Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 2:44

05:26 19:43

15:57 04:37

5°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 0°C
  • Ciśnienie 1003 hPa
  • Wiatr SSE 15 km/h
33
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
79% normy
pm 10
48% normy
Jutro 7°C 1°C
Poniedziałek 8°C 0°C

Zimowy czar słonecznej doliny Bakuriani

Niewielka gruzińska miejscowość położona na wysokości 1700 m n.p.m. nieopodal wulkanu Mucheri. Bakuriani to cieszący się coraz większą popularnością ośrodek narciarski. Można tam odkryć prawdziwe oblicze zimowej Gruzji – majestatyczne góry, lasy, świeże powietrze i śnieg – korzystając z dobrze przygotowanych wyciągów i tras zjazdowych.

ROZWIĄZANIE FOTOZAGADKI Z 01.01.2016

Waszym zadaniem było odgadnięcie, jaki ośrodek narciarski na świecie został pokazany na zdjęciu i napisanie, kogo i dlaczego zabralibyście tam ze sobą. Prawidłowa odpowiedź to: Bakuriani (Gruzja)

Zwycięzcą został Maciej Dziubak.

Gratulujemy!

Białe szaleństwo w masywie Małego Kaukazu

Bakuriani to ośrodek narciarski położony ok. 190 km od stolicy Gruzji – Tbilisi. Znajduje się na północnym stoku Gór Trialeckich w masywie Małego Kaukazu.

Ci, którzy zdążyli odkryć już urok gruzińskiego kurortu, przyznają, że jego największym atutem jest brak tłumów na wyciągach, niskie ceny i dobrze przygotowane trasy zjazdowe.

Reklama

Ośrodek słynie także z lokalizacji – jest ze wszystkich stron otoczony górami. Iglaste lasy, w których rosną głównie świerki, sosny i granatowe chińskie jodły, zapewniają krystalicznie świeże i czyste powietrze.

Nieskażona cywilizacją natura

Bakuriani to miejsce, w którym można zasmakować gruzińskiej gościnności. Dziewicza, nieskażona cywilizacją natura sprawia, że kurort staje się coraz częściej wybieranym kierunkiem narciarskiego, białego szaleństwa.

Narciarze mogą korzystać tam z 16 stoków o różnym stopniu trudności. Najsłynniejsza i ciesząca się największa popularnością jest góra Kochtagora, ze szczytu której można zjechać trzema różnymi trasami. Na szczyt prowadzi kolejka linowa oraz dwa wyciągi. Popularny jest także stok Didveli.

W bezchmurne dni z górnych stacji i tras narciarskich Didveli można ujrzeć łańcuch górski Kaukazu z białymi i skalistymi szczytami.

Alpejski klimat

Ośrodek narciarski Bakuriani zadowoli szczególnie wytrawnych narciarzy, którzy poszukają tras typu alpejskiego. To właśnie tam trenowała m.in. kadra narciarska ZSRR. Trasy dostosowane są także do tych, którzy w zimowych sportach stawiają dopiero pierwsze kroki.

Najdłuższa trasa na stokach Bakuriani liczy 5 km długości. Najwyższy punkt wynosi 2850 m n.p.m. Oprócz wyciągów i tras, do lokalnych atrakcji należy też skocznia narciarska oraz słynny ogród botaniczny.

XIX-wieczne miejsce wypoczynku rosyjskich elit

 

W XIX wieku Bakuriani było cenionym miejscem wypoczynku wśród rosyjskich elit. Oficjalny status kurortu uzyskało w latach 30. XX wieku.

Dawniej było miejscem rozgrywania zawodów sportów zimowych, m.in. slalomu, biatlonu, czy skoków narciarskich. W latach 70. i 80. XX wieku było olimpijskim centrum szkoleniowym – główną bazą przygotowawczą dla radzieckich narciarzy. Po

latach, Bakuriani pretendowało do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku.

 

Koleją wąskotorową do źródeł uzdrowiska

 

Bakuriani stanowi dobrą bazę wypadową do pobliskiego miasta Bordżomi – słynnego uzdrowiska w regionie Wewnętrznej Kartlii, położonego w

górach Małego Kaukazu, nad rzeką Kurą. Można poddać się tam różnorakim zabiegom SPA.

Dotarcie z Bakuriani do Bordżomi jest możliwe dzięki zabytkowej kolejce wąskotorowej. Podróż przebiega przez gęstwinę gruzińskich lasów, spośród których wyłaniają się szczyty ośnieżonych gór. Trasa pokonywana przez kolejkę to 38 kilometrów.

Artezyjskie źródło

Pobliskie Bordżomi posiada nietypowy mikroklimat, w którym górskie lasy natleniają powietrze oraz chronią czystość wód podziemnych. Bordżomi słynie z mineralnej wody o specyficznych walorach smakowych i zdrowotnych.

Znane na świecie, unikalne wody biorą swój początek w Bakuriani. Pochodzą ze źródła artezyjskiego, które wypływa na wysokości 2300 m n.p.m. nad gruzińskim kurortem. Stamtąd woda transportowana jest rurociągiem do Bordżomi, a następnie butelkowana. Stosuje się ją przede wszystkim w leczeniu chorób naczyniowo-sercowych oraz w schorzeniach jelitowo-żoładkowych.

Lato w Bakuriani jest stosunkowo chłodne, ponieważ średnia temperatura w sierpniu wynosi tam około 14 stopni Celsjusza. Pod koniec września spada do zera. Zimy są umiarkowanie chłodne. W okolicach stycznia termometry wskazują około 6 kresek poniżej zera. Sezon narciarski trwa w Bakuriani od listopada do marca.

Bakuriani to obecnie nie tylko jeden z najbardziej rozwiniętych kurortów narciarskich w Gruzji, ale na całym Kaukazie. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama