Kraków w formie. W plenerze, z przyjaciółmi, za darmo – sprawdź, gdzie ćwiczyć w Krakowie
Sport to zdrowie. Tym bardziej w czasach pandemii: wytrenowany organizm to wyższa odporność i lepsza obrona przed infekcjami. Właśnie dlatego wiele miast chce wesprzeć mieszkańców w budowaniu formy i zachęcić ich do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. W Krakowie wcale nie jest o to trudno!
Mnóstwo zabytków, architektury i kryjącej się na każdym kroku historii — taki jest Kraków. Wieczorne rozrywki zapewniają z kolei restauracje, klimatyczne knajpki, studyjne kina, teatry i mnóstwo miejsc, gdzie można zadbać o rozwój kulturalny. Ale to nie wszystkie atrakcje, na jakie można liczyć w tym mieście. Kraków to również liczne miejsca wypoczynku, jak Zalew Bagry Wielkie czy nowo otwarty zbiornik wodny w Przylasku Rusieckim (w obu miejscach nad bezpieczeństwem odpoczywających w godzinach 10-18 czuwają ratownicy), który przeszedł efektowną modernizację, mnóstwo tras rowerowych i spacerowych oraz terenów, gdzie można poćwiczyć i zadbać o kondycję. Do aktywnego spędzania czasu zachęca trwająca już akcja "Kraków w formie". A stolica Małopolski daje ku temu wiele okazji, zarówno jeśli chodzi o konkretne miejsca i infrastrukturę, jak i konkretne wydarzenia i sportowe imprezy. To doskonała okazja, by wrócić do formy po lockdownie. - Najważniejsze, by znów można było planować wypoczynek na świeżym powietrzu, rozruszać mięśnie, poczuć radość i spokój. Wróćmy wreszcie wszyscy do formy i równowagi po tym ciężkim okresie — przekonuje Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
Kampania "Kraków w formie" została podzielona na dwa etapy.
W ramach drugiej części akcji, która potrwa do końca września, przewidziane są liczne sportowo-rozrywkowe wydarzenia w całym mieście. Ćwiczenia w parkach, działania na wielofunkcyjnych boiskach i w nowoczesnych halach, wspólne treningi i wycieczki rowerowe, pływanie w basenach... Z pewnością każdy znajdzie coś, co spełni jego oczekiwania. Tym bardziej że wszystkie aktywności przewidziane są nie tylko dla młodzieży, lecz również dla seniorów i rodzin z dziećmi. Pełen wykaz obiektów składających się na miejską infrastrukturę sportową znajduje się na tej stronie w zakładce "Sport i zdrowie".
Dla dzieci i młodzieży jak co roku pomysłowe formy aktywności fizycznej zorganizuje również Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy im. Szarych Szeregów. A będzie gdzie ćwiczyć, bowiem na sportową infrastrukturę ośrodka składają się między innymi cztery pływalnie, dwa korty tenisowe, sale do zajęć sportowo-rekreacyjnych i sala gimnastyczna. Ale to nie wszystko: Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków "Zachód" powróci z programem Akademia Przedszkolaka, a Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków "Wschód" - z zajęciami w takich dyscyplinach, jak gimnastyka artystyczna i sportowa, jujitsu, lekkoatletyka czy taniec nowoczesny.
Wspomnieć warto również o licznych wydarzeniach sportowych, które można było śledzić z pozycji kibica i które okazały się motywacją do cięższych ćwiczeń. Choćby w TAURON Arenie, gdzie do 8 sierpnia rozegrano mecze w ramach CEV Mistrzostw Europy Mężczyzn 2021. Albo finał 78. Tour de Pologne UCI World Tour, który odbył się na odcinku z Zabrza do Krakowa i skończył na Błoniach. Na fragmentach tras, które pokonały gwiazdy zawodowego kolarstwa, rywalizowali również młodzi zawodnicy, być może z tą dyscypliną sportu wiążący swoją przyszłość. Zawody odbyły się w dwóch kategoriach wiekowych: 11-12 lat oraz 13-14 lat.
"Kraków w formie" jest więc idealnym pretekstem, by zadbać o zdrowie i formę fizyczną. Bo jeśli chodzi o uprawianie sportu — często właśnie z motywacją jest największy problem. Pierwszy etap akcji dał krakowianom potężny zastrzyk wiedzy w zakresie przygotowania do wysiłku i zdrowej diety. Teraz przyszedł czas na zabranie się do działania. Do końca września każdy, niezależnie od wieku i formy, ma szansę na zadbanie o kondycję lub po prostu zwykłą rekreację na świeżym powietrzu. Atrakcji przewidziano mnóstwo — jest w czym wybierać. Krakowianie wychodzą na pole!
Partnerem publikacji jest miasto Kraków