Reklama

Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 18:14

6:59 17:45

18:277:07

21°C
 • Słonecznie
 • Odczuwalna 20°C
 • Ciśnienie 1016 hPa
 • Wiatr S 7 km/h
 • Dla biegaczy
  10
  Idealne

  Idealna pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

38
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
90% normy
pm 10
62% normy
Jutro 21°C 11°C
Środa 20°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Zamek Książ, perła Dolnego Śląska

Najbardziej znanym zabytkiem Wałbrzycha jest największy ze śląskich zamków- Książ. Powstały w XIII w. jako piastowska warownia, od 1509 r. należał do hrabiowskiej rodziny Hochbergów, którzy stworzyli potężną rezydencję reprezentującą wszystkie style aż do neoromanizmu. Z historią zamku wiąże się wiele tajemniczych legend, jedna z nich mówi, że to właśnie w okolicach Książa ukryty jest złoty pociąg. Nie wiadomo do czego miały posłużyć Hitlerowi podziemnia zamku, natomiast faktem jest, że to jedna z najczęściej odwiedzanych dolnośląskich atrakcji. W kompleksie znajduje się hotel i sklepy, a oferta zwidzania przystosowana jest do różnych oczekiwań klientów. Prowadzone są tam lekcje zamkowe, nocne zwiedzanie i inne wydarzenia, które przyciągają rzesze turystów. Jednoczesnie lasy dookoła obiektu są idealnym miejscem na odpoczynek.

Największy ze śląskich zamków wznosi się na skraju skalnego cypla, podciętego z trzech stron doliną Pełcznicy. Warownia została zbudowana w XIII wieku przez księcia Bolka I, ale jej dzisiejszy wygląd to efekt kilku poważnych przebudów i rozbudów, mających miejsce w kolejnych wiekach. Najbardziej znanymi jego właścicielami była rodzina von Hochberg, która dzierżyła go w swych rękach od 1509 roku do 1939 roku.  W czsie II wojny światowej zamek włączono do zmilitaryzowanego kompleksu Riese. Wtedy też pod zamkiem prowadzone były prace mające na celu stworzenie podziemnego systemu pomieszczeń o niewyjaśnionym do dzisiaj znaczeniu. Mało kto wie, że przed wejściem do zamku znajduje się 40-metrowej głębokości szyb (dzisiaj zabezpieczony), mający spełniać funkcję windy. Podziemia są udostępnione do zwiedzania. Z usytuowanego na wschód od zamku punktu widokowego na kolejnym cyplu skalnym, doskonale widoczne są kolejne etapy rozbudowy zamku, od części gotyckiej, poprzez renesansową do barokowej.

Reklama

Zabytkowe wnętrza Zamku Książ zachowały się jedynie w niewielkiej części. Najwspanialszą jest Sala Maksymiliana z barokowym wystrojem i wyposażeniem, wykorzystywana dzisiaj na różnego rodzaju imprezy. W pozostałych pomieszczeniach zobaczyć można przede wszystkim zabytkowe meble, piękne dekoracje ścian i marmurowe kominki. W zamku organizowane są liczne imprezy kulturalne, a także wystawy o różnorodnej tematyce. Atrakcją jest również wejście na potężną wieżę zamku, skąd rozciąga się widok na Wałbrzych i jego okolice. Będąc w Książu warto pospacerować po starym parku, w którym zwłaszcza wiosną jest niezwykle kolorowo za sprawą m.in. rododendronów, pięknie kwitnących w maju i czerwcu. Doliną Pełcznicy prowadzi niezwykle malowniczo poprowadzony szlak do lubiechowickiej palmiarni. Z innych ciekawych miejsc w najbliższej okolicy trzeba wymienić ruiny zamku Stary Książ i Stado Ogierów Książ.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS
Dowiedz się więcej na temat: Zamek Książ | Zamek w Książu | Dolny Śląsk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama