Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 11:36

4:25 20:42

19:174:19

26°C
 • Słonecznie
 • Odczuwalna 29°C
 • Ciśnienie 1025 hPa
 • Wiatr N 11 km/h
 • Dla biegaczy
  9
  Wyśmienite

  Wyśmienita pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

16
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
38% normy
pm 10
25% normy
Jutro 27°C 15°C
Środa 29°C 16°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Wyspy Kanaryjskie: którą wybrać?

W ostatnich latach Wysypy Kanaryjskie cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Większość biur podróży oferuje wyjazd na jedną z cztarech głównych wysp archipelagu: Gran Canarię, Teneryfę, Fuerteventurę lub Lanzarote. Mimo że dzieli je niewielka odległość i firmy turystyczne na miejscu oferują jednodniowe wycieczki na sąsiednie wyspy, to każda z nich ma nieco odrębny charakter . Ktorą wybrać i jakie są największe atrakcje na każdej z nich? Przed wakacjami warto znać takie informacje!

TENERYFA

To największa wyspa archipelagu. Jej powierzchnia to około 2034 km2. Na wyspie dominuje turystyka górska ze względu na wulkan Teide. Nie brakuje tam też piaszczystych, żwirowych i kamienistych plaż. Do największych atrakcji na wyspie należą:

Reklama

1. Pico del Teide, czyli wulkan który jest główną atrakcją wyspy. Wznosi się na wysokość 3718 metrów n.p.m.

2. Plaża Las Teresitas to według dominującej części turystów najpiękniejsza plaża na wyspie. Jej długość to ponad 1.5 km, a do głównych zalet należy fakt że przez pobliski falochron, fale morskie w okolicach plaży są łagodne. Plaża pokryta jest złotym piaskiem przywiezionym tu z Sahary.

3. Plaże wulkaniczne pokryte czarnym, wulkanicznym piaskiem, np.: Playa de Jardín i Playa Martiánez.

4. Loro Park i Siam Park- to duże parki wodne (Siam Park to największy park wodny tego typu w Europie). Jest możliwość zakupu jednego biletu do dwóch parków, co pozwala zaoszczędzić pieniądze i mieć więcej zabawy w czasie wakacji.

5. Masca- zwane też hiszpańskim Machu Picchu, to wioska wciśnięta na wysokości 600 metrów w masyw górski Teno. Urzeka niezwykłym kameralnym klimatem. Droga do wioski wiedzie przez malowniczy kanion Masca.

GRAN CANARIA

Wyspa zajmuje centralne miejsce w archipelagu kanaryjskim i jest usytuowana pomiędzy Teneryfą a Fuenteventurą. Dzieli się na dwie części geologiczne: młodszą-północną, i starszą- połuniową. W północnej części znajduje się wiele malowniczych wąwozów, i klifowych wybrzeż. Mimo tego że jest to region malowniczy, to rzadko odwiedzają go turyści. Największe kurorty znajdują się w południowej części wyspy gdzie utworzono plaże piaszczyste. Do największych atrakcji należą:

1. Dunas de Maspaloma- rezerwat przyrody położony w południowej części wyspy

2. Playa de las Canteras- nawiększa plaża piaszczysta na wyspie.

Inne atrakcje to: stolica wyspy Las Palmas, Teror (malownicze miasteczko położone w centralnej części wyspy), wąwóz Guayadequ.

LANZAROTE

Lanzarote jest wyspą wysuniętą najbardziej na północ i wschód w archipelagu. Jej charakter jest dużo bardziej surowy, przez szereg erupcji w XVII wieku. Na szczęście ostatni wybuch wulkanu miał miejsce w 1824 roku. Niemal w całości pokryta lawą. Zamiast tropikalnych lasów zobaczymy tu wielkie, niemal bezdrzewne przestrzenie. Na próżno można tu szukać miejskich deptaków, czy piaszczystych plaż. Władze wyspy nie zdecydowały się na tworzeniu sztucznej bazy turystycznej. Bardziej zależy im na pozostaniu w zgodzie z naturą.

1. Główną atrakcją wyspy jest Park Narodowy Timanfaya. Z niektórych miejsc można oglądać gotującą się lawę, czy ogrzać ręce lub upiec bułki nad ciepłymi wyziewami z głębi ziemii.

2. El Golfo, a właściwie Jezioro Charco de los Clicos jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji na Lanzarote. Położone jest w kraterze wulkanu El Golfo, i jest wypełniony woda o niespotykanum zielonym kolorze na co wpływają glony znajdujące się w nim. W okolicy tego niezwykłego jeziorka, można znaleźć oliwiny - piękne, zielone kamienie, często wykorzystywane w biżuterii artystycznej.

Inne atrakcje to: Jameos Del Agua, Cueva de los Verdes i Marinę Rubicon

FUERTEVENTURA

Fuerteventura jest najstarszą wyspą wchodzącą w skład Wysp Kanaryjskich – powstała 21 milionów lat temu, i jest oddalona od brzegów Afryki zaledwie 100 km. Słynie z przepięknych plaż- według niektórych najlepszych na archipelagu. Krajobraz jest dość płaski, przez co nie zatrzymują się tu chumry które powodują opad. Przez to krajobraz na wyspie jest półpustynny, i wieją silne wiatry. Największe atrakcje to:

1. Parque Natural de Corralejo i Corralejo Dunes- znajduje się w północnej części wyspy i zachwyca przepięknymi plażami i równie ładnymi, białymi wydmami. W niewielkiej odległości od niego wznosi się krater wulkanu Bayuyo (269 m n.p.m)

2. Cofete- malownicza wioska na Półwyspie Jandia, z kamiennymi domkami wokoło której wzniesienia opadają w toń oceanu. Możemy tu odpocząć na bliskiej plaży otoczonej skałami wulkanicznymi Playa de Cofete.

3. Oasis Park Fuerteventura- to park do którego warto wybrać się z dziećmi, ponieważ można tam obserwować życie dzikich zwirząt, czy proces wyrabiania sera koziego. Jest to największy tego typu park na wyspie, i sławny na cały archipelag.

Warto odwiedzić również : byłą stolice wyspy "La Olivę" i słynny wiatrak, plaże Matorral, wysepkę Lobos, Betancurię i 20-kilometrową plażę "Grandes"

KW

Dowiedz się więcej na temat: wyspy kanaryjskie | Gran Canaria | Fuerteventura | Lanzarote | Teneryfa

Reklama

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama