Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 19:18

07:25 15:26

14:31 02:42

1°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna -3°C
  • Ciśnienie 1027 hPa
  • Wiatr ESE 13 km/h
60
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
162% normy
pm 10
98% normy
Jutro 3°C 0°C
Poniedziałek 3°C 2°C

Trzynaście wieków Kołobrzegu. Co zobaczyć w polskiej stolicy uzdrowisk?

Kołobrzeg nie bez powodu jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nad polskim morzem. Od dziesięcioleci szczyci się mianem Perły Bałtyku i cieszy niesłabnącym zainteresowaniem wczasowiczów nie tylko z Polski, ale również z zagranicy. Miasto ma do zaoferowania szereg atrakcji, które zadowolą najbardziej nawet wymagającego turystę. Rozległa plaża, status uzdrowiska, bogata historia – w Kołobrzegu jest co robić o każdej porze roku, także w zbliżający się wielkimi krokami majowy długi weekend.

Kołobrzeg to miasto położone w zachodniej części polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego, w dolinie rzeki Parsęty. Posiada bogatą i burzliwą historię, począwszy od powstania, poprzez czasy II wojny światowej i niemal całkowite zniszczenie miasta, aż do dziś. To niewątpliwie jedna z największych turystycznych atrakcji nad polskim morzem, będąca regionalnym ośrodkiem kulturalnym i posiadająca status uzdrowiska. Odwiedzający z jednej strony mogą odpoczywać na plaży i zwiedzać typowe dla nadmorskich miejscowości punkty, jak port, molo czy latarnię morską, z drugiej - szereg historycznych zabytków, Kołobrzeg znajduje się bowiem na liście miast Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Co więc warto zobaczyć w polskiej stolicy uzdrowisk?

Nie tylko piękne plaże i kąpieliska. Tu poczujesz klimat nadmorskiej miejscowości

Zwiedzanie Kołobrzegu zacząć można od mola, zbudowanego w roku 1881, a następnie zniszczonego podczas II wojny światowej. Ponowne otwarcie odbyło się w roku 1971, a renowacja - w 2014. Dziś konstrukcja liczy aż 220 metrów długości i 9 szerokości oraz jest najdłuższym żelbetowym molem w Polsce. Dodatkową atrakcją są kolorowe iluminacje świetlne, przez co wieczorne spacery po molo mogą być naprawdę romantyczne. Wzdłuż plaży ciągnie się deptak, cieszący się popularnością wśród wczasowiczów i zwiedzających, ścieżki spacerowe i rowerowe oraz Park Żeromskiego. O dobrą pogodę na wycieczki nie będzie trudno, ponieważ Kołobrzeg to jeden z najcieplejszych polskich kurortów.

Równie charakterystycznym miejscem miasta jest latarnia morska. Została wybudowana w roku 1946, czyli rok po zniszczeniu poprzedniej, wysadzonej przez wojska niemieckie. Obecnie mierzy 26 metrów, wznosi się ponad wszystkimi innymi budynkami i można z niej oglądać panoramę Morza Bałtyckiego i portu. Jako że taras widokowy jest bardzo duży, podziwiania widoków nie utrudnią nam nawet tłumy ludzi. We wnętrzu znajdziemy przeróżne ekspozycje związane z historią latarnictwa oraz kolekcję minerałów i skamieniałości.

Następnie warto udać się do portu, by pooglądać łodzie i skosztować świeżej ryby - w końcu port znany jest z największego połowu dorsza w Polsce. Statkiem wycieczkowym udamy się w rejs po morzu oraz na  Bornholm. Skorzystać można również z walorów zdrowotnych wody solankowej i zakosztować niezapomnianej atmosfery miasta, gdzie relaks łączy się z często organizowanymi wydarzeniami kulturalnymi, a natura i nadmorski klimat z życiem miejskim.

Miasto przepełnione historią

Kołobrzeg to nie tylko miejsca charakterystyczne dla nadmorskich miejscowości, ale również kawał historii naszego kraju, jak na przykład pochodząca z XIV wieku i wybudowana w stylu gotyckim Katedra. Mimo licznych zniszczeń wojennych udało się zachować charakterystyczne dla tamtych czasów przedmioty, jak na przykład siedmioramienny świecznik z 1327 roku, płaskorzeźbę "Ostatnia wieczerza", liczne obrazy oraz krucyfiksy czy chrzcielnicę z 1355 roku.

Przegapić nie można również wizyty w Ratuszu Miejskim, zbudowanym według projektu Karola Schinkla w latach 1829-32. Udekorowany wieżyczkami neogotycki budynek przypomina wyglądem średniowieczny zamek obronny, a przed wejściem znajduje się ogromnych rozmiarów granitowa kula ziemska. Wzbudza ona zainteresowanie niemal każdego przechodnia, ponieważ znajduje się na unikalnym łożysku wodnym, dzięki czemu można nią bezproblemowo poruszać, co chętnie czynią zwłaszcza dzieci.

Obowiązkowym punktem jest także Muzeum Oręża Polskiego, w zbiorach którego znajduje się kolekcja średniowiecznej broni, pochodzące z XVII wieku eksponaty związane z walką na morzu, repliki czołgów i samolotów oraz największa w Polsce kolekcja mundurów. Jeśli chcemy natomiast zrobić sobie chwilę przerwy od historii i udać na romantyczny spacer, jednym z najbardziej nadających się do tego miejsc jest znajdujący się niedaleko plaży bindaż. To niezwykle rzadko spotykany aspekt architektury parkowej, przypominający specyficzny tunel. Choć przez lata był mocno zaniedbywany, kilka lat temu podjęto działania, by przywrócić go do dawnej świetności. Dziś uznawany jest za pomnik przyrody.

Atrakcje o każdej porze roku

Kołobrzeg to więc z jednej strony miasto przepełnione historią, gdzie niemal na każdym kroku natrafimy na przeróżne muzea i zabytkową architekturę, z drugiej - miejsce, gdzie każdy poczuje niepowtarzalny klimat nadmorskiej miejscowości i odpocznie na ogromnej piaszczystej plaży. Nie brakuje tu również miejsc nietypowych, jak choćby przypominające wnętrze mysiej nory muzeum Miasto Myszy, Ukryta Kraina, gdzie spotkamy przeróżne bajkowe postacie, czy Wioska Indiańska. Imponująca katedra, wielki ratusz, wieża ciśnień w centrum miasta, latarnia morska, muzea klasyczne i plenerowe, galeria sztuki i pomniki czy wreszcie molo, port i plaża - wszystkich atrakcji, jakie ma do zaoferowania Kołobrzeg nie sposób wymienić. Jedno jest jednak pewne: tutaj trudno o nudę. Bez względu na porę roku.  

Partnerem publikacji jest miasto Kołobrzeg

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy