Powered byAccuWeather.com

Sprawdź

jakość powietrza!

»

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 0:18

5:37 17:51

7:4322:32

0°C
 • Zachmurzenie duże z przelotnymi opadami śniegu
 • Odczuwalna -10°C
 • Ciśnienie 1015 hPa
 • Wiatr N 28 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

43
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Lekko zanieczyszczone
pm 2.5
103% normy
pm 10
77% normy
Jutro 5°C -3°C
Piątek 6°C -2°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Żytawa, "Zittau"- dojazd i atrakcje

Żytawa to miasto w Niemczech leżące niedaleko granicy z Polską i Czechami. Jego niemiecka nazwa to "Zittau". Do głównych atracji należą: zasłona postna, dawny "Dom Solny" z 1511 roku, renesansowy ratusz i fontanny na starym mieście. Do Zittau warto wstąpić przy okazji wycieczki w ten rejon Niemiec.

Wzmiankowana od roku 1238 Żytawa przez blisko pięć wieków należała wraz ze Zgorzelcem, Löbau, Budziszynem, Kamenz i Lubaniem do założonego w 1346 r. Związku Sześciu Miast Łużyckich. W czasie wojen husyckich w tutejszym klasztorze franciszkanów (dziś mieści się tutaj Muzeum Miejskie - Städtisches Museum) schroniła się kapituła archidiecezji praskiej oraz dwór biskupi z Ołomuńca. Okres renesansu sprzyjał mieszczaństwu, czego śladem jest Dornspachhaus (1533 r.) z iście włoskim dziedzińcem czy monumentalny spichlerz - Dom Solny (Salzhaus) z 1511 r. Większość barokowych kamienic wokół rynku pochodzi z X VII i X VIII w., czyli okresu bujnego rozwoju tkactwa u stóp Gór Łużyckich. W lipcu 1757 r. miasto było atakowane przez wojska austriackie i w efekcie późniejszej odbudowy spotykamy tu sporo śladów klasycyzmu czy neorenesansu ( jak dwuwieżowy kościół św. Jana oraz ratusz ). Największym skarbem Żytawy są wyjątkowe w skali Europy zasłony postne. Służyły w średniowieczu do zakrycia kościelnych ołtarzy w okresie Wielkiego Postu są jedynymi w swoim rodzaju na północ od Alp. Wielka Zasłona Postna z roku 1472 r. prezentowana jest w specjalnie skonstruowanej największej na świecie szklanej gablocie w kościele św. Krzyża, natomiast mała – w Muzeum Miejskim.

Ciekawostka:

Reklama

Żytawa z drogocennymi zasłonami postnymi jest węzłem szlaku turystycznego Via Sacra łączącego najważniejsze obiekty sakralne polsko-czesko-niemieckiego pogranicza. Należą do nich między innymi obiekty w: Görlitz (St. Marienthal) Karpaczu czy Krzeszowie, na trasie znalazł się m.in. największy kościół wiejski w Niemczech (Cunewalde), najstarszy i największy w Niemczech kościół wielowyznaniowy (kościół św. Piotra w Budziszynie), jedna z największych szachulcowych konstrukcji na świecie (Kościół Pokoju w Jaworze) czy miejsce pochówku słynnego Albrechta Wallensteina (kaplica św. Anny w Mnichovem Hradiště). 

Dojazd:

Żytawa leży przy regionalnej drodze ekspresowej B178 łączącej Pragę i Liberec z autostradą A4, która przez kilka kilometrów w okolicy Sieniawki i Bogatyni prowadzi również przez terytorium Polski. Jednak jadąc od strony większości dolnośląskich miejscowości korzystamy z dojazdu od strony Zgorzelca i Görlitz - drogą wojewódzką nr 352 lub federalną B99, które łączą się przez most Radomierzyce - Hagenwerder. Wszystkie drogi dojazdowe do centrum dochodzą do jednokierunkowego (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara) pierścienia wokół żytawskiej starówki. Do rynku dojedziemy więc dowolną uliczką w lewo (z wyjątkiem rozpoczynającej się przy poczcie Bautzener Strasse - to miejski deptak).Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS

Reklama

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama