Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 3:17

04:14 20:58

11:27 01:00

10°C
  • Bezchmurnie
  • Odczuwalna 11°C
  • Ciśnienie 1017 hPa
  • Wiatr WNW 4 km/h
16
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
39% normy
pm 10
23% normy
Jutro 21°C 12°C
Sobota 25°C 15°C

Zimowe szaleństwo w Małopolsce. Zaplanuj ferie już dziś

W Małopolsce istnieje ponad 150 km tras zjazdowych dla narciarzy. Obecnie, przy wsparciu środków unijnych, powstają dwie kolejki krzesełkowe i trasa dla narciarzy biegowych, a lodowisko w Muszynie zyskało zadaszenie. Region przygotowuje się, by zimą godnie przywitać turystów z całego kraju.

Zima nie musi oznaczać przerwy dla miłośników sportu. Leniwe wieczory pod kocem warto poprzedzić aktywnością na świeżym powietrzu. Nieprzypadkowo w tym okresie dzieci mają ferie. Warto przeznaczyć przynajmniej tydzień na wypoczynek, podczas którego sporo czasu będziemy spędzać na świeżym powietrzu. Osoby, które nie mogą pozwolić sobie na intensywny wysiłek powinny wychodzić na spacery.  Inni mogą zainteresować się sportami zimowymi: nartami, snowboardem, skitouringiem, biegówkami, łyżwami czy nawet sankami (to propozycja zwłaszcza dla najmłodszych). Ten okres to również prawdziwa gratka dla miłośników popularnego w ostatnich latach morsowania i sauny zakończonej wyjściem na mróz.

Reklama

Dzięki dotacjom unijnym idealnym regionem na zimowe wypady stała się Małopolska. - Małopolska to miejsce o szczególnych walorach turystycznych. Dzięki wspaniałemu dziedzictwu, a także świetnej ofercie związanej z wypoczynkiem każdego roku przyciąga coraz większe rzesze turystów, zwłaszcza miłośników "białego szaleństwa". Dlatego małopolskie ośrodki sportowe i turystyczne stawiają na dynamiczny rozwój i poszerzenie oferty. Jest to możliwe dzięki wsparciu funduszy unijnych - mówi Witold Kozłowski, marszałek Małopolski. 

Małopolska dla bardziej i mniej aktywnych zimą

W województwie małopolskim nie brakuje ośrodków rekreacji i sportów zimowych, a także instytucji, które oferują rozmaite formy zimowego wypoczynku. Miłośnicy szusowania mogą skorzystać z jednego z ponad 60 ośrodków narciarskich, znajdą tam co najmniej 300 wyciągów oraz setki kilometrów tras zjazdowych i biegowych.

Również ci, którzy stronią od sportów zimowych, nie będą się nudzić. Małopolska oferuje mnóstwo atrakcyjnych przyrodniczo szlaków, na które warto wybrać się również zimą. Z kolei osoby starsze i schorowane mogą ten czas spędzić w miejscowościach uzdrowiskowych. W Krynicy-Zdrój, Rabce-Zdrój, Wysowej czy Muszynie znajdziemy niewymagające trasy na spokojne spacery, na przykład po parkach zdrojowych, a także siłownie zewnętrzne, lodowiska czy pijalnie wód mineralnych mających dobroczynny wpływ na zdrowie. Większość tych inwestycji powstała lub została zmodernizowana przy wsparciu środków unijnych.

Centrum narciarstwa biegowego Gorce - Klikuszowa

Mamy dobrą informację dla miłośników narciarstwa biegowego. W okolicach Gorczańskiego Parku Narodowego, w ramach realizacji projektu unijnego, wybudowano ogólnodostępne turystyczne trasy narciarstwa biegowego. Będą one przebiegać w formie pętli i przeznaczone będą dla osób na różnych poziomach zaawansowania.

Centrum Narciarstwa Biegowego Gorce - Klikuszowa jest oświetlone i oznakowane oraz wyposażone w urządzenia informacyjne, które zapewniają bezpieczną i spokojną jazdę. W dodatku będzie dostępne cały rok: zimą dla narciarzy, a latem dla biegaczy nartorolkowych i rolkarzy. Trasa docelowo ma zostać pokryta nawierzchnią bitumiczną i ogrodzona murami oporowymi. Nad gminną estakadą turyści będą mogli przejechać mostem. Zimą, w przypadku niedogodnych warunków, trasa ma być naśnieżana.

Słotwiny Arena w Krynicy-Zdroju

Na miejscu starego wyciągu narciarskiego w stacji narciarskiej Słotwiny Arena w Krynicy-Zdroju powstaje nowoczesna kolejka krzesełkowa "Słotwinka". Wagoniki mają pomieścić sześć osób i będą wyposażone w osłony przeciwwiatrowe. W ciągu godziny kolej przewiezie aż 2400 osób. Pasażerowie będą wpuszczani przez bramkę taktującą, co umożliwi zachowanie odpowiednich przedziałów czasowych, by bezpiecznie korzystać z przenośnika taśmowego i bez zakłóceń zajmować krzesła. W strefie wsiadania i wysiadania prędkość kolejki zostanie zredukowana do około 1 m/s, dzięki czemu pasażerowie będą mogli spokojnie zająć i opuścić środek transportu.

"Słotwinka" zaprojektowana została według najnowszej wiedzy o budownictwie kolei linowych. Podobny projekt realizowany jest dzięki Funduszom Europejskim w całorocznym Centrum turystyczno-rekreacyjnym na terenach stacji narciarskiej Tylicz Ski.

Lodowisko w Muszynie

Środki unijne zostały również przeznaczone na rozbudowę ogólnodostępnego lodowiska w Muszynie. Prace objęły wykonanie płyty mrożeniowej lodowiska oraz zadaszenia, by obiekt mógł działać przez cały rok. Latem lodowisko będzie pełniło funkcję skateparku.

Zajęto się również zagospodarowaniem terenu wokół obiektu: położono nawierzchnię oraz poprowadzono ścieżkę spacerową. Obecnie na terenie lodowiska funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu: łyżew, kasków czy pingwina do nauki jazdy. Obiekt został również dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo lodowisko wyposażono w specjalną maszynę do pielęgnacji lodu, dzięki czemu jazda stała się jeszcze przyjemniejsza.

Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w ramach działań współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Prezentacja partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama