Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 17:55

7:06 17:36

15:340:45

17°C
 • Zachmurzenie małe
 • Odczuwalna 18°C
 • Ciśnienie 1018 hPa
 • Wiatr CLM 0 km/h
 • Dla biegaczy
  10
  Idealne

  Idealna pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

59
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
154% normy
pm 10
122% normy
Jutro 17°C 5°C
Sobota 13°C 4°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Z Doliny Kościeliskiej do Doliny Chochołowskiej przez Starorobociański i Trzydniowiański Wierch

Ze schroniska Ornak na Przełęcz Iwaniacką, Ornak, Starorobociański Wierch, Trzydniowiański Wierch do schroniska na Polanie Chochołowskiej. Trasa ta jest dla wytrwałych piechurów, ponieważ jej długość to 15,2 km, przewidywany czas to około 8 godzin, a suma podejść- 1200 metrów.

Wychodzimy ze schroniska Ornak na wysokości 1100 m i żółtym szlakiem przez Małą Polanę Ornaczańską idziemy przez chwilę na południe. Przed nami na wprost widać Błyszcz (2155 m), który jest niższym wierzchołkiem leżącej tuż za nim Bystrej (2248 m) najwyższego szczytu całych Tatr Zachodnich.

Reklama

Skręcamy w prawo i zagłębiamy się w świerkowo jodłowy bór Iwanowskiej Doliny. Szlak początkowo trawersuje północno-wschodnie podnóże Ornaka (1854 m) a potem wzdłuż Iwanowskiego Potoku pnie się w górę dnem doliny. Po 2,2 km dochodzimy do Przełęczy Iwaniackiej (1459 m) co zwiastują nam rzednące drzewa i otwierający się widok na leżący na północy Kominiarski Wierch, który budzi podziw skalistymi turniami. Na przełęczy skręcamy w lewo  i stromo pod górę ruszamy zaczynającym się tu zielonym szlakiem ku szczytowi Ornaka (żółty szlak biegnie dalej prosto opadając na dno Doliny Iwaniackiej).

Ścieżka pnie się przez ustępujący kosodrzewinie las, by po ok. 40 minutach wprowadzić nas na pokryty halami Suchy Wierch Ornaczański (1832 m). Stąd już znacznie łatwiejszym terenem wśród panoramy Tatr Zachodnich pokonujemy cały grzbiet długości blisko 2,5 km po drodze zdobywając Ornak, Zadni Ornak i Kotlową Czubę, za którą na Siwej Przełęczy (1812 m) dochodzi szlak czarny z Doliny Starorobociańskiej. Teraz ścieżka wspina się stromiej, a po obu stronach wąskiego grzbietu opadają stromo skaliste turnie. Po 20 min. docieramy na Siwy Zwornik (1965 m), jesteśmy na Głównej Grani Tatr Zachodnich. Skręcamy w prawo wzdłuż granicy państwowej szlakiem czerwonym. Droga lekko opada do Gaborowego siodła by za nim zacząć się piąć na przepiękną piramidę Starorobociańskiego Wierchu (2176 m). Wspinaczka trwa ok. 30 minut i stajemy na najwyższym szczycie polskich Tatr Zachodnich. Dookoła 360 stopniowa panorama Tatr Zachodnich, Liptowa i Niskich Tatr na Południu.

Na północnym zachodzie widać Babią Górę, a na wschodzie postrzępione turnie Tatr Wysokich ze Świnicą i Mięguszem. Schodzimy długim grzbietem, który kończy się na lekkim podejściu na Kończysty Wierch (2002 m). Tu grań zakręca ku południowemu zachodowi wspinając się na Jarząbczy Wierch. My jednak porzucamy szlak czerwony i idziemy ku północy zaczynającym się tu szlakiem zielonym, który opada razem z długim na 1,7 km grzbietem z Kończystego Wierchu przez Czubik do Trzydniowiańskiego Wierchu (1758 m).

Grzbiet oddziela Dolinę Jarząbczą na zachodzie od Starorobociańskiej na wschodzie. Ze szczytu wspaniały widok na Dolinę Chochołowską i okalające ją szczyty. Tu spotykamy czerwony szlak z Polany Chochołowskiej do Polany Trzydniówki. Skręcamy nim w prawo i stromo schodzimy w dół do dna Doliny Chochołowskiej. Na Polanie Trzydniówce (polana praktycznie nie istnieje) skręcamy w główną drogę w lewo i po chwii docieramy do Polany Chochołowskiej.
Szlak wychodzi wprost na zgrupowanie pasterskich szałasów znajdujących się wzdłuż drogi, idziemy prosto i mijając bacówkę, w której gościł „Biały Pielgrzym” Jan Paweł II, po 0,4 km docieramy do położonego na południowych krańcach polany schroniska.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS
Dowiedz się więcej na temat: dolina kościeliska | Dolina Chochołowska | Tatry

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy