców zajmujących się konserwacją, było odnalezienie na figurze św. Jakuba daty 1486 r. To o trzy lata wcześniej niż uznawana przez historyków data poświęcenia ołtarza. Oznacza to, że jego historia wciąż pozostaje dla współczesnych tajemnicą. 

Bezcenne dzieło sztuki gotyckiej

Wit Stwosz przybył do Krakowa z Norymbergi. Ołtarz, który możemy podziwiać w znajdującym się na krakowskim rynku kościele Mariackim, uznawany jest za jedno z najwspanialszych dzieł sztuki gotyckiej. Liczy sobie aż 13 metrów wysokości i 11 metrów szerokości. Ponad 200 figur zdobiących ołtarz, wyrzeźbione są z litych kloców lipowych, konstrukcja została wykonana z drewna dębowego, a tło - z modrzewia. Znajdują się na nim zarówno sceny religijne, jak i figury zwykłych mieszkańców średniowiecznego Krakowa. Najważniejszą postacią umiejscowioną w centrum ołtarza jest Najświętsza Maria Panna, patronka kościoła. To właśnie sceny z życia Matki Boskiej oraz drzewo Jessego, czyli drzewo genealogiczne Chrystusa i Marii Panny, stanowią główną tematykę ołtarza. Dzieło powstawało w latach 1477-1489.

 

Partnerem publikacji jest Miasto Kraków

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje