Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 1:44

04:38 20:26

12:32 02:34

12°C
  • Bezchmurnie
  • Odczuwalna 10°C
  • Ciśnienie 1021 hPa
  • Wiatr ESE 15 km/h
10
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
24% normy
pm 10
14% normy
Jutro 23°C 11°C
Sobota 23°C 12°C
Wakacje 2016

Mały raj w sercu Morza Śródziemnego

Niewielka wyspa na Morzu Śródziemnym, której urok widać na każdym kroku. Malta to miejsce, gdzie czas płynie wolniej. Jej mieszkańcy nigdzie się nie spieszą, są pogodni i uśmiechnięci. Wysokie, skaliste klify, zachwycające krajobrazy i malownicze, rybackie wioski tworzą autentyczny klimat wyspy. Zdjęcie, które było przedmiotem fotozagadki nr 2, przedstawiało właśnie Maltę.

Od kilku lat Malta przyciąga coraz więcej turystów, spragnionych upalnego lata i beztroskiego wypoczynku na piaszczystych plażach. Maltańskie krajobrazy nie mają sobie równych. Warto zobaczyć przede wszystkim południowo-wschodnią, mniej zurbanizowaną część kraju.

Pierwsza dama i wszechobecna historia

Malta to wszechobecna historia. Spacery uliczkami La Valetty i innych miast zachwycają równie mocno, co maltańska natura i malownicze krajobrazy. Stolica wyspy to prawdziwa dama - piękna, jak na pocztówkach, dostojna i zadbana. Wszędzie wąskie, urokliwe uliczki, dookoła kamienne, stare domy z kolorowymi, zabudowanymi balkonami. La Valletta jest oblegana przez turystów, dlatego warto wybrać się tam nie tylko w południe, ale też w nocy. Zobaczyć zasypiającą stolicę, która mieni się milionami świateł, odbijającymi w wodach dwóch zatok. 

Reklama

Kilka wskazówek

Cena biletów lotniczych na Maltę z Krakowa, Warszawy, Wrocławia lub Gdańska na przełomie sierpnia i września to koszt około 800 złotych. Na miejscu można poruszać się dobrze zorganizowaną komunikacją miejską lub wypożyczyć auto.

Ceny produktów w sklepach na Malcie są bardzo zbliżone do polskich. W czasie podróży obowiązkowo trzeba skosztować owoców morza. Dzienne wydatki z przynajmniej jednym ciepłym posiłkiem w barze lub restauracji i dwoma przygotowanymi samodzielnie kształtują się w okolicach 15 euro.

Standardowe ceny hoteli zaczynają się od 175 złotych za nocleg za osobę. Malta słynie również z bardzo tanich noclegów w hostelach i hotelach poza sezonem wakacyjnym. Najtańszy nocleg można zarezerwować wtedy już od 5-10 euro za osobę. Tych, którzy wolą podróżować taniej, być może zainteresują campingi. Najpopularniejszy camping na Malcie to Malta Campsite w okolicach Melliehy. Inny camping - Ghajn Tuffieha Campsite - usytuowany jest niedaleko słynnej plaży Golden Bay.

Miejsca warte zobaczenia na Malcie to przede wszystkim La Valletta - stolica wyspy, Mosta - drugie co do wielkości miasto kraju, Mdina - dawna stolica, znana też jako "Ciche Miasto", klify Dingli, Blue Grotto oraz Popeye Village - park rozrywki w gminie Mellieha. Warto także wybrać się na wyspę Gozo, a tam zobaczyć słynne Azure Window.

Malownicza, rybacka wioska

Inną atrakcją jest wioska Marsaxlokk. To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na Malcie -  wieś rybacka położona w południowej części wyspy, słynna z większości maltańskich pocztówek.

Można zobaczyć tam kolorowe łodzie kołyszące się na nadbrzeżu, rybaków naprawiających sieci i gwarny tłum odwiedzający ogromne, nadmorskie stragany.

W każdą niedzielę wzdłuż nabrzeża organizowany jest targ, który przyciąga nie tylko mieszańców, ale także rzesze turystów. Od lat cieszy się dużą popularnością. Można na nim kupić świeże ryby, owoce morza i maltańskie przysmaki, a także ubrania, czy zabawki.

Targ w Marsaxlokk to doskonały sposób na spędzenie popołudnia - leniwy spacer nadbrzeżem i podziwianie nadmorskiego, tętniącego życiem krajobrazu.

Dawna stolica, czyli "Ciche Miasto"

Pierwsza stolica Malty - Mdina - nazywana jest "Cichym Miastem". Jej tajemniczy i niesamowity, historyczny klimat tworzą bardzo wąskie uliczki i mury zabytkowych budynków w piaskowym kolorze.

Mdina leży w centrum wyspy. Położona jest na szczycie wzgórza, skąd roztacza się szeroki i piękny widok na wyspę. Jak głoszą lokalne historie, pierwszą warowną osadę założyli tam Fenicjanie około 700 p.n.e. W 870 roku miasto zostało zdobyte przez Saracenów, którzy nadali mu współczesną nazwę i otoczyli grubymi, obronnymi murami i fosą.

Przy głównej bramie prowadzącej do miasta mieści się biuro informacji turystycznej. Tuż obok znajduje się m.in. Muzeum Historii Naturalnej.

Spacer po historycznym mieście sam w sobie jest atrakcją. Warto niespiesznym krokiem zgubić się wśród krętych uliczek dawnej stolicy i poczuć jej niezwykły klimat.

Dawna atrakcja

Niestety, po Malcie nie kursują już stare autobusy z lat 50. Brytyjskie Leylandy od kilku lat zastępują nowoczesne, klimatyzowane autobusy.

Sieć połączeń jest naprawdę bardzo dobrze zorganizowana. Razem z żółtymi autobusami z białymi dachami zniknęła jednak część kolorytu Malty. Były prawdziwą atrakcją turystyczną. Gdzieniegdzie można je jeszcze zobaczyć, m.in. na ulicach miasta Sliema, niedaleko portu.

Comino i Blue Lagoon

Comino - maleńka wyspa, sąsiadka Malty. To właśnie na niej można zobaczyć Błękitną Lagunę. Obok wyspy Gozo to drugi, obowiązkowy przystanek wszystkich wybierających się na Maltę. Nazwa wysepki nie pochodzi od słowa "komin", ale od kuminu. Rośliny, która dawniej porastała dużą część wyspy.

Comino położone jest pomiędzy Maltą, a Gozo. To maleńka wysepka, na której znajduje się jeden, czterogwiazdkowy hotel. Na stałe Comino zamieszkuje tylko jedna rodzina. Latem zamienia się jednak w miejsce najbardziej zatłoczone na całej Malcie.

Wody Błękitnej Laguny są czyste i lazurowe, otoczone skałami, przez co laguna wygląda jak naturalny basen. Wycieczka na słynne Blue Lagoon kosztuje około 10 euro w jedną stronę. Bilety można rezerwować na stronie internetowej (www.cominoferries.com) za 9 euro/os. Dzieci do 12-go roku życia płacą połowę ceny. Jeśli nie chcemy wracać na Maltę, ale na Gozo, wystarczy kupić bilet na rejs w jedną stronę (za 5 euro). Potem dokupujemy bilet na prom za 4,65 euro.

Tuż obok Comino, w odległości około 100 metrów, znajduje się również maleńkie, niezamieszkane Cominotto. Woda między dwoma wysepkami nie jest głęboka. Krótki odcinek można spokojnie przepłynąć wpław i zachwycić się pięknym widokiem na Błękitną Lagunę od drugiej strony.

Ciekawostka

Maltańskie domy zamiast numerów mają swoje nazwy. Od typowych nazwisk, po najbardziej kreatywne, np. "Sunflower" czy "Paradise'. Bardzo często pochodzą one także od postaci biblijnych lub mitologicznych.

Spacerując ulicami, można natknąć się na "St. Michaela", "Angel House", "My ville" czy "My rest".

W adresie prawidłowo podaje się nazwę mieszkania, a dopiero potem ewentualny numer, ulicę i miejscowość. Obok tabliczek z nazwą domu bardzo często pojawiają się wyryte płaskorzeźby przedstawiające Matkę Boską z Dzieciątkiem.

Przepis na udane wakacje

Malta to państwo, w którym 98 proc. mieszkańców przyznaje się do wyznania katolickiego. Nie bez powodu i młodsi, i starsi noszą na szyjach różańce. Wszystko to daje niesamowity obraz silnych, religijnych tradycji, które w przypadku Malty sięgają korzeni samego chrześcijaństwa. Jak mówią miejscowi, ewangelia dotarła na Maltę dzięki św. Pawłowi, którego statek rozbił się u brzegów wyspy.

Ta niewielka wyspa na Morzu Śródziemnym to przepis na udane wakacje. Chciałbyś zobaczyć lazur wody, poczuć palące słońce i leżakować na złocistych plażach? Szukasz relaksu w otoczeniu niezwykłych krajobrazów? Wybierz się na wakacje na Maltę!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama