Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 10:33

5:29 19:48

16:561:00

20°C
 • Częściowo słonecznie
 • Odczuwalna 21°C
 • Ciśnienie 1019 hPa
 • Wiatr NW 20 km/h
 • Dla biegaczy
  10
  Idealne

  Idealna pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

Pogoda sprzyjająca dużej aktywności komarów
6
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
13% normy
pm 10
9% normy
Jutro 25°C 14°C
Czwartek 28°C 18°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Zakopane dla wygodnych- czyli 10 najlepszych atrakcji w mieście.

Zakopane to niewątpliwie stolica polskich Tatr, zimowa stolica Polski, centrum polskiego narciarstwa, miasto o ciekawej historii, bogatej ofercie kulturalnej, pełne zabytków i nowoczesnych hoteli, mające ambicje do bycia kurortem górskim na europejskim poziomie. Jest to głównie baza wypadowa w Tatry. Czy jeśli nie mamy ochoty na górską wycieczkę warto wybrać się do Zakopanego? Poniżej przedstawiamy 10 największych atrakcji w mieście.

Zakopane położone jest w Rowie Podtatrzańskim, ograniczonym od północy pasmem Gubałówki, a od południa wałem Giewontu. Miasto jest siedzibą powiatu tatrzańskiego, w skład którego wchodzą ponadto gminy wiejskie: Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin. Wysokość w centralnym punkcie Zakopanego, na skrzyżowaniu ul. Kościuszki i ul. Krupówki – 836 m czyni zeń najwyżej położone miasto w Polsce, chociaż pozostałe części Zakopanego położone są jeszcze wyżej (Toporowa Cyrhla 1020 m). Liczba stałych mieszkańców miasta sięga 30 tys. natomiast turystów rocznie przybywających do Zakopanego bywa i 3 miliony.

1. KRUPÓWKI

Reklama

Każdy turysta czy chce, czy nie- w pewnym momencie pobytu w Zakopanym trafia na Krupówki. Jest to główna handlowa ulica Zakopanego o długości ok. 1 km. Na całej długości jest zamknięta dla ruchu kołowego. Tu skupia się całe centrum rozrywkowe, liczne restauracje z lokalnymi przysmakami i góralską muzyką, markowe butiki i punkty handlowe oferujące niezliczone ilości towarów, punkty ze sprzedażą oscypków, uliczni artyści, malarze, muzycy i mimowie. Krupówki tętnią życiem przez cały rok i nierzadko można zaobserwować "wytrawnych turystów" przemierzających deptak w górę i dół po kilkanaście razy dziennie.

2. AQUA PARK

Budowany przez wiele lat kompleks basenowy na Antałówce służy amatorom kąpieli od listopada 2006 roku, kiedy to oddano do użytku przebudowywany dawny basen. Dzisiejszy całoroczny kompleks sportowy oferuje: kręgielnię, sauny oraz baseny: rekreacyjno-pływacki o długości 25 metrów i temperaturze wody 30°, basen rekreacyjny z zespołem hydromasaży, basen geotermalny położony na zewnątrz również o temperaturze 30°. Z basenu widać Giewont i pasmo Gubałówki. Dla amatorów czynnego wypoczynku w wodzie kompleks oferuje jacuzzi, zjeżdżalnie rurowe, naukę pływania, oraz gimnastykę korekcyjną.

3. HARENDA

Muzeum Jana Kasprowicza to pochodząca z 1920 roku willa w stylu zakopiańskim zlokalizowana jest na lewym brzegu rzeki Zakopianki u wschodnich podnóży grzbietu Gubałówki. Kasprowicz zakupił dom od niej właśnie za 500 funtów szterlingów. Jak sam mawiał dom ufundował mu sam Szekspir, dzieła którego tłumacząc Kasprowicz zarobił tę pokaźną kwotę. W budynku spędził poeta ostatnie lata swojego życia mieszkając tu ze swoją żoną Marusią. Wewnątrz obejrzeć można ekspozycję dotyczącą jego życia i twórczości, a także dzieła sztuki Witkiewicza. W niewielkim parku obok willi mieści się, wybudowane z tatrzańskiego granitu, mauzoleum Kasprowiczów (1 sierpnia 1933 roku – w siódmą rocznicę śmierci – szczątki Kasprowicza zostały sprowadzone tu ze starego cmentarza w Zakopanem). Tu spoczęła również żona artysty Marusia, zmarła 12 grudnia 1968 roku w 108 rocznicę urodzin swego męża.

Wyżej nad mauzoleum mieści się kościółek drewniany przeniesiony z Zakrzowa spod Kalwarii Zebrzydowskiej i zrekonstruowany z inicjatywy Jana Jarockiego. Kościół pochodzi z roku 1710, po wybudowaniu w jego sąsiedztwie nowej świątyni podupadał i niszczał. Rozebrany na części został przewieziony do Harendy na kolejowych platformach i tu dokładnie odtworzony. Jest zwrócony prezbiterium na wschód. Stare zniszczone elementy zastąpiono nowymi, dzięku temu kościół prezentuje się okazale, nawet jego barokowy chełm zwieńczający kościelną wieżę nie „przeszkadza” góralskiemu krajobrazowi.

4. CMENTARZ NA PĘKSOWYM BRZYZKU

Inaczej cmentarz Pęksów na skarpie nad potokiem wraz z kościołem parafialnym pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej z roku 1847 i kaplicą Gąsieniców z 1800 roku (najstarszym zabytkiem Zakopanego) stanowi jedno z najważniejszych kulturowo miejsc w rejonie Tatr i Podtatrza.  Drewniany kościół powstał jako dar Klementyny i Edwarda Homolacsów – właścicieli ziemskich w Zakopanem, następnie został rozbudowany do dzisiejszego kształtu przez księdza Józefa Stolarczyka. Sam cmentarz na Pęksowym Brzyzku, założony w roku 1850, skupia ponad 320 grobów. Jest to najważniejsza nekropolia regionu. Spoczywają tu najwybitniejsi i najbardziej zasłużeni dla Tatr i Zakopanego ludzie (Tytus Chałubiński, Bronisław Czech, Kornel Makuszyński, Stanisław Witkiewicz, Władysław Orkan, Kazimierz Przerwa–Tetmajer, czy Władysław Hasior). Tu spoczywał przez 7 lat Karłowicz, potem jego szczątki zostały przeniesione na Harendę. Miejsce skłania do zadumy i nie sposób pominąć go w zwiedzaniu Zakopanego, by lepiej poznać i zrozumieć tych, którzy tak umiłowali Tatry, iż zechcieli tu zostać na zawsze.

5. WIELKA KROKIEW

Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza położona jest na południe od centrum Zakopanego (ok. 1,5 km) na północnych zboczach góry Krokiew (1378 m). Jest największym obiektem tego typu w Polsce. Otwarcie skoczni projektu Karola Stryjeńskiego nastąpiło 22 marca 1925 roku. Punk K (konstrukcyjny) wynosi 120 metrów, rekordzistą skoczni jest Sven Hannawald – 140 m podczas odbywających się tu zawodów Pucharu Świata 18 stycznia 2003 r. Trybuny mogą pomieścić 40 tysięcy widzów. Od 2004 roku, dzięki położonemu na zeskoku igielitowi, skocznia jest obiektem całorocznym.

6. KOŚCIÓŁ PARAFIALNY PW. ŚWIĘTEJ RODZINY

Kościół parafialny pw. Świętej Rodziny położony w centrum Zakopanego przy ul. Krupówki 1a. Wybudowany z tatrzańskiego granitu w drugiej połowie lat siedemdziesiątych XIX wieku z inicjatywy księdza Józefa Stolarczyka z zachowaniem formy neogotyku, posiada strzelistą wieżę, która wydaje się jeszcze wyższa ze względu na położenie kościoła na szczycie schodów prowadzących do świątyni od Krupówek. Wewnątrz z eklektycznego wyposażenia godne uwagi są alegorie Ośmiu Błogosławieństw z postaciami Władysława Zamoyskiego i brata Alberta w polichromii nawy głównej z 1932 roku. W bocznej kaplicy im. Św. Jana Chrzciciela zaprojektowanej przez Stanisława Witkiewicza można zobaczyć obraz Św. Jana Chciciela na tle Czarnego Stawu Gąsienicowego. Nocą podświetlony kościół przyciąga wzrok spacerujących wzdłuż Krupówek turystów dziwiąc strzelistością formy.

7. OLCZA

Dzielnica Zakopanego położona w Dolinie Olczyskiego Potoku na wschód od centrum miasta. Zbudowana jako przykład wsi łańcuchowej. Na uwagę zasługuje kościół Matki Boskiej Cudownego Medalika pochodzący z lat 1980-1988, zbudowany jako przykład nawiązania architektury do strzelistych tatrzańskich szczytów, które z okolic kościoła są doskonale widoczne. Wewnątrz ciekawe rzeźby o lokalnym charakterze. Kościół wzniesiono na kamieniu węgielnym pochodzącym z Tatr i poświęconym przez Jana Pawła II.

8. JASZCZURÓWKA

Jaszczurówka – kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą możemy podziwiać przy popularnej szosie wiodącej do Łysej Polany i na Palenicę Białczańską jest wspaniałym i niepowtarzalnym przykładem architektury zakopiańskiej. Projektantem budowli był Stanisław Witkiewicz, a samą kaplicę wzniesiono w latach 1904-08. Fundatorami przedsięwzięcia była rodzina Uznańskich. Wejścia do wnętrza strzeże rzeźba Chrystusa Frasobliwego umieszczona nad drzwiami, a wewnątrz na uwagę zasługuje wykonany w kształcie chaty góralskiej ołtarz, oraz witraże z herbami Polski i Litwy.

9. KRZEPTÓWKI

Położona na zachód od centrum dzielnica Zakopanego (2 km). Przebiega tędy szosa Zakopane – Kiry – Chochołów. Nazwa pochodzi od rodu Krzeptowskich, którzy zamieszkiwali tą część Rowu Podtatrzańskiego. U wylotu Doliny za Bramką mieści się zabytkowa Chata Sabały z XVIII wieku uważana za jeden z najciekawszych przykładów budownictwa zakopiańskiego, utworzono tu małe muzeum poświęcone Sabale. Jest to najstarsza chata na Podhalu z XVIII w., która reprezentuje budynek śląsko-spiski o układzie sień-izba-komora. Wywodzi się z niej ród Krzeptowskich, a w 1809 r. urodził się tu Jan Krzeptowski Sabała – słynny muzykant, myśliwy i gawędziarz, przyjaciel Tytusa Chałubińskiego. Obiekt udostępniony jest do zwiedzania. Organizowane są imprezy kulturalne, posiady góralskie z poczęstunkiem w wykonaniu okolicznych „bajarzy”.

10. GUBAŁÓWKA

Gubałówka to szczyt o obłym kształcie, górujący na północ od Zakopanego na wysokości 1120m.n.p.m. Znajduje się w tzw. Pasie Gubałowskim oddzielonym od Tatr Rowem Podtatrzańskim. Na szczyt biegnie popularna kolej linowo-terenowa, dzięki której grzbiet Gubałówki odwiedza liczna rzesza turystów. Szczyt stanowi doskonały punkt widokowy na Tatry i Zakopane. Południowe stoki zagospodarowane infrastrukturą narciarską, m.in. kolej krzesełkowa Szymoszkowa, letni tor saneczkowy. W rejonie górnej stacji kolei liczne bary, stoiska pamiątkarskie i gospody. Wiodą tędy szlaki piesze i szlak rowerowy.
Kolej linowo-terenowa na Gubałówkę została zbudowana w roku 1938 przez Ligę Popierania Turystyki w czasie 5 miesięcy. Budowa była jednym z elementów przygotowań do Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym FIS, które odbyły się w lutym 1939 roku już 2. raz w Zakopanem. Stan dzisiejszy kolej uzyskała dzięki modernizacji w roku 2001. Wagony pochodzące ze Szwajcarii zabierają jednorazowo 120 pasażerów. Na szczycie Pasma Gubałowskiego znajduje się najwyżej położona miejscowość w Polsce - Ząb. Stamtąd pochodzi Kamil Stoch.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama