Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 0:24

06:32 18:20

18:05 03:20

12°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 11°C
  • Ciśnienie 1013 hPa
  • Wiatr E 11 km/h
19
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
45% normy
pm 10
30% normy
Jutro 17°C 10°C
Czwartek 15°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Żiżkov, dzielnica Pragi z najwiekszym w Europie odsetkiem knajp na metr kwadratowy

Dzielnica Pragi nazwana tak na cześć wielkiego wodza husyckiego Jana Żiżki, który stoczył tu wielką bitwę o Winną Górę. Położona jest na wschód od Starego Miasta. Obecnie jest to robotnicza dzielnica z kilkupiętrowymi kamienicami pochodzącymi z przełomu XIX i XX wieku.

Tak o Żiżkowie pisze się na stronie poświęconej gospodom: „Tutaj ludzie zdają się nie wiedzieć, że żyją w jednej z Europejskich stolic. Życie toczy się łagodnie pomiędzy pracą, domem a knajpką, do której bardzo rzadko zachodzą zagraniczni turyści. A jest dokąd zachodzić, każda ulica to co najmniej kilka klasycznych gospód zaopatrzonych w to co najważniejsze: w dobre piwo i smakowite jedzenie”.

Reklama

Na praskim Żiżkovie jest najwięcej w całej Europie knajp przypadających na 1 metr kwadratowy zabudowy!

1. GÓRA ŻIŻKOV

Góra Żiżkow - gdzie prażanie odpoczywają. Na szczycie wzniesienia stoi betonowy monument - Pomnik Narodowego Odrodzenia (Památník národního osvobození). Jest to mauzoleum, gdzie złożone są prochy Nieznanego Żołnierza. Pochowano tu również komunistę Klemensa Gottwalda i Ludvika Svobodę. Z przodu prowadzą do niego ogromne szerokie schody, wprost na pomnik Jana Żiżki na koniu. W okresie komunizmu z pewnością odbywały się tu wielkie uroczystości. W odwrotnym kierunku, w dół, schody i ścieżki prowadzą do Muzeum Wojska (Vojenské muzeum). Całość utrzymano w ciężkim stylu socrealistycznym. Jeśli sam monument nie zachwyca, to wielohektarowe błonia są wspaniałym miejscem do rekreacji. Wiele osób uprawia tu jogging i jeździ na rowerach. Po przeciwnej stronie monumentu znajduje się sama góra Żiżkow, która ma 270 m wysokości. To właśnie na zboczach tej góry rozegrała się w 1420 roku zwycięska dla husytów bitwa.

2. WIEŻA TV ŻIŻKOV

Wieża TV Żiżkov - oprócz nadajników radiowych i telewizyjnych (emisja programów 4 stacji telewizyjnych i 7 radiowych) na wieży znajdują się stacje telefonii komórkowej oraz urządzenia do obserwacji meteorologicznych i monitoringu środowiska. Na wysokości 65 metrów znajduje się restauracja, natomiast na wysokości 93 metrów urządzono punkt widokowy, składający się z trzech kabin. Przy dobrej pogodzie widoczność sięga nawet 100 km. Wieża należy do Światowej Federacji Wielkich Wież (World Federation of Great Towers). Plany powstania nowego nadajnika radiokomunikacyjnego w Pradze powstały w roku 1978. Z wielu możliwych lokalizacji wybrano teren dzielnicy Žižkov. Wieża, stojąca na terenie dawnego żydowskiego cmentarza, do dziś wywołuje wiele kontrowersji. Przede wszystkim krytykowano jej nowoczesny wygląd. Okoliczni mieszkańcy obawiali się szkodliwego wpływu fal elektromagnetycznych. Krążyły również plotki, że na wieży zostaną zamontowane urządzenia zakłócające odbiór zachodnich stacji radiowych (w szczególności Radia Wolna Europa). W roku 2000 na konstrukcji wieży pojawiły się rzeźby raczkujących niemowlaków (Miminka), których autorem jest czeski artysta David Černý (takie same rzeźby znajdują się na wełtawskiej Kampie na tyłach Muzeum Kampa). Instalacja, pomyślana jako tymczasowa, spotkała się z pozytywnym odzewem i zmieniła się w stałą ekspozycję. Część Prażan jednak uważa, że figurki dzieci obniżają wartość architektoniczną wieży i psują jej styl.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Praga

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne