Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 5:03

7:29 16:08

20:399:29

-5°C
 • Zachmurzenie duże
 • Odczuwalna -11°C
 • Ciśnienie 1012 hPa
 • Wiatr ESE 17 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

38
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
91% normy
pm 10
64% normy
Jutro -6°C -8°C
Sobota -4°C -8°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Tatrzańska Łomnica - małe miasteczko z wielkimi atrakcjami

Zjazd po ośnieżonym stoku o świcie trasą o długości 5,5 km i podziwianie lodowej katedry mieniącej się pięknymi barwami, a do tego impreza klubowa, nocny zjazd na sankach i nocleg w luksusowym hotelu lub... w namiocie w ekstremalnych warunkach - oto gotowy przepis na udane ferie w Tatrzańskiej Łomnicy.

Mówi się, że Tatry Wysokie najpiękniejsze są jesienią. Inne zdanie na ten temat mają narciarze­­­, którzy upierają się, że nic tak nie cieszy, jak widok zaśnieżonych szczytów obserwowanych z podgrzewanej kolejki, no i oczywiście ślizganie się na deskach po perfekcyjnie przygotowanych stokach. Co do jednego nie ma wątpliwości - prawdziwymi szczęściarzami są mieszkańcy słowackich gór, którzy mogą cieszyć się tymi widokami o każdej porze roku. Tatrzańska Łomnica, Strbskie Pleso i Stary Smokoviec tworzą zimowy kurort na alpejskim poziomie. Trzy miejscowości połączone są ze sobą wygodnym górskim tramwajem, a dzięki licznym atrakcjom ściągają w sezonie setki turystów chcących przekonać się na własnej skórze, jak funkcjonuje jeden z najatrakcyjniejszych kurortów w tej części Europy.

Rekordowy stok

Reklama

Ośrodek w Strbskim Plesie może poszczycić się najdłużej czynnymi trasami w roku na całej Słowacji. Z kolei najlepsi narciarze i snowboardziści powinni spróbować swoich sił na najbardziej stromej i najwyżej położonej trasie w Przełęczy Łomnickiej. Rozpoczyna się ona na wysokości 2 190 m n.p.m., a kończy właśnie w Tatrzańskiej Łomnicy. To również najdłuższa na całej Słowacji trasa - liczy 5,5 km. W dodatku szerokość stoku miejscami wynosi aż 60 m, dla każdego więc starczy na nim miejsca. Prawdziwą gratką dla sportowców lubiących rywalizację są zawody w slalomie. Biorą w nich udział turyści, którzy przejechali do Łomnicy: kobiety, mężczyźni i dzieci. Każdy może zostać bohaterem sezonu narciarskiego! Właściciele słowackiego kurortu nie zapomnieli również o tych, którzy robią dopiero pierwsze ślizgi po śniegu, czyli początkujących oraz najmłodszych. Na pobliskim Hrebienku znajduje się łatwa trasa zjazdowa, a także szkółka narciarska i wypożyczalnia. Z kolei dzieci zmęczone nauką mogą przesiąść się na sanki. 2,5-kilometrowy tor przygotowany specjalnie dla najmłodszych to prawdziwa atrakcja tego regionu. Trasa w całości została oświetlona, więc kilka razy w tygodniu odbywają się tu wspólne zjazdy wieczorne.


Przygoda przy -30°C

Tatrzańska Łomnica nie jest zwykłym kurortem. Nowoczesne podejście do turystyki sprawiło, że miejscowość w ostatnich latach zamieniła się w zimowy park rozrywki w alpejskim stylu. W większości ośrodków jedyną atrakcją jest jazda na nartach, tymczasem na Słowacji to dopiero początek.

W okolicach tatrzańskiego resortu możemy spędzić noc jak prawdziwi alpiniści. Grupa pod opieką profesjonalnego przewodnika udaje się w góry, by tam rozbić namioty, obejrzeć film i przespać się w ciepłych śpiworach i na specjalnych karimatach w temperaturze dochodzącej do -30°C!

Z kolei ci, którzy nie są w stanie rano spać, mogą skorzystać ze specjalnego przejazdu. Grupa, która stawi się na stoku o siódmej rano, zjedzie po świeżo przygotowanym stoku jeszcze przed oficjalnym otwarciem wyciągów. Na końcu czeka śniadanie przygotowane z myślą o rannych ptaszkach. Warto się wcześniej zwlec z łóżka, by przeżyć wspólnie tę przygodę.

Niezapomnianą przygodę przeżyją również najmłodsi turyści. Na Hrebienku znajduje się ponad 2,5-kilometrowy tor saneczkowy, na który dowozi nowoczesna kolejka linowa. Trasa biegnie przez urokliwy las, a w dodatku cała została oświetlona, dodatkową atrakcją jest więc wspólny przejazd wieczorny, który odbywa się między godziną 19 a 21.  


Zimowe atrakcje

W tym sezonie w Łomnicy odbywa się również konkurs rzeźby w lodzie. Zimowych artystów może zainspirować postawiona 8 grudnia Tatrzańska Świątynia Lodowa. Rozety zdobiące tę unikalną świątynię przepuszczają na lodowe ściany barwne światło, dzięki czemu mieni się feerią kolorów. Budowla została stworzona na wzór średniowiecznej katedry, ma również przywodzić na myśl kościół Sagrada Familia - dzieło słynnego hiszpańskiego architekta Antonio Gaudiego.

W kurorcie nie brakuje również atrakcji dla młodych. Ci, którzy od góralskiej muzyki wolą imprezy klubowe znajdą coś dla siebie w pobliskich pubach. W jednym z nich będą mogli potańczyć do muzyki granej z DJ-ki znajdującej się w prawdziwym ratraku! Goście kurortu nie powinni przeżyć kulinarnego zawodu. Wśród licznych restauracji i barów après-ski każdy znajdzie coś dla siebie. Miłym zakończeniem dnia jest także Tatrzański Wieczór Wrażeń, czyli kolacja degustacyjna z niespodzianką odbywająca się w restauracji na Łomnicy. Dodatkową atrakcją jest sam przejazd, gdyż gości dowozi tam turystyczny ratrak o imieniu TATRAk.  To jednak nie koniec atrakcji. Na szczycie Łomnicy znajduje się hotel z restauracją, który prócz wykwintnego menu i noclegu w luksusowym apartamencie oferuje jeden z najpiękniejszych widoków w tej części Europy. Turyści chcący zobaczyć zapierającą dech w piersiach panoramę, wjadą tam kolejką linową wiszącą miejscami na wysokości ponad 200 metrów!

Zwiedzanie miasteczka

Co prawda na stokach atrakcji nie brakuje, niemniej jednak warto również rozejrzeć się po miasteczkach. Kurort prócz pięknych hoteli z basenami i restauracji serwujących doskonałe potrawy ma do zaoferowania coś jeszcze. W Tatrzańskiej Łomnicy znajduje się zaskakująco ciekawe Muzeum Narciarstwa przedstawiające historię sportów zimowych kultywowanych w tej okolicy. Zwiedzający będą mogli m.in. obejrzeć, jak wyglądały dawniej bobsleje i dowiedzieć się, w jaki sposób produkowano narty. Małe, ale i tak warte uwagi jest również Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Stok na Przełęczy Łomnickiej uważany jest za jeden z najatrakcyjniejszych punktów na turystycznej mapie narciarza w tej części Europy. Co roku ściąga rzesze turystów spragnionych niezapomnianych sportowych wrażeń, a w tym roku kurort ma do zaoferowania jeszcze więcej atrakcji. Warto przekonać się o tym na własnej (zmarzniętej) skórze.  

Reklama

Reklama

Reklama