Magiczne „Krakowskie Noce”
Noc Muzeów, Noc Tańca, Noc Teatrów, Noc Jazzu, Noc Cracovia Sacra, Noc Kin Studyjnych, Noc Poezji... W Krakowie jest co robić również wówczas, gdy zajdzie słońce. Choć część wydarzeń projektu „Krakowskie Noce” już za nami – spragnionych kultury wciąż czeka wiele atrakcji. W stolicy Małopolski każda noc jest inna i niepowtarzalna!
"Krakowskie noce" to projekt, którego celem jest zachęcenie zarówno mieszkańców, jak i turystów do uczestnictwa w kulturze. Koncerty, pokazy filmowe, sztuki teatralne, czytanie poezji, podziwianie eksponatów w muzeach... Kultura, również ta wysoka, wcale nie musi być nudna, o czym można się przekonać, gdy w stolicy Małopolski zajdzie słońce. Tym bardziej że wstęp na wydarzenia jest bezpłatny (na niektóre należy pobrać wejściówkę, która też jest darmowa), a program każdej Nocy — unikalny i niepowtarzalny. Dość powiedzieć, że co roku w projekcie uczestniczy ponad 180 tys. odbiorców, a przed muzeami, kinami czy teatrami ustawiają się długie kolejki. Zwiedzanie obiektów, do których normalnie nie ma wstępu, warsztaty, odczyty, ekspozycje stałe i czasowe, pokazy taneczne, spotkania z aktorami i reżyserami, prezentacje multimedialne... Jest w czym wybierać!
O tym, że kultura pełni szalenie ważną rolę w życiu każdego z nas, przekonaliśmy się podczas ostatniego roku, kiedy wszystkie centra i ośrodki kultury pozostawały zamknięte. Wyłączenie z użytku kin, sal koncertowych, teatrów i muzeów pozwoliło docenić, jak ciekawym doświadczeniem jest czynne uczestnictwo w kulturze. Dzięki projektowi "Krakowskie Noce" mamy szansę nadrobić zaległości.
Na nasze życie kulturalne ogromny wpływ mają kina. Mowa tu szczególnie o tych studyjnych, których w Krakowie nie brakuje, jak choćby Kino Pod Baranami, Mikro, Agrafka czy Kijów. Nieustannie, mimo przeróżnych perturbacji, pozostają one niezastąpionymi ośrodkami życia kulturalnego, popularyzując ambitne i niszowe filmy, zachęcając do dyskusji i edukując. O tym wszystkim będzie można przekonać się już 25 września — właśnie na ten dzień zaplanowana została bowiem Noc Kin Studyjnych.
Noc Poezji, która odbędzie się w dniach 8-10 października, to z jednej strony promocja poetów i ich twórczości, z drugiej — próba rozwijania zamiłowania do czytania. To nie tylko impuls do poznawania poezji, rozumienia jej, ale także do odważnego interpretowania i wyciągania własnych wniosków.
W ramach "Krakowskich Nocy" dotychczas odbyło się również sporo innych wydarzeń, które z pewnością zapisały się w pamięci wszystkich uczestniczących w nich osób. Choćby "Wizerunki Maryjne w sztuce sakralnej", czyli kolejna odsłona Nocy Cracovia Sacra. Była to okazja do zapoznania się z bogactwem dziedzictwa sakralnego krakowskich kościołów i klasztorów (w tym czczonych od wieków obrazów Maryjnych). Oprócz tego odbył się szereg wystaw tematycznych (między innymi w Klasztorze Karmelitów na Piasku, Opactwie Cystersów w Mogile czy klasztorze Zgromadzenia Księży Misjonarzy na Stradomiu) oraz koncertów sakralnych (na przykład zespołu Duodeco z Wilna). Z okazji obchodzonego w tym roku 500-lecia dzwonu Zygmunta zwiedzić można było także Wieżę Zygmuntowską na Wawelu.
Noc Muzeów, Noc Tańca, Noc Teatrów i Noc Jazzu — eventy te (organizowane w reżimie sanitarnym lub w sieci) zaspokoiły oczekiwania osób spragnionych kontaktu ze sztuką. Świadczy o tym wysoka frekwencja oraz budowana latami popularność. Niektóre z nich regularnie odbywają się bowiem w Krakowie już od dłuższego czasu, jak Noc Muzeów (od roku 2004) czy Noc Teatrów i Noc Jazzu (od roku 2007).
Teraz każdy może się przekonać, jak nocą wygląda Kraków. To nie tylko miejsce, posiadające fascynującą historię i ogrom zabytków, ale także restauracje, knajpki oraz ogródki piwne. Z pewnością zauważą to wszyscy, którzy zagoszczą w stolicy Małopolski. Kraków wrócił do życia i kusi nie tylko bogactwem architektury, ale również niepowtarzalnym klimatem (szczególnie warto wstąpić na Rynek Główny!) oraz bogatą ofertą kulturalną. Właśnie tak, tak wygląda Kraków nocą.
Partnerem publikacji jest miasto Kraków