Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 6:30

07:28 16:06

12:39 03:42

0°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -1°C
  • Ciśnienie 999 hPa
  • Wiatr E 7 km/h
59
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
157% normy
pm 10
124% normy
Jutro 2°C -1°C
Poniedziałek 1°C -1°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Turystyka rowerowa zyskuje na popularności! Jakie miejsca zwiedzimy na siodełku?

Wakacyjny wypoczynek kojarzył się jeszcze do niedawna z leniuchowaniem na plaży. Dzisiaj coraz częściej decydujemy się wypoczywać aktywnie. Jest więc naturalne, że na popularności zyskują wszystkie formy rekreacji na świeżym powietrzu, w tym zwłaszcza - turystyka rowerowa. Jakie miejsca możemy zobaczyć i zwiedzić, jeśli zdecydujemy się w końcu usiąść za kierownicą jednośladu?

Podróże rowerem kuszą przede wszystkim swoją dostępnością. Aby ruszyć w drogę, wystarczy przecież nawet budżetowy jednoślad ze sztywnym lub amortyzowanym widelcem (świetna sprawa, jeśli zechcemy ruszyć na wyprawę po bezdrożach), koszyki na bidony z wodą, skrzynka z narzędziami, oświetlenie, mapa oraz sakwy na prowiant i ubrania. No i, oczywiście, umiejętność orientacji w terenie.

Reklama

Podstawowy sprzęt rowerowego obieżyświata może zatem kosztować w wersji budżetowej ok. 1500 zł (lub mniej, o ile tylko trafimy na sezonowe promocje i przeceny w sklepach). Nie są to, na pierwszy rzut oka, grosze, ale jeśli o turystyce rowerowej nie myślimy jako o jednorazowej fanaberii, lecz jako o hobby, któremu będziemy się oddawać przez lata, to jest to inwestycja, na którą warto się zdecydować.

EuroVelo - rowerowe autostrady

Rower stanowi jeden z najwygodniejszych i najbardziej niezawodnych środków lokomocji. Daje poza tym poczucie wolności - pozwala bowiem odkrywać miejsca i okolice niedostępne dla samochodów czy pieszych (nie wszędzie uda się przecież zajść na własnych nogach, szczególnie, gdy chodzi o naprawdę duże odległości). Jak można w takim razie w praktyce wykorzystać jego naturalną przewagę nad innymi środkami transportu? I dokąd dokładnie może nas zawieźć?

My proponujemy podróże ścieżkami wchodzącymi w skład szlaku EuroVelo, czyli europejskiej sieci długodystansowych tras rowerowych, które w ciągu kilku, kilkunastu najbliższych lat mają w założeniu opleść całą Europę (ich całkowita długość może wynieść nawet 70 tys. km), przyczyniając się do rozkwitu turystyki rowerowej na Starym Kontynencie. W niniejszym artykule bierzemy jednak pod uwagę jedynie te odcinki EuroVelo, które, z racji swego położenia, są dostępne dla większości z nas i nie będą wymagały dalekich dojazdów czy przekraczania granic naszego kraju.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama