Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 6:18

4:41 20:43

14:580:55

17°C
 • Słonecznie
 • Odczuwalna 18°C
 • Ciśnienie 1011 hPa
 • Wiatr NNW 6 km/h
 • Dla biegaczy
  9
  Wyśmienite

  Wyśmienita pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  9
  Bardzo dobre

  Warunki atmosferyczne stwarzają znikome ryzyko bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

Pogoda sprzyjająca średniej aktywności komarów
40
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
96% normy
pm 10
68% normy
Jutro 27°C 17°C
Poniedziałek 27°C 16°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Weekend za miastem. Pieniny- 8 największych atrakcji regionu

Nie ważne czy byłeś w Pieninach już wiele razy, czy zamierzasz tam jechać po raz pierwszy, warto znać najsłynniejsze miejsca w tej okolicy. Podobno miłość do gór zaczyna się właśnie tam .

1. Trzy Korony

To masyw górski o pięciu wierzchołkach, najwyższy szczyt Pienin Właściwych i zarazem najpopularniejszy w całych Pieninach, na najwyższej skale – Okrąglicy znajduje się platforma widokowa, jest to wybitny punkt widokowy na Przełom Dunajca, Spisz i Gorce. Południowe zbocze opada w dolinę Dunajca 500-metrową przepaścią w kierunku Sromowców Niżnych i Dunajcowi. Partię szczytową stanowi pięć wapiennych turni uformowanych w kształt korony:
1. Okrąglica (982 m n.p.m.), najwyższa turnia

2. Płaska Skała (950 m n.p.m.)
3. Nad Ogródki (940 m n.p.m.)
4. Pańska Skała (920 m n.p.m.)
5. Kopa (802 m n.p.m.)

2. Sokolica w Pieninach

Reklama

Sokolica (747 m n.p.m.) – jeden z najpiękniejszych szczytów w Pieninach, o wspaniałych walorach widokowych, w paśmie Pieninek; na szczycie występują reliktowe sosny (najstarsze mają po ok. 500 lat), są to chyba najczęściej fotografowane drzewa w Polsce. Północne zbocza porasta las bukowo-jodłowy, południowe skalne ściany opadają niemal pionowo uskokami w 310 - metrową przepaść do przełomu Dunajca. Pod szczytem znajduje się spiczasta skała zwana Głową Cukru. Na wierzchołek prowadzi ścieżka zabezpieczona barierkami.

3. Spływ Dunajcem

Szlak wodny na przełomie Dunajca jest największą atrakcją regionu. Historia spływów sięga początków XIX wieku, a dla potrzeb turystyki ten rodzaj zwiedzania Pienin rozwinął się wraz ze wzrostem ruchu turystycznego i uzdrowiskowego w Szczawnicy.

Tratwa to połączone ze sobą pięć specjalnych drewnianych czółen przypominających kajak o pionowych burtach. Każde o wymiarach 5,75 m długości i 0,45 m szerokości. Jednorazowo na tratwie może spłynąć 10 osób i dwóch flisaków sterujących nią za pomocą spryszek (drewnianych żerdzi). Szlak Wodny Przełomu można pokonać również na pontonach zwanych raftami, spływy są organizowane podobnie do spływów tratwami.

4. Drewniany kościół w Dębnie

Początki wsi Dębno sięgają 1254 r., kiedy to było ono wymieniane w dokumentach jako dobro cystersów ze Szczyrzyca. We wsi znajduje się jeden z najcenniejszych w kraju kościołów drewnianych, XV-wieczna świątynia pw. św. Michała Archanioła. Do budowy użyto drewna modrzewiowego i jodłowego; nawa o konstrukcji zrębowej wspiera się na fundamencie z kamienia rzecznego i polnego. 

Dzisiejszy kształt dały kościółkowi przebudowy, podczas których wzniesiono m.in. wieżę dzwonniczą i podcienia. Paradoksalnie dzięki temu, że kościół przez długi czas nie był używany i remontowany (mieszkańców nie było stać na utrzymanie parafii) do dnia dzisiejszego budynek zachował się w oryginalnym kształcie. W XX wieku przeprowadzono kilka remontów mających na celu zachowanie XV-wiecznych polichromii, obrazów i XVI-wiecznego ołtarza z malowanym tryptykiem. Najstarszym elementem wyposażenia jest rzeźba Chrystusa Urzyżowanego z ok. 1380 r. znajdująca się na belce tęczowej. Figura powstała jako drzewo życia, czyli wyrzeźbiono ją z jednego pnia, a ramiona to boczne konary skierowane ku górze.

Ciekawostką są cymbałki, w których dźwięk wysoki wydobywa się z grubych płytek, niski zaś wydają cienkie płytki, czyli odwrotnie niż w dzisiejszych instrumentach. Szacuje się że cymbałki są znacznie starsze niż sam kościół. W roku 2003 zabytek został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

5. Wąwóz Homole

Wąwóz Homole ma długość ok. 800 m. Jar wrzyna się w północne stoki Wysokiej, tworząc kanion o stromych ścianach dochodzących do 120 m wysokości, którym płynie potok Kamionka tworzący w dolinie kaskady, a w wielu miejscach jego koryto przysypane jest głazami. Doliną prowadzi zielony szlak pieszy na Wysoką, którym wchodzimy do rezerwatu. Zaraz po wejściu, po lewej stronie skała Wapiennik, za nią niemal pionowa ściana Grzebienia. Po przeciwnej stronie wąwozu wysokie i strome skały Prokwitowskiej Homoli.

6. Wysoka (1050 m n.p.m.)

Wysoka to najwyższy szczyt Pienin, wybitny punkt widokowy, wznosi się ponad miejscowością Jaworki, stanowiąc wyraźną kulminację w grzbiecie Małych Pienin, którędy biegnie granica państwa. Na szczycie znajduje się wychodnia skalna zbudowana z czerwonego wapienia, na niej zaś zabezpieczony barierkami punkt widokowy, skąd roztacza się panorama na słowacką część Pienin od południa, przez Masyw Trzech Koron na zachodzie aż po Gorce na północy. Szczyt obecnie objęty jest ochroną jako rezerwat „Wysokie Skałki”.

7. Jezioro Czorsztyńskie

Jezioro Czorsztyńskie a właściwie Zbiornik Czorsztyński na rzece Dunajec, powstały przez zbudowanie w Niedzicy zapory wodnej o długości 404 m i wysokości 56 m. Zbiornik został oddany do użytku tuż przed powodzią w 1997 r., maksymalna jego głębokość dochodzi do 50 m, powierzchnia 1100 ha. Wpływ zbiornika na falę powodziową w skali dopływów Wisły jest znikomy. Nad jeziorem Czorsztyńskim znajduje się też kąpielisko z którego rocznie korzysta tysiące ludzi.

8. Zamek Dunajec w Niedzicy

Zamek Dunajec średniowieczna warownia znajdująca się na prawym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego w przysiółku Niedzica - Zamek wsi Niedzica. Zamek ten został wzniesiony w początkach XIV w. przez węgierskiego kolonizatora ziem granicznych Rykolfa Berzeviczego ze Strążek, prawdopodobnie na miejscu wcześniejszej budowli obronnej. Pierwszy raz nazwa zamek Dunajec pojawiła się w dokumencie z 1325 r. zapisana jako własność rodu Jana i Rykolfa panów na Brzozowicy. 

Początkowo zamek ten stanowił węgierską strażnicę na granicy z Polską. W 1470 przeszedł w ręce rodu Zapolyich, następnie, na okres 60 lat w posiadanie Łaskich (Hieronima, a później jego syna Olbrachta). Później zamek kupił Jerzy Horvath, który starannie go odbudował przekształcając przy okazji w okazałą renesansową rezydencję (w znacznej części w takiej postaci zachował się po dziś dzień). W 1858 zamek przejął kolejny węgierski ród – Salamonowie. 

Po zakończeniu I wojny światowej zamek znalazł się na terytorium Polski, choć własnością Salamonów pozostawał aż do 1945. Istotny fakt z tego okresu to zachowanie w dobrach zamkowych aż do 1931 (najdłużej w Europie) szczątkowych form pańszczyzny. Od 1948 prowadzono na zamku prace restauracyjne i częściową odbudowę. W części pomieszczeń utworzono dom pracy twórczej Stowarzyszenia Historyków Sztuki, inne udostępniono do zwiedzania, tworząc muzeum wnętrz i historii regionu spiskiego. 

W 1960 w baszcie urządzono stację sejsmologiczną Zakładu Geofizyki PAN. Dzisiaj zamek spełnia funkcje muzealno-hotelowo-gastronomiczne, będąc jedną z największych atrakcji historycznych południowej części województwa małopolskiego. Do zamku prowadzi „aleja”. Za bramą wejściową i sienią znajduje się dziedziniec zamku dolnego. W obrębie tej części zamku mieszczą się pokoje gościnne, kawiarnia, a w dawnej sali balowej restauracja. W części muzealnej można zobaczyć tzw. komnaty Salamonów, wyposażone w przedmioty z XVI-XIX w. 

Drewniane schody prowadzą na taras widokowy. Przez koleją bramę wiedzie wejście do zamku górnego i do zamkowych lochów, które służyły jako piwnice, a także jako więzienie (obecnie urządzono tu tzw. izbę tortur). Na skraju dziedzińca zamku górnego znajduje się studnia wykuta w litej skale na głębokość ponad 60 m. W tzw. Izbach Pańskich na zamku górnym zobaczyć można: salę myśliwską, izbę żupną i izbę straży.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS

Reklama

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama