Reklama

Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 5:44

07:12 17:28

00:14 15:23

10°C
 • Mgła
 • Odczuwalna 9°C
 • Ciśnienie 1021 hPa
 • Wiatr ESE 7 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

68
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
192% normy
pm 10
145% normy
Jutro 17°C 10°C
Czwartek 20°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Tradycyjna kuchnia i specjały Bornholmu

Jesli jesteś osobą która w podróży lubi poznawać nowe smaki, Bornholm to miejsce które z pewnością Cię zadowoli. W niemal każdej miejscowości natrafisz tam na wędzarnie świeżych ryb. Oprócz tego warto spróbować lodów w Nexo, czy słodyczy i piwa w Svaneke. Przekąski możesz kupić na przydrożnych kramach, gdzie za zakupione produkty wrzuca się pieniądze do skrzynki- bez żadnej obsługi. Mimo że Bornholm oddalony jest zaledwie 100 km od granic Polski, to zwyczaje oraz kuchnia regionalna są tam inne niż w naszym kraju.

Smakołyki na Bornholmie

Bornholm słynie z kulinarnych specjałów i smak jest jedną z atrakcji wyspy. Produkowane tu specjały: piwo, cukierki, wódki, lody, wędzone śledzie mają niepowtarzalny smak, a ich produkcja oparta jest na tradycyjnych recepturach. Do najatrakcyjniejszych kulinarnych specjałów należą: świeżo wędzone bałtyckie śledzie tzw. Bornholmery (wędzony śledź podawany w całości z grubo mieloną solą i żółtkiem oraz szczypiorkiem lub cebulą). Ale nie tylko śledziem Bornholm stoi, serwuje się tu wędzone łososie, węgorze, makrele, czy owoce morza. Aby spróbować wszystkiego, najlepiej wybrać danie w postaci rybnego bufetu (szwedzki stół), gdzie możemy skosztować wszystkiego  i najeść się do syta. Bornholm słynie też z serów oraz produkowanych w lokalnych wytwórniach słodyczy: karmelków, czekolad, lodów, czy Aakikerbskich herbatników. Z napojów polecić należy bornholmskie wino, piwa wytwarzane w Svaneke i aquavit Bornholmer bitter – gorzki niesłychanie, albo leczniczo działający Gammeldansk.

Reklama

Na wyspie modne są jesienne spotkania przyjaciół, na które wszyscy przynoszą swoje winne produkty z własnymi etykietami i odbywa się coś na kształt zawodów, zajęcie ostatniej lokaty jest wręcz hańbą, a zwycięzca cieszy się sławą najlepszego producenta win.

Przydrożne kramiki samoobsługowe

Na całej wyspie, przy szosach, obok domów znajdują się samoobsługowe kramiki oferujące w przystępnych cenach płody rolne w postaci owoców i warzyw lub wyroby lokalnego rękodzieła. Dokonanie tu zakupów jest niezmiernie łatwe, nikt nas nie pogania w dokonaniu wyboru, a po jego dokonaniu uiszczamy zapłatę w umieszczonej w kramie puszce, zabierając swój zakup.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS
Dowiedz się więcej na temat: bornholm | kuchnia regionalna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje