Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 1:38

06:24 18:58

08:10 01:00

7°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 4°C
  • Ciśnienie 1003 hPa
  • Wiatr WSW 15 km/h
25
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
61% normy
pm 10
36% normy
Jutro 5°C -3°C
Wtorek 2°C -3°C

A Ty? Co widzisz w Krakowie?

Magiczne „Krakowskie Noce”

Noc Muzeów, Noc Tańca, Noc Teatrów, Noc Jazzu, Noc Cracovia Sacra, Noc Kin Studyjnych, Noc Poezji... W Krakowie jest co robić również wówczas, gdy zajdzie słońce. Choć część wydarzeń projektu „Krakowskie Noce” już za nami – spragnionych kultury wciąż czeka wiele atrakcji. W stolicy Małopolski każda noc jest inna i niepowtarzalna!

"Krakowskie noce" to projekt, którego celem jest zachęcenie zarówno mieszkańców, jak i turystów do uczestnictwa w kulturze. Koncerty, pokazy filmowe, sztuki teatralne, czytanie poezji, podziwianie eksponatów w muzeach... Kultura, również ta wysoka, wcale nie musi być nudna, o czym można się przekonać, gdy w stolicy Małopolski zajdzie słońce. Tym bardziej że wstęp na wydarzenia jest bezpłatny (na niektóre należy pobrać wejściówkę, która też jest darmowa), a program każdej Nocy — unikalny i niepowtarzalny. Dość powiedzieć, że co roku w projekcie uczestniczy ponad 180 tys. odbiorców, a przed muzeami, kinami czy teatrami ustawiają się długie kolejki. Zwiedzanie obiektów, do których normalnie nie ma wstępu, warsztaty, odczyty, ekspozycje stałe i czasowe, pokazy taneczne, spotkania z aktorami i reżyserami, prezentacje multimedialne... Jest w czym wybierać!

Reklama

Kraków nocą: co można zobaczyć?

O tym, że kultura pełni szalenie ważną rolę w życiu każdego z nas, przekonaliśmy się podczas ostatniego roku, kiedy wszystkie centra i ośrodki kultury pozostawały zamknięte. Wyłączenie z użytku kin, sal koncertowych, teatrów i muzeów pozwoliło docenić, jak ciekawym doświadczeniem jest  czynne uczestnictwo w kulturze. Dzięki projektowi "Krakowskie Noce" mamy szansę nadrobić zaległości.

Na nasze życie kulturalne ogromny wpływ mają kina. Mowa tu szczególnie o tych studyjnych, których w Krakowie nie brakuje, jak choćby Kino Pod Baranami, Mikro, Agrafka czy Kijów. Nieustannie, mimo przeróżnych perturbacji, pozostają one niezastąpionymi ośrodkami życia kulturalnego, popularyzując ambitne i niszowe filmy, zachęcając do dyskusji i edukując. O tym wszystkim będzie można przekonać się już 25 września — właśnie na ten dzień zaplanowana została bowiem Noc Kin Studyjnych.

Noc Poezji, która odbędzie się w dniach 8-10 października, to z jednej strony promocja poetów i ich twórczości, z drugiej — próba rozwijania zamiłowania do czytania. To nie tylko impuls do poznawania poezji, rozumienia jej, ale także do odważnego interpretowania i wyciągania własnych wniosków.

Różnorodne krakowskie noce

W ramach "Krakowskich Nocy" dotychczas odbyło się również sporo innych wydarzeń, które z pewnością zapisały się w pamięci wszystkich uczestniczących w nich osób. Choćby "Wizerunki Maryjne w sztuce sakralnej", czyli kolejna odsłona Nocy Cracovia Sacra. Była to okazja do zapoznania się z bogactwem dziedzictwa sakralnego krakowskich kościołów i klasztorów (w tym czczonych od wieków obrazów Maryjnych). Oprócz tego odbył się szereg wystaw tematycznych (między innymi w Klasztorze Karmelitów na Piasku, Opactwie Cystersów w Mogile czy klasztorze Zgromadzenia Księży Misjonarzy na Stradomiu) oraz koncertów sakralnych (na przykład zespołu Duodeco z Wilna). Z okazji obchodzonego w tym roku 500-lecia dzwonu Zygmunta zwiedzić można było także Wieżę Zygmuntowską na Wawelu.

Noc Muzeów, Noc Tańca, Noc Teatrów i Noc Jazzu — eventy te (organizowane w reżimie sanitarnym lub w sieci) zaspokoiły oczekiwania osób spragnionych kontaktu ze sztuką. Świadczy o tym wysoka frekwencja oraz budowana latami popularność. Niektóre z nich regularnie odbywają się bowiem w Krakowie już od dłuższego czasu, jak Noc Muzeów (od roku 2004) czy Noc Teatrów i Noc Jazzu (od roku 2007).

Teraz każdy może się przekonać, jak nocą wygląda Kraków. To nie tylko miejsce, posiadające fascynującą historię i ogrom zabytków, ale także restauracje, knajpki oraz ogródki piwne. Z pewnością zauważą to wszyscy, którzy zagoszczą w stolicy Małopolski. Kraków wrócił do życia i kusi nie tylko bogactwem architektury, ale również niepowtarzalnym klimatem (szczególnie warto wstąpić na Rynek Główny!) oraz bogatą ofertą kulturalną. Właśnie tak, tak wygląda Kraków nocą.

 

Partnerem publikacji jest miasto Kraków

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama