Powered byAccuWeather.com
Twoja lokalizacja została zablokowana. Jeżeli chcesz skorzystać z opcji lokalizacji musisz najpierw udostępnić ją w swojej przeglądarce internetowej. Możesz skorzystać również z wyszukiwarki miejscowości.

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 10:18

04:30 20:34

02:25 14:20

16°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 20°C
  • Ciśnienie 1006 hPa
  • Wiatr SW 6 km/h
26
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
61% normy
pm 10
43% normy
Jutro 16°C 8°C
Sobota 17°C 6°C

Tropikalne oblicze Miami, czyli egzotyka w wielkim mieście

Niespełna 60 km od wybrzeży Miami leży Park Narodowy Everglades – jeden z zakątków Florydy który przyciąga swą wyjątkowością. . Doceniany jest za unikatową faunę i florę – można w nim zobaczyć rzadkie gatunki roślin, ptaków i gadów – budzi autentyczne zainteresowanie turystów, chętnych by obserwować aligatory, flamingi, ibisy, pelikany czy żurawie.

Warzęchy, ibisy i grzechotniki

Park Narodowy Everglades ustanowiono w 1934 r., ale - z braku funduszy - oficjalnie otwarto go dopiero trzynaście lat później. Z końcem lat 70. XX w. został tymczasem wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nic zresztą dziwnego: Everglades, jedyny subtropikalny park narodowy Stanów Zjednoczonych, zamieszkiwany jest przez ponad 350 gatunków ptaków, 300 gatunków ryb, 40 gatunków ssaków i 50 gatunków gadów (36 spośród wszystkich tutejszych gatunków zagrożonych jest wyginięciem; w tej grupie znajdują się m.in. pantera florydzka i manat karaibski).

Wielka różnorodność okolicznej fauny i flory to znak rozpoznawczy parku. Pod jednym "adresem" możemy bowiem oglądać żbiki, jaszczurki, żółwie, królaki błotne, wydry, szopy pracze, rysie, niedźwiedzie czy żbiki, a także rzadkie ptactwo: różowe flamingi, ibisy, łyżkodzioby, pelikany, warzęchy, żurawie, ibisy, lisy, czaple, kormorany, jastrzębie czy bieliki amerykańskie - najsłynniejsze spośród wszystkich ptaków żyjących na terenie Stanów Zjednoczonych. Wyliczenie należy uzupełnić również o aligatory i krokodyle amerykańskie oraz o nie mniej od nich niebezpieczne gatunki węży (o ciarki przyprawić mogą zwłaszcza mokasyn błotny i grzechotnik diamentowy.

Reklama

Park Narodowy Everglades to również ponadprzeciętnie rozwinięty rynek usług turystycznych: tutejsza infrastruktura jest bowiem w stanie przyjąć nawet 1,5 miliona turystów rocznie. Owszem, to sporo - trzeba jednak wziąć pod uwagę, że bagna Everglades rozciągają się na olbrzymim terytorium, a to sprawia z kolei, że ogromna ilość zwiedzających rozprasza się bez trudu na jego powierzchni. Nie trzeba się więc obawiać, że spory ruch utrudni kontemplację przyrody, zwiedzanie i fotografowanie.

Cuda przyrody Parku Narodowego Everglades były jeszcze do niedawna zarezerwowane wyłącznie dla oczu  nielicznych polskich turystów - na tyle odważnych i wytrwałych, aby wyruszyć w wielogodzinną (i składającą się zwykle z wielu uciążliwych przesiadek) podróż na Florydę. Obecnie dzięki uruchomieniu bezpośredniego połączenia z Warszawy do Miami, obsługiwanego przez Polskie Linie Lotnicze Lot (i realizowanego za pomocą komfortowych Dreamlinerów), pięknem krajobrazów południowo-wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych swoje oczy może nacieszyć znacznie większa grupa podróżnych z naszego kraju.

Warto pamiętać by odpowiednio wcześniej wystąpić o wizę turystyczną (nieimigracyjną) uprawniającą do wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych. W tym celu należy wypełnić stosowny formularz (opatrzony symbolem DS-160), wnieść opłatę za wyrobienie wizy i zadbać oczywiście o aktualność paszportu, który powinien być ważny 6 miesięcy ponad planowany pobyt (jeśli paszport traci ważność wcześniej, warto wyrobić nowy dokument - inaczej długość pobytu w USA zostanie skrócona). Całe to postępowanie otworzy nam drzwi do rozmowy z konsulem. Jeśli przebiegnie pozytywnie -śmiało możemy kupić bilety na wymarzony wyjazd.

Najwolniejsza rzeka świata

Słynne bagna Everglades nazywa się też niekiedy - wymiennie - "rzeką traw". To drugie określenie jest bardziej adekwatne, bowiem podmokłe tereny leżące na zachód od Miami to w istocie... najwolniej płynąca rzeka świata, której wody uchodzą z rzeki Kissimmee oraz jeziora Okeechobee i wpadają do Zatoki Florydzkiej (na pokonanie tego dystansu potrzebują miesiąca). Szerokość tego niezwykłego rozlewiska - porośniętego przez bujne lasy mangrowe, cyprysowe i sosnowe - szacuje się na ok. 100 km.

Bagna Everglades możemy zwiedzać na wiele różnych sposobów: pieszo, rowerem, tramwajem elektrycznym, kajakiem czy łodzią (kursują tu słynne i niezwykle charakterystyczne airboaty, czyli płaskodenne łodzie napędzane olbrzymimi śmigłami) - możliwości jest naprawdę bez liku i tylko od nas zależy, w jakim tempie i jaką drogą (wodną czy lądową) zechcemy dotrzeć do najbardziej atrakcyjnych zakątków okolicy.

A jest co oglądać, w Parku Narodowym Everglades - słynącym choćby z największego lasu namorzynowego na północnej półkuli Ziemi -. zobaczymy wyjątkową ciekawostkę: najmniejszy w Stanach Zjednoczonych urząd pocztowy, obsługujący 500 obywateli miasteczka Everglades (placówka Ochopee mieści się w niepozornej, bielonej szopie).  Na terenie parku mieści się najstarsza farma aligatorów w południowej Florydzie, zamieszkiwana przez sławnego Dziadka, aligatora mierzącego ponad 4 metry długości. Obowiązkową pozycją na liście miejsc do odwiedzenia jest rezerwat Indian Miccosukee (warto zwiedzić tutejsze muzeum i obejrzeć na własne oczy inscenizowane "zapasy" z aligatorami, w których biorą udział lokalni śmiałkowie) czy mokradła leżące w Dolinie Rekinów, w której, wbrew nazwie, nie uświadczymy dziś raczej tych drapieżnych ryb (jeśli wierzyć podaniom, można je tu było spotkać jeszcze na wczesnym etapie osadnictwa białych kolonistów).

Najlepiej usytuowany park narodowy świata?

Park Narodowy w Everglades - zaopatrujący w wodę pitną całą południową część Florydy - to z pewnością jeden z najlepiej usytuowanych obszarów chronionych na świecie. Jest bowiem łatwo dostępny dla odwiedzających: leży w odległości 60 km (ok. 38 mil) od Miami i raptem 68 km od portu lotniczego w Miami.

Miami International Airport jest  dziś jednym z trzech najważniejszych lotnisk Stanów Zjednoczonych - rocznie przewija się przez niego ponad 30 mln pasażerów (pod względem liczby obsługiwanych pasażerów ustępuje jedynie nowojorskiemu portowi JFK oraz portowi LAX działającemu w Los Angeles).

Port lotniczy w Miami, na którego rozwój przeznaczono niedawno 5 mld dolarów, , sam z siebie zasługuje zresztą na uwagę. Na jego terenie działają m.in. hotel, ośrodek SPA, aleja restauracyjna (znakomite  restauracje z kuchnią amerykańską, kubańską, meksykańską czy kreolską, jak również kawiarnie i bary )), pokój do jogi, a nawet galerie sztuki.

Jest to z pewnością jedno z najważniejszych i najbardziej ikonicznych amerykańskich lotnisk,dzięki niedawno uruchomionym połączeniom lotniczym Warszawa-Miami obsługiwanym przez PLL LOT będziemy je mogli zobaczyć i cieszyć się atrakcjami wyjątkowych miejsc regionu.

Artykuł powstał we współpracy z PLL LOT.


materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Przejdź na