Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 3:11

5:31 19:46

17:441:00

16°C
 • Bezchmurnie
 • Odczuwalna 15°C
 • Ciśnienie 1022 hPa
 • Wiatr ENE 13 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

13
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
31% normy
pm 10
21% normy
Jutro 29°C 18°C
Piątek 31°C 16°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Wleń i Zapora Pilchowicka- atrakcje i dojazd

Dolina Bobru to urokliwe miejsce w którym znajduje się jedno z najstarszych miast w Polsce, i zarazem najmniejsze miasto w województwie dolnośląskim- Wleń. Warto udać się również na spacer na położoną nieopodal zaporę na Bobrze w Pilchowicach. W obrębie tego obiektu znajduje się mała elektrownia wodna, oraz zbiornik retencyjny. Należy pamiętać że wezbrania w czasie powodzi potrafią być na Bobrze bardzo gwałtowne, a zaporę tą chwali się zwłaszcza za to że przetrzymała część najwyższej fali powodziowej w lipcu 1997 roku w czasie tak zwanej powodzi tysiąclecia. Mimo że w tym czasie woda przelewała się przez szczyt zapory, to obiekt stoi do dziś, i szacuje się, że gdyby nie przetrzymał najwyższej fali, straty w 1997 roku w związku z powodzią byłyby znacznie większe. Warto zobaczyć ją, oraz pobliski Wleń.

Wleń

To niewielkie i senne dziś miasteczko obchodziło w 2014 r. jubileusz 800 -lecia praw miejskich, co stawia je w rzędzie najstarszych miast w Polsce. Osada rozwinęła się przy trakcie handlowym ze Lwówka Śląskim (przez miasto prowadziła „średniowieczna A4” – Wysoka Droga, nazwana później Via Regia) do Jeleniej Góry (ośrodka najważniejszego wówczas obszaru górniczego na Śląsku), u stóp kasztelanii założonej w 1108 r. przez Bolesława Krzywoustego. O znaczeniu i zasobności rozbudowanego w końcu XII w. Wleńskiego Gródka świadczy fakt, że uważany jest za najstarszą murowaną budowlę obronną w Polsce. Pełnił on swoje funkcje do czasu zdobycia i zniszczenia przez Szwedów w 1646 r. Kilka lat później Adam Koulhas wybudował poniżej ruin zamku (obecnie udostępnionych dla zwiedzających) niewielki, barokowy pałac Lenno . Jego obecny właściciel – zakochany w Dolnym Śląsku Belg – remontuje malowniczo położony obiekt, a pojawiających się gości często podejmuje kawą. Dwie inne ciekawe rezydencje znajdują się na wschodnim skraju miasta: Pałac Książęcy (nieopodal mostu na Bobrze) i pałac w Nielestnie (kilkaset metrów dalej przy drodze do Jeleniej Góry; obecnie to dom pomocy społecznej).

Dojazd:

Reklama

Wleń leży w zakolu Bobru, przy drodze powiatowej z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego. Centrum miasteczka omija prowadząca wzdłuż rzeki obwodnica. Pałace na jej wschodnim brzegu znajdują się niemal bezpośrednio przy drodze do Jeleniej Góry. By dojechać do Lenna i Wleńskiego Gródka, należy wyjechać z miasta w stronę Lwówka Śl. i po ok. 1 km (minąwszy zalesioną górę) skręcić ostro w lewo pod górę (m. Łupki). Stąd – ścieżką koło kaplicy – w ciągu kilku minut można dojść do ruin Gródka Wleńskiego.

Zapora Pilchowice

Liczący sobie już ponad sto lat techniczny cud (budowa trwała 10 lat i ukończono ją w 1912 r.) robi wrażenie do dziś. Liczący 270 m długości i 62 m wysokości kamienny mur przedzielił głęboką wciętą dolinę Bobru, by uchronić niżej położone miasta przed częstymi powodziami. Przy tej okazji powstała działająca cały czas elektrownia wodna o mocy 7,5 MW. Jest jedną z pięciu na rzece Bóbr między Jelenią Górą a Wleniem. W okresie letnim przy zaporze działa wypożyczalnia sprzętu pływającego.

Dojazd:

Główny dojazd prowadzi z centrum Pilchowic w górę Bobru. Inna, węższa droga wiedzie ze Strzyżowca. Do obu miejscowości dotrzemy drogą powiatową Jelenia Góra - Wleń.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS

Reklama

Reklama

Reklama