Reklama

Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 17:53

6:59 17:45

18:277:07

21°C
 • Słonecznie
 • Odczuwalna 20°C
 • Ciśnienie 1016 hPa
 • Wiatr S 7 km/h
 • Dla biegaczy
  10
  Idealne

  Idealna pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

32
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
78% normy
pm 10
52% normy
Jutro 21°C 11°C
Środa 20°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Zwiedzanie Lubania i Henrykowa Lubańskiego

Lubań to miasto położone na Dolnym Śląsku nad Kwisą, na Pogórzu Izerskim historycznie znajdowało się w obrębie Łużyc Górnych. Głównyme atrakcje miasta to: zabytkowa starówka, wieża bracka, kościół św. Trójcy, renesansowy ratusz oraz słup dystansowy. W pobliskim Henrykowie Lubańskim warto zobaczyć najstarsze drzewo w Polsce- Henrykowskiego cisa. Zarówno Lubań jak i Henryków Lubański charakteryzują się spokojną, peryferyjną atmosferą.

Lubań

Założone w I poł. XIII w. miasto na północnym skraju Pogórza Izerskiego i na historycznej granicy Śląska z Łużycami (do 1815 r. stanowiła ją Kwisa) od swych początków związane było z Drogą Królewską (Via Regia) prowadzącą z Rusi przez Małopolskę, Śląsk, Saksonię w stronę Paryża i Hiszpanii. Lubań od 1346 r. należał do Związku Sześciu Miast dbającego o gospodarczą i militarną stabilność regionu, gdzie spotykały się sfery wpływów władców Czech, Śląska, Saksonii i Brandenburgii. Nadgraniczne położenie pozwalało na rozwój, ale także przyczyniało się do częstych przemarszów wojsk i związanych z tym zniszczeń. Nie inaczej było w roku 1945, kiedy 70% śródmieścia legło w gruzach. Po kolejnych etapach rekonstrukcji centrum Lubania odzyskało swój historyczny wygląd. Warto przejść wzdłuż zbudowanych z bazaltu XIV-wiecznych murów obronnych z Wieżą Bracką (wieża i przyległe centrum historyczne dostępne bezpłatnie) i młodszym o 200 lat Domem Solnym, przyjrzeć się Domowi pod Okrętem (dziś mieści się tu urząd skarbowy) oraz obejrzeć renesansowy ratusz (1543 r.; na parterze znajduje się Muzeum Regionalne) i neogotycki, ceglany kościół św. Trójcy. Na Rynku powstała w 2006 r. rekonstrukcja słupa dystansowego poczty sasko-polskiej z XVIII wieku, który nadal w milach saskich odmierza odległości do miast na Via Regia.

Ciekawostka

Reklama

Wjeżdżając do miasta od strony Jeleniej Góry (DK 30), ok. 200 metrów przed mostem na Kwisie, dawną odnogę rzeki przekraczamy najstarszym czynnym mostem drogowym w ciągu dróg krajowych w Polsce. Licząca 10 metrów długości przeprawa powstała w roku 1863.

Henryków Lubański

Jadąc z A4 (węzeł Godzieszów) w kierunku Lubania i Gór Izerskich wypada zrobić krótką przerwę przy rosnącym tu najstarszym drzewie w Polsce. Jest to cis , którego wiek jest oceniany na 1250-1300 lat. Zsieczony przez Kozaków w czasie wojen napoleońskich i uszkodzony poważnie w czasie nawałnicy w roku 1990 wytrwale zachowuje swą odwieczną zieleń. Bliżej centrum wsi mijamy kościół św. Mikołaja z rozległymi krużgankami i charakterystyczną wieżą, której barokowy hełm został zniszczony w czasie walk wiosną 1945 r.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS
Dowiedz się więcej na temat: Lubań

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama