Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 19:18

07:17 17:22

19:03 11:21

4°C
  • Zachmurzenie umiarkowane
  • Odczuwalna 2°C
  • Ciśnienie 1032 hPa
  • Wiatr SSE 9 km/h
35
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
85% normy
pm 10
59% normy
Jutro 12°C 3°C
Wtorek 12°C 6°C

Wakacje w górach - co warto zobaczyć w Bieszczadach?

"A może by tak rzucić wszystko i jechać w Bieszczady?" - taka myśl od czasu kołacze się w głowie każdego z nas. Niektórzy chcąc odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku postanawiają wprowadzić ją w życie i wyjeżdżają zdobywać bieszczadzkie połoniny. Co warto zobaczyć będąc już na miejscu?

Chatka Puchatka

Od wielu lat Bieszczady są miejscem, do którego wyruszamy, by odpocząć od codziennego wyścigu szczurów i miejskiego życia. Na łonie natury odpoczywamy, ładujemy swoje akumulatory i zapominamy o wszystkich zmartwieniach. Nie zawsze jednak potrafimy z łatwością odłączyć się od bieżących spraw i przestawić na tryb urlopowy. Dla takich osób doskonałym miejscem na odpoczynek będzie Chatka Puchatka - najwyżej położone schronisko górskie w Bieszczadach.

Znajduje się na Połoninie Wetlińskiej, na wysokości 1228 m n.p.m., brak w nim elektryczności, zasięgu telefonu i internetu, kanalizacji oraz bieżącej wody. Nie naładujemy tu smartfona, nie wrzucimy zdjęć na portale społecznościowe, a o gorącym prysznicu możemy jedynie pomarzyć. Mimo wszystko jest to miejsce wyjątkowo magiczne, w którym wracamy do korzeni, uczymy się odpoczywać i mamy możliwość zawrzeć niesamowite znajomości. Dla takich chwil warto wyjść ze strefy komfortu!

Reklama

Park Gwiezdnego Nieba

Niech każdy z nas przyzna się, z ręką na sercu, kiedy ostatnio widział piękne, gwieździste niebo. Mieszkając w mieście lub w pobliżu wielkich aglomeracji ciężko zobaczyć choćby jedną gwiazdę, nawet w bezchmurną noc. Sztuczne oświetlenie i łuna, jaką dają światła miasta sprawiają, że nikt z nas już nie pamięta jak wygląda prawdziwe gwiezdne niebo.

Bieszczady są jednym z najciemniejszych miejsc w naszym kraju. Dzięki dużym odległościom pomiędzy miejscowościami, słabemu oświetleniu ulicznemu i ogromnym połaciom terenów Bieszczadzkiego Parku Narodowego możemy podziwiać tu niebo, na którym migoczą tysiące gwiazd. Projekt ten nie tylko uczy nas cieszyć się z obcowania z naturalną przyrodą i cieszenia się z prostych rzeczy, ale ma również wartość edukacyjną. W czasie seansu dowiemy się, jak wielkim zagrożeniem jest zanieczyszczenie świetlne w miastach oraz w jaki sposób mu przeciwdziałać.

Zagroda żubrów

Bieszczadzkie lasy to prawdziwy raj dla dzikiej przyrody. Przy pewnej dozie szczęścia możemy podziwiać tu wilki, niedźwiedzie czy rysie w ich naturalnym środowisku (choć dla bezpieczeństwa lepiej się do nich nie zbliżać). Aby chronić zwierzęta przed wyginięciem na terenie Nadleśnictwa Stuposiany, w Mucznem powstała zagroda żubrów, w której możemy podziwiać te majestatyczne ssaki.

Teren zagrody jest spory, więc nie zobaczymy tu żubrów na wyciągnięcie ręki, dlatego warto mieć ze sobą lornetkę. Jeśli jednak jej nie mamy, nic nie szkodzi - zwierzęta w dolinie są świetnie widoczne, a trasa wzdłuż wybiegu pozwala nam zmieniać kąt widzenia. To świetne miejsce na mały spacer, poszerzenie swojej wiedzy na temat żubrów oraz krótki odpoczynek w okolicznościach przyrody. W pobliżu znajduje się niewielki parking, a zwiedzanie jest całkowicie bezpłatne.

Siekierezada

Mówiąc o Bieszczadach ciężko nie wspomnieć o jednym z najbardziej kultowych miejsc związanych z tym regionem. Siekierezada to niezwykle klimatyczna knajpa w Cisnej, nawiązująca swą nazwą do powieści Edwarda Stachury z 1971 roku. W środku możemy podziwiać diabelskie rzeźby oraz dzieła bieszczadzkich artystów. Charakterystycznym elementem knajpy są siekiery wbite w stół.

Na miejscu możemy zjeść smaczny obiad, napić się piwa, a często posłuchać muzyki na żywo czy utworów poezji śpiewanej w wykonaniu lokalnych artystów. Przy odrobinie szczęścia oprócz stada spragnionych turystów będziemy mieli okazję porozmawiać z tubylcami, którzy uraczą nas opowieściami. 

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama