Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 7:53

7:11 17:29

16:472:56

3°C
 • Mgła
 • Odczuwalna 3°C
 • Ciśnienie 1027 hPa
 • Wiatr WNW 6 km/h
 • Dla biegaczy
  7
  Bardzo dobre

  Bardzo dobra pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

53
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
133% normy
pm 10
101% normy
Jutro 12°C 3°C
Wtorek 8°C 4°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Wągrowiec, kąpielisko z nutą historii

Wągrowiec to 25-tysięczne miasto z siedzibą powiatu wągrowieckiego, znajduje się na zachodnich krańcach Pałuk, ok. 60 km na północ od Poznania. Osada została założona w 1300 roku na niewielkiej wyspie w dolinie rzek Wełny i Nielby, w 1381 roku stała się miastem. Dalsze losy miasta związały się z cystersami, którzy przenieśli tu z pobliskiego Łękna w 1396 roku swą stolicę. Na północ od centrum rozciąga się Jezioro Durowskie z kąpieliskami i bazą do uprawiania turystyki wodnej, m.in. wypożyczalnie sprzętu, przystanie żeglarskie, można odbyć rejs katamaranem. Nad wodą można odpocząć od zgiełku dużego miasta.

Kościół farny pw. św. Jakuba Apostoła

Kościół farny pw. św. Jakuba Apostoła  jest to późnogotycka, najstarsza wągrowiecka świątynia pochodząca z XVI wieku, zdobiące ją renesansowe szczyty powstały w kolejnych wiekach. Jest to budowla ceglana ale do budowy kościoła użyto również m.in. granitowych, obrobionych ciosów z rozebranego kościoła cysterskiego w pobliskim Łeknie. We wnętrzu znajduje się cenne wyposażenie – 9 ołtarzy i nastawa dziesiątego. Najstarszy z nich, późnorenesansowy pochodzi z X VI w. W tym samym czasie powstały malowidła naścienne w Kaplicy Różańcowej. Przy kościele znajduje się drewniana podmurowana dzwonnica z 1847 r.

Piramida Łakińskiego

Reklama

Piramida Łakińskiego to znajdująca się w niewielkim lesie, na oddalonym od centrum miasta wzgórzu piramida jest grobowcem rotmistrza Łakińskiego (1747-1845). Budowla powstała w 1845 roku na rzucie kwadratu, wzniesiono ją z granitowych kamieni polnych tworzących regularny, wysoki na 10 m ostrosłup. Łakiński, rotmistrz wojsk napoleońskich i wielki polski patriota, uczestnik walk wyzwoleńczych, został odznaczony orderem Virtuti Militari, otrzymał Legię Honorową. Obok piramidy znajduje się barokowa kolumna, pod którą ponoć pochowany jest wierny wierzchowiec rotmistrza.

Kościół i klasztor cystersów

Kościół i klasztor cystersów– włości cysterskie w Wągrowcu były w posiadaniu zakonu w latach 1392 – 1836, jednym z tych obiektów był klasztor Wniebowzięcia NMP. Pierwotna, XIV wieczna świątynia została zniszczona w 1747 roku przez pożar, a dzisiejszy kształt odbudowy pochodzi z 1799 roku. Po XIX wiecznej sekularyzacji w zabudowaniach poklasztornych znajdował się m.in. sąd i więzienie, a nawet magazyny, które spłonęły w czasie działań podczas II wojny światowej. Zwiedzając kompleks warto zwrócić uwagę na późnogotycką figurę Maryi z Dzieciątkiem z początku XVI w. oraz na bogato zdobiony ołtarz soborowy i tron papieski, oraz lektorium znajdujące się w kościele, które  wykorzystane były podczas uroczystości milenijnych i wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Gnieźnie w 1997 roku.

CYSTERSI - Zakon Ojców Cystersów (Ordo Cisterciensis) założony w 1098 r. przez św. Roberta w Citeaux we Francji (stąd nazwa zakonu). Za głównego twórcę rozwoju zakonu cysterskiego uważa się św. Bernarda z Clairvaux, który był również pierwszym cysterskim opatem. Cystersi posługują się Regułą św. Benedykta a ich tryb dzienny wyznaczała maksyma Ora et Labora (Módl się i Pracuj). Zakonnicy należeli do bardzo przedsiębiorczych ludzi. Ich klasztory powstawały najczęściej w dzikich i trudno dostępnych miejscach, które dzięki pracy zakonników stawały się zagospodarowane. Najczęściej konwenty lokowane były na terenach podmokłych, które następnie poddawano melioracji i osuszano a w zbiornikach wodnych tworzono pierwsze stawy hodowlane. To właśnie cystersom zawdzięcza się hodowle karpia. Oprócz rybołówstwa zakonnicy zajmowali się: ogrodnictwem, uprawą winorośli, rolnictwem i .. fałszerstwem. To właśnie cystersom przypisuje się fałszowanie wielu średniowiecznych dokumentów. Tradycyjny strój cysterski to biały habit z czarnym (szarym) płótnem przewieszonym przez głowę (szkaplerz). Do Polski Cystersi przybyli w pierwszej poł. XII w. Do końca XIII w. na ziemiach polskich powstało ok. 25 wspólnot cysterskich

Skrzyżowanie rzek

Skrzyżowanie Rzek – na południowy wschód od centrum znajduje się unikatowe na skalę europejską zjawisko, gdzie wody rzek Nielby i Wełny krzyżują się ze sobą. Wody obu cieków po skrzyżowaniu w bardzo dużym stopniu płyną dalej swoimi nurtami, tylko w niewielkim stopniu mieszając się ze sobą. Do skrzyżowania prowadzi wygodny deptak zachęcający do spacerów.

Muzeum Regionalne

Muzeum Regionalne – niewielka placówka muzealna mieści się nad brzegiem Wełny w XVIII wiecznym budynku dawniej pełniącym funkcję mieszkania opatów cysterskich. Na ekspozycję składa się ponad 3500 eksponatów.

Wieża widokowa

Wieża widokowa – na południe od rynku znajduje się dawna dostrzegalnia przeciwpożarowa, która po remoncie w 2008 roku pełni funkcję wieży widokowej. Mieści się tu również Izba Tradycji Pożarnictwa. Zwiedzanie należy wcześniej umówić w wągrowieckim muzeum.

Ciekawostka

W Wągrowcu, na terenie ośrodka Wielspin nad Jeziorem znajduje się CZAKRAM - miejsce mocy i witalności, jego moc dodatniego promieniowania ziemskiego, które korzystnie wpływa na organizm człowieka oceniono na +110.000 jednostek.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS
Dowiedz się więcej na temat: Wągrowiec | Nielba Wągrowiec

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje