Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 1:45

05:03 20:20

01:16 18:55

14°C
  • Mgła
  • Odczuwalna 15°C
  • Ciśnienie 1014 hPa
  • Wiatr N 0 km/h
20
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
48% normy
pm 10
36% normy
Jutro 16°C 12°C
Sobota 23°C 14°C

A Ty? Co widzisz w Krakowie?

„Mała Chorwacja” i „Malediwy” w Krakowie

Kraków słynie przede wszystkim z historycznego Starego Miasta i Zamku Królewskiego na Wawelu. Nie każdy jednak wie, że dawna stolica polski oferuje mnóstwo atrakcyjnych miejsc wypoczynku na świeżym powietrzu. Do kąpielisk, parków, ogrodów, lasów czy malowniczych tras rowerowych dołączyły dwa nowe miejsca: zbiornik wodny w Parku Lotników Polskich i wschodnia część kąpieliska Bagry Wielkie.

Pandemia sprawiła, że nastąpił zwrot ku lokalności. Przede wszystkim odczuwalne jest to w turystyce - w końcu znaczne ograniczenia w przemieszczaniu w ubiegłe wakacje zmusiły nas do poszukiwania atrakcyjnych miejsc bliskich geograficznie. W tym roku, mimo luzowania obostrzeń, również wielu Polaków spędzi wakacje w kraju. Jeśli zejdziemy z przetartych szlaków, odkryjemy mniej oczywiste miejsca, które dostarczą zupełnie nowych wrażeń i widoków. Po wielu miesiącach spędzonych w domu pozwólmy sobie w końcu na kontakt z przyrodą i spędźmy aktywnie czas w plenerze.

Reklama

Krakowskie Malediwy

Niedawno w krakowskim Parku Lotników Polskich powstało niezwykłe miejsce. Przejrzysty staw otoczony parkiem, zasilany m.in. deszczówką z dachu Tauron Areny, przypomina egzotyczne Malediwy. W miejscu wypoczynku znajdują się ławki i drewniane leżaki, a już wkrótce zostanie otwarty pawilon z kawiarnią. Oficjalne otwarcie zostało zaplanowane na początek wakacji, a obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe, jednak mieszkańcy już teraz mogą korzystać z uroków błękitno-zielonego stawu.

Spędzaniu letnich dni w tej części Parku Lotników Polskich sprzyja bliskość Arena Garden. Główną atrakcją tego punktu usługowo-rozrywkowego są food trucki, w których możemy spróbować najróżniejszych kuchni świata, zjeść deser i napić się schłodzonych drinków.  W strefie znajdziemy kilka miejsc zaaranżowanych specjalnie pod selfie na Instagrama, m.in. roślinną ściankę z neonowym hasłem #weźżewyluzuj, podświetlony napis "Arena Garden" czy kolorowe huśtawki.

Pomysłodawcom inicjatywy zależało nie tylko na tym, by mieszkańcy i turyści oddali się relaksowi w cieniu palmy, ale również, by po miesiącach stagnacji rozprostowali kości i wzięli udział w zajęciach sportowych. W ramach projektu "Kraków w formie" pod Areną organizowane będą m.in. treningi piłki nożnej, badmintona, koszykówki, sztuk walk, a także spotkania taneczne w rytmach latynoamerykańskich oraz gry i zabawy ruchowe dla dzieci. Nie zabraknie również wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. 20 maja ruszyły czwartkowe wieczory z Michałem Wójcikiem z Kabaret Ani Mru-Mru oraz Krzysztofem Ferdynem z Niegrzecznych oraz ich gośćmi, m.in. stand-uperami, kabareciarzami czy radiowcami. Oficjalne otwarcie krakowskich Malediwów odbędzie się na początku wakacji, ale z tej niezwykłej przestrzeni można zacząć korzystać już teraz.

Mała Chorwacja

Nowy zakątek zyskało także krakowskie jezioro Bagry. Jest nim Mała Chorwacja, czyli wschodnia cześć parku Bary Wielkie, gdzie znajduje się Promenada Chorwacka oraz Aleja Gwiazd Chorwackich. W tej części jeziora postawiono również tabliczki odwzorowujące geograficzne położenie największych miast chorwackich, a także tablicę multimedialną informującą o historii tego pięknego bałkańskiego kraju, jego atrakcjach i najciekawszych miejscach. W Małej Chorwacji planowane jest również organizowanie wydarzeń związanych z tym niezwykłym państwem. Jeśli warunki pandemiczne pozwolą, już 27 czerwca odbędzie się piknik.

Miejsce to powstało dzięki warsztatom projektowym z udziałem studentów uczelni chorwackich i krakowskich. To właśnie oni pod okiem profesjonalnych architektów opracowali koncepcję zagospodarowania wschodniej części parku Bagry Wielkie. Z kolei sam pomysł zrealizowania takiego projektu zainicjował Konsul Honorowy Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk.

 

Partnerem publikacji jest Miasto Kraków

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy