Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 6:43

5:29 19:48

16:561:00

16°C
 • Słonecznie
 • Odczuwalna 16°C
 • Ciśnienie 1017 hPa
 • Wiatr W 9 km/h
 • Dla biegaczy
  10
  Idealne

  Idealna pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

Pogoda sprzyjająca dużej aktywności komarów
16
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
39% normy
pm 10
27% normy
Jutro 25°C 14°C
Czwartek 28°C 18°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Szczytna- najwieksze atrakcje miasta

Miato Szczytna położone jest u podnóża Gór Stołowych. Do jego największych atrakcji nalezą między innymi: barokowy kościół św. Jana Chrzciciela, kaplica św. Anny z XVIII wieku, kompleks zamku Leśna i kamienny pręgierz. W niewielkiej odległości od miasteczka można podziwiać piekne Góry Stołowe ( między innymi Szczeliniec Wielki), oraz jedno z najstarszych torfowisk w Polsce- Tofowisko pod Zieleńcem.

Rolniczo-przemysłowe miasto między Górami Stołowymi i Bystrzyckimi, u zbiegu Bystrzycy Dusznickiej i Kamiennego Potoku, powstałe z połączenia kilku wsi. Pod względem powierzchni jest to największe miasto w powiecie – ponad 80 km2. Osada istniała tu już w XIV w., większy rozwój przeżywała jednak dopiero po powstaniu huty szkła (1832 r.) a później także szlifierni kryształów. Neobarokowy kościół św. Jana Chrzciciela z I poł. XVIII w., przebudowany na początku XX wieku. Wnętrze świątyni nakryte jest sklepieniem kolebkowym z lunetami. Architektoniczny ołtarz główny pochodzi z XVIII w. i jest dziełem M. Jschke. Ambona z figurami czterech ewangelistów powstała w 1730 r. a jej autorem jest najsłynniejszy rzeźbiarz ziemi kłodzkiej – M.I.Klahr z Lądka, którem przypisuje się również ołtarze boczne w kościele. Poniżej kościoła kamienny pręgierz z 1545 r. Ponad miastem góruje Szczytnik (szczyt w obrębie Gór Stołowych) z charakterystyczną sylwetką zamku Leśny Kamień (dawniej Waldstein).
Obecny zamek – raczej romantyczny neogotycki pałac (nigdy nie miał odgrywać roli obronnej) wybudowany został w miejscu fortu granicznego w latach 30. XIX wieku, a jego projekt jest przypisywany K. Schinklowi.

Reklama

 Obiektem opiekują się ojcowie misjonarzy, którzy do zwiedzania udostępniają jedynie neogotycką kaplicę. Nad bramą widnieje herb fundatora – Leopolda von Hochberga. Zamek od strony północnej otoczony jest murem z krenelażami, z których panorama na Góry Stołowe i okolice.

Zwiedzanie Zamku Leśna

W „Zamku Leśna” dostępna do zwiedzania jest tylko kaplica, w której można wysłuchać historii zamku. Przy plebanii działa Gościniec Misyjny z wystawą eksponatów przywiezionych przez misjonarzy z całego świata.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS
Dowiedz się więcej na temat: Góry Stołowe

Reklama

Reklama

Reklama