Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 22:32

7:37 15:56

0:363:15

5°C
 • Pochmurno
 • Odczuwalna 3°C
 • Ciśnienie 1001 hPa
 • Wiatr SW 7 km/h
 • Dla biegaczy
  3
  Trudne

  Pogoda nie rozpieszcza biegaczy

 • Dla reumatyków
  5
  Średnie

  Warunki atmosferyczne stwarzają średnie ryzyko bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

57
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
149% normy
pm 10
117% normy
Jutro 3°C -3°C
Sobota 1°C -5°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Zamek Chojnik oraz co warto wiedzieć o Sobieszowie

Zamek Chojnik to jedna z najczęściej odwiedzanych twierdz na Dolnym Śląsku. Poniżej przedstawiamy informacje o nim, o Sobieszowie i Zbójnickich Skałach oraz o innych atrakcjach w okolicy

SOBIESZÓW

Sobieszów to stara osada, która od 1976 r. jest dzielnicą Jeleniej Góry. Miejscowość położona jest na granicy Kotliny Jeleniogórskiej i Pogórza Karkonoszy, na wysokości około 380 m n.p.m., u stóp Chojnika, nad potokiem Wrzosówka. Miejscowość powstała w XIV w., prawdopodobnie jako osada służebna dla zamku Chojnik. Od początku Sobieszów była własnością rodziny Schaffgotsch, którzy po pożarze zamku Chojnik w 1675 r. tu przenieśli swą siedzibę. Wiek XIX i początek XX to okres rozwoju turystyki. Uruchomiono stację wynajmu przewodników i tragarzy lektyk (wnoszących turystów na szczyt Chojnika), organizowano zjazdy „rogatymi saniami” z Petrovki przez Jagniątków.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE W SOBIESZOWIE

Reklama

Sobieszów charakteryzuje się malowniczą zabudową, pochodzącą z przełomu XIX i XX w. Szczególnie okazale prezentują się wille bogatych mieszczan u stóp Góry Chojnik. Do dnia dzisiejszego większość z nich została odrestaurowana. W centralnej części znajdują się dwa kościoły.
Pierwsze wzmianki o kościele pw. św. Marcina pochodzą z XIV wieku. W latach 1781-82 obiekt został gruntownie przebudowany na wzór kościoła św. Jana Chrzciciela w Cieplicach. Późnobarokowa świątynia posiada skromne wnętrze, wykonane w większości przez A. Wagnera. W ołtarzu głównym obraz patrona kościoła. Przy wejściu dwie figury: św. Floriana i Leonarda. Na północ od kościoła wolnostojąca dzwonnica z XVII wieku.

Dawny kościół ewangelicki, obecnie katolicki pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa pochodzi z połowy XVIII w. Założony został na planie prostokąta z czterospadowym, łamanym dachem. Wnętrze otoczone jest emporami na jońskich kolumnach. Sklepienie ozdabia polichromia z 1777 r., przedstawiająca Chrystusa tronującego w otoczeniu świętych. Kryształowe żyrandole zostały wykonane w XIX wieku w hucie Józefina w Szklarskiej Porębie. Przy kościele plebania z 1750 r.

Pałac rodziny Schaffgotschów położony jest na wzniesieniu, przy drodze do Piechowic. Obiekt wzniesiony został w latach 1705–1712 z inicjatywy Antona Schaffgotscha jako siedziba zarządu majątku. W kolejnych latach pałac wielokrotnie przebudowywano. Całość otaczają zabudowania rozległego folwarku, pochodzące z przełomu XVIII i XIX w. Po II wojnie światowej w pałacu mieściła się szkoła średnia. Obecnie budynek przechodzi rewitalizację i po remoncie ma mieścić Centrum Muzealno-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego.

ZAMEK CHOJNIK

Zamek Chojnik stoi na granitowym szczycie góry Chojnik (627 m n.p.m.), będącej częścią Pogórza Karkonoskiego. Góra objęta jest ochroną i obecnie stanowi enklawę Karkonoskiego Parku Narodowego. Pierwszą budowlą na szczycie góry był dwór myśliwski, który wybudowano w XIII wieku. Bolko II Świdnicki wzniósł w latach 1353-64 zamek obronny na planie wydłużonego czworoboku z okrągłą wieżą na dziedzińcu. Wdowa po Bolku – Agnieszka, przekazała budowlę w ręce rycerza Schoffa II zwanego Gotsche. Zamek kilkukrotnie został rozbudowany. W końcu XIV wieku powstała kaplica zamkowa, w XV/XVI wieku otoczono murem dolny dziedziniec, wzniesiono wieżę więzienną i pomieszczenia mieszkalne dla załogi. W XVI wieku dobudowano jeszcze jeden dziedziniec, który pomieścił stajnie. Z tego samego okresu pochodzi północna basteja, wtedy też przebudowano mury zamkowe do ustawienia artylerii. 31 sierpnia 1675 roku niezdobytą nigdy twierdzę strawił pożar wywołany uderzeniem pioruna. Opuszczony przez rodzinę Schaffgotsch zamek popadł w ruinę. Obecnie stanowi cel wielu wycieczek odwiedzających Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze. Opiekunem obiektu jest PTTK, prowadzące prace konserwatorskie i rewaloryzacyjne. Odwiedzający obiekt oprowadzani są przez przewodnika lub wysłuchują na dziedzińcu tekstu objaśnień dotyczących historii zamku i legend z nim związanych z taśm magnetofonowych. Z wieży, na którą prowadzi 79 krętych kamiennych schodów, wspaniały widok na Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze. Co roku we wrześniu organizowany jest Turniej Rycerski.

ZBÓJECKIE SKAŁY

Zbójeckie Skały to granitowe bloki tworzące okazałą grupę skalną na północnym stoku Chojnika. Położone są w granicach rezerwatu „Góra Chojnik” będącego enklawą Karkonoskiego Parku Narodowego. Stanowią jeden z najciekawszych fragmentów rezerwatu. W Zbójeckich Skałach znajduje się jaskinia szczelinowa tzw. Dziurawy Kamień, powyżej skalny okap nazywany Zbójecką Grotą. Na powierzchni skał liczne kociołki wietrzeniowe.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS
Dowiedz się więcej na temat: Chojnik | Podróże

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje