Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 13:45

07:28 15:25

10:04 17:09

0°C
  • Lekkie opady śniegu
  • Odczuwalna -5°C
  • Ciśnienie 1005 hPa
  • Wiatr ENE 17 km/h
47
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
112% normy
pm 10
76% normy
Jutro 0°C -4°C
Wtorek -3°C -8°C

​Zaszczep się przed wyjazdem! Jakie szczepienia powinni wykonać podróżni odwiedzający egzotyczne zak

Przygotowując się do podróży - zwłaszcza gdy udajemy się w odległe strony świata - nie powinniśmy zapominać o wykonaniu szczepień, które uchronią nas przed potencjalnym zarażeniem chorobami egzotycznymi i tropikalnymi. Nasz organizm nie na wszystkie zagrożenia jest bowiem sam z siebie przygotowany i szczególnie niebezpieczny może się dla niego okazać kontakt z czynnikami chorobotwórczymi, z którymi nie miał nigdy wcześniej do czynienia.

Na stronach portalu internetowego Głównego Inspektoratu Sanitarnego - instytucji, której statutowym celem jest m.in. ochrona zdrowia publicznego w Polsce - znajdziemy informację, że przed każdym wyjazdem zagranicznym powinniśmy bezwzględnie sprawdzić, czy na terytorium kraju, do którego się wybieramy, nie panują akurat poważne zagrożenia epidemiologiczne (w przypadku zdarzeń o charakterze nadzwyczajnym aktualne informacje znajdziemy zawsze w zakładce "Bezpieczne podróżowanie" w serwisie GIS-u).

Wykonanie niezbędnych przedwyjazdowych szczepień leży w naszym najlepiej pojętym interesie. I to nie tylko dlatego, że problemy zdrowotne mogą pokrzyżować nasze wakacyjne plany, ale także dlatego, że mogą się wiązać z koniecznością długotrwałego, uciążliwego i niekiedy bardzo kosztownego leczenia.

Reklama

Niektóre infekcje mogą zresztą nieraz skutkować koniecznością pilnego powrotu do kraju. W wielu zakątkach globu panują bowiem złe warunki sanitarne, które - podobnie jak niski poziom opieki medycznej - mogą często utrudnić lub nawet w ogóle uniemożliwić skuteczne leczenie.

Bądź mądry przed szkodą

Trzeba jednocześnie pamiętać, że bez Międzynarodowej Książeczki Szczepień wydawanej przez poradnie medycyny podróży i punkty szczepień nie zostaniemy wpuszczeni do wielu turystycznie atrakcyjnych miejsc. Książeczka (czasem, przez wzgląd na jej kolor, zwana "żółtą") okaże się więc w wielu sytuacjach po prostu nieodzownym elementem wakacyjnego niezbędnika. Stanowi bowiem glejt, bez którego nie przekroczymy sporej liczby państwowych granic (brak tego dokumentu uniemożliwi nam np. wjazd na teren Arabii Saudyjskiej). Tu trzeba jednak zapytać o to, na jaką profilaktykę przede wszystkim stawiać i na jakie choroby warto się przed wyjazdem zaszczepić?

Odpowiedzi znajdziemy we wspomnianym już serwisie GIS-u, ale stosownych informacji udzielą nam także specjaliści pracujący w przychodniach medycyny podróży i lekarze zajmujący się chorobami zakaźnymi, medycyną tropikalną czy medycyną podróży. Dowiemy się od nich, jakich zasad profilaktycznych i zdrowotnych powinniśmy przestrzegać w trakcie przygotowań do egzotycznego wyjazdu.

Warto przy tym pamiętać, że konsultacja ze specjalistą powinna zostać zaplanowana na 6-8 tygodni przed podróżą. Dzięki temu stosowną profilaktykę szczepienną i lekową będzie można przeprowadzić z odpowiednim wyprzedzeniem (organizm musi mieć bowiem czas na wykształcenie odpowiednich przeciwciał).

Te szczepienia warto zrobić

Wszystkim turystom opuszczającym granice naszego kraju (destynacja nie ma tu właściwie większego znaczenia) zaleca się wykonanie rutynowych szczepień przeciwko krztuścowi, odrze, śwince, różyczce, błonicy, tężcowi, polio i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Choć należą one w tej chwili w Polsce do szczepień obowiązkowych, to niektóre z nich warto co jakiś czas odnawiać (dotyczy to zwłaszcza tężca czy błonicy). Należy przy tej okazji przypomnieć, że obligatoryjne szczepienia przeciwko WZW typu B wprowadzono w naszym kraju zaledwie 30 lat temu, wobec czego nie wszyscy Polacy - mowa tu zwłaszcza o osobach urodzonych przed początkiem lat 90. - byli im poddawani.

Lista chorób, na które przed wyjazdem należy się zaszczepić, jest jednak znacznie dłuższa. Znajdują się na niej m.in. cholera, dur brzuszny, żółta febra (żółta gorączka), wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, choroba meningokokowa, kleszczowe i japońskie zapalenie mózgu, malaria czy wścieklizna. Profilaktyka lekowa i szczepienna powinna jednak - o czym była tu już mowa - uwzględniać każdorazowo bieżącą sytuację epidemiologiczną panującą w kraju, który panujemy odwiedzić.

Afryka, a może Azja?

Jadąc do Indii, musimy uzupełnić szczepienia na polio, różyczkę, tężec, odrę, dur brzuszny, żółtą febrę, WZW typu A i B, nagminne zapalenie przyusznic oraz występujące tam endemicznie japońskie zapalenie mózgu.

Odwiedzając Tajlandię warto zaś wykonać ten sam zestaw szczepień, dodając do niego szczepienie na wściekliznę. Dokładnie ten sam zestaw będzie wskazany dla podróżnych, którzy wybierają się do Chin czy, coraz popularniejszego wśród polskich turystów, Meksyku.

Nie mniej uwagi trzeba także poświęcić profilaktyce turystycznej przed wyprawą do Afryki (szczególnie jeśli zamierzamy odwiedzić Ghanę, Kamerun czy Wybrzeże Kości Słoniowej), i to nie tylko przez wzgląd na malarię, która nie we wszystkich przecież zakątkach Czarnego Lądu występuje. Sporym zagrożeniem pozostają tam bowiem żółta febra czy zakażenia meningokokowe.

Nie oszczędzaj na zdrowiu!

Ceny za poszczególne dawki szczepień wahają się zazwyczaj od 150 do 200 zł. Cena za kompletny cykl szczepień wykonywanych np. przed wyjazdem do Indii lub Tajlandii może więc wynieść nawet 1000-1200 zł. Sporo, zwłaszcza na pierwszy rzut oka.

Z drugiej jednak strony, w kontekście wydatków, jakie podróżni udający się w odległe zakątki świata ponoszą zwykle przed podróżą, koszty związane z turystyczną profilaktyką trudno raczej uznać za szczególnie wysokie. A nawet gdyby takie były, i tak nie warto byłoby z nich rezygnować. Na zdrowiu i własnym bezpieczeństwie nie należy przecież oszczędzać!

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje