Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 7:39

04:57 20:27

23:47 14:34

17°C
  • Słonecznie
  • Odczuwalna 20°C
  • Ciśnienie 1009 hPa
  • Wiatr N 0 km/h
11
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
26% normy
pm 10
21% normy
Jutro 22°C 13°C
Wtorek 23°C 14°C

A Ty? Co widzisz w Krakowie?

Nowe miejsce wypoczynku dla Krakowian. Rusza ośrodek rekreacyjny w Przylasku Rusieckim

Plaża, pomosty o łącznej długości kilometra, ścieżki rowerowe i spacerowe, boiska, plac zabaw… W sumie 26 hektarów do wypoczynku. Otoczenie otwartego już zbiornika wodnego nr 1 w Przylasku Rusieckim przeszło w modernizację, stając się miejscem bardziej przyjaznym i atrakcyjnym dla odwiedzających. Obecnie można tu nie tylko odpocząć, ale również spędzić czas aktywnie. Prace ruszyły rok temu i kosztowały ponad 18 milionów złotych.

Współfinansowana z Funduszy Europejskich modernizacja kąpieliska w Przylasku Rusieckim stanowi początek realizacji strategicznego dla miasta projektu "Kraków — Nowa Huta Przyszłości, czyli powstania Centrum Rekreacji i Wypoczynku "Przylasek Rusiecki". Obecnie jest to miejsce, które z jednej strony niezwykle efektownie się prezentuje (wrażenie robią przede wszystkim malownicze pomosty oraz plaża), z drugiej — pozwalające na różne formy spędzania czasu. Można tu odpocząć aktywnie, gdyż do dyspozycji Krakowian i mieszkańców okolicznych miejscowości oddano boisko do piłki nożnej oraz kilka kilometrów ścieżek spacerowych i rowerowych, jak również po prostu zrelaksować się nad wodą. Na kąpielisku w Przylasku Rusieckim nie brakuje także licznych atrakcji dla najmłodszych, jak choćby plac zabaw czy "pływający" basen o podwyższonym dnie. Na miejscu pojawi się również namiot plenerowy, w którym będą organizowane różne wydarzenia rozrywkowe lub kulturalne. A przypomnijmy, że jeszcze rok temu w tym miejscu była jedynie plaża, bez toalet i przebieralni...

Reklama

Praktycznie i nowocześnie

- Główną ideą, która przyświecała zrealizowanej właśnie modernizacji terenu rekreacyjnego, było stworzenie nowoczesnego miejsca do wypoczynku pośród przyrody, z należytym jej poszanowaniem. Stąd ścieżki meandrują między rosnącymi tu drzewami, a wjazd samochodów w najbliższe otoczenie akwenu został ograniczony. Wcześniej auta zatrzymywały się przy samej, półdzikiej wówczas, plaży. Ważnym elementem przedsięwzięcia są też zainstalowane urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła i panele fotowoltaiczne — tłumaczy Artur Paszko, Prezes Zarządu Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A.

Kąpielisko w Przylasku Rusieckim to miejsce niezwykle nowoczesne: panele fotowoltaiczne (jest ich 68 o łącznej mocy 24 kW), trzy pompy ciepła, inteligentne oświetlenie (automatycznie dostosowujące stopień natężenia światła do pory dnia i ilości przemieszczających się osób po okolicy) oraz monitoring. Osoby, przybywające na miejsce samochodem wreszcie bez problemu zaparkują, ponieważ na miejscu znajdują się liczne miejsca parkingowe. Do Przylasku Rusieckiego można też dojechać specjalną, sezonową linią autobusową LR2, kursującą z pętli przy rondzie Czyżyńskim.

Ośrodek rekreacyjny w Przylasku Rusieckim to dopiero początek

Otwarcie ośrodka rekreacyjnego w Przylasku Rusieckim to dopiero pierwszy etap większej inwestycji, czyli powstania Centrum Rekreacji i Wypoczynku "Przylasek Rusiecki". W jego skład wejdzie szereg różnych atrakcji, na przykład park rzeczny obejmujący 13 zbiorników.

Najbliżej realizacji jest obecnie Park Edukacyjny "Branice", gdzie na obszarze 5,5 ha powstanie skansen. Znajdzie się w nim między innymi 10 zabytkowych budynków, takich jak kościół czy karczma. Park Edukacyjny "Branice" powstanie w okolicach ulicy Tatarakowej, po północnej stronie kompleksu zbiorników. Według planów zostanie otwarty w 2023 roku.

Całkowity koszt modernizacji kąpieliska w Przylasku Rusieckim wyniósł dokładnie 18 493 357,50 zł, z czego ponad 5 mln pokryło dofinansowanie ze środków Funduszy Europejskich.

 

Partnerem publikacji jest miasto Kraków

materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama