Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Jutro 23:44

06:32 18:20

17:46 02:09

13°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 10°C
  • Ciśnienie 1014 hPa
  • Wiatr E 15 km/h
19
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
45% normy
pm 10
30% normy
Jutro 18°C 11°C
Środa 17°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Szczyrk - nowa zimowa stolica Polski

Niewielkie miasteczko położone w Beskidzie Śląskim przyciąga swoim niezwykłym klimatem wielu przyjezdnych. Szczyrk to prawdziwa gratka dla miłośników białego szaleństwa.

Białe szaleństwo

Obecnie Szczyrk to prawdziwa gratka dla narciarzy. Popularna miejscowość turystyczna, która przez ostatnie lata była nazywana skansenem, z racji przestarzałej infrastruktury narciarskiej, dziś ponownie znajduje się w absolutnej czołówce. Dzięki najnowszym inwestycjom, Szczyrk odzyskał  tytuł najważniejszego, obok Białki Tatrzańskiej i Zieleńca ośrodka narciarskiego w Polsce. Wkrótce po pierwszych inwestycjach: na górze Skrzyczne w Centralnym Ośrodku Sportu  i wybudowaniu ośrodka Beskid Sport Arena w Szczyrku Białej, nadszedł czas najbardziej spektakularnej zmiany w największym z lokalnych ośrodków: Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim. Dobra passa rozpoczęła się w chwili, gdy ośrodek kupiła słowacka firma Tatry Mountain  Resorts (TMR) - największy operator stacji turystycznych w środkowej Europie.

Reklama

Do tej pory nowi właściciele zainwestowali ponad 130 milionów złotych,  poważnie modernizując ośrodek narciarski w Szczyrku - a to zaledwie pierwszy etap zaplanowanych na najbliższe lata inwestycji. Od podstaw zbudowano bardzo nowoczesny system naśnieżający wraz ze zbiornikiem, który śmiało można nazwać małym jeziorem, zadbano o nowoczesną wypożyczalnię wraz z przechowalnią sprzętu, strefę apres-ski i przestronny parking. By w pełni wykorzystać potencjał każdej z części ośrodka, wybudowano nawet tunel na Solisku przeprowadzający trasy narciarskie ponad lokalną drogą do doliny Malinów. Bardzo oczekiwaną zmianą było uruchomienie z początkiem tego sezonu wspólnego szczyrkowskiego skipassu. Teraz posiadając jeden karnet, szusować można zarówno w Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim, który obecnie nosi nazwę Szczyrk Mountain Resort, jak i na trasach sąsiedniego Centralnego Ośrodka Sportu, a także w ośrodku Beskid Sport Arena.

Współpraca z konkurencją

Jak to możliwe, że kupując jeden karnet, korzystamy z kilku konkurencyjnych stacji narciarskich? To niezwykle atrakcyjne dla narciarzy rozwiązanie powstało dzięki włączeniu szczyrkowskich skipassów do systemu GOPASS, który z powodzeniem od lat funkcjonuje w pozostałych ośrodkach TMR na Słowacji i w Czechach. Jaką korzyść mają  z tego amatorzy białego szaleństwa? To dostęp do bardzo rozbudowanego i zróżnicowanego kompleksu tras zjazdowych które łącznie liczą prawie 40 kilometrów!

Dodatkowo, narciarze i snowboardziści we wszystkich trzech ośrodkach mogą korzystać z nowoczesnych kolei linowych z szybkimi, wyprzęganymi kanapami z zamykanymi osłonami. W ośrodku Szczyrk Mountain Resort kanapy są dodatkowo wyposażone w komfortowy system podgrzewający siedzenia. Tutaj również znajduje się kolej gondolowa z 10-osobowymi wagonikami, będąca atrakcją dla wszystkich turystów - nie tylko narciarzy. Warto dodać, że oficjalnego otwarcia gruntownie zmodernizowanej kolei kanapowej na Skrzyczne w Szczyrku dokonał na początku stycznia 2018 roku prezydent Andrzej Duda.

Każdy, kto lubi się delektować wieczorną jazdą na nartach, może śmiało przyjechać do Szczyrku. Od godziny 18 ośrodek Szczyrk Mountain Resort zaprasza do zabawy na dwóch świeżo ratrakowanych, oświetlonych trasach o łącznej długości 5 kilometrów! Ośrodek w Szczyrku to miejsce dedykowane nie tylko wytrawnym amatorom białego szaleństwa. Zróżnicowane stoki  zostały przygotowane z myślą o różnych grupach narciarzy, także biorąc pod uwagę potrzeby tych najmłodszych i  początkujących.

Chwila odpoczynku

Masz dość śnieżnych szaleństw? W centrum Szczyrku znajdziesz również miejsca dla turystów niezainteresowanych tymi aktywnościami. Jednym z nich jest Beskidzka Galeria Sztuki, w której można zobaczyć dzieła lokalnych, związanych z regionem artystów. Choć z zewnątrz jest niewielka, w środku znajdziesz piękne obrazy i rzeźby, od których ciężko oderwać wzrok.

Wśród innych atrakcji można znaleźć również prawdziwą perełkę - Sanktuarium św. Jakuba Apostoła na ul. Kolorowej. Piękna drewniana świątynia z 1800 roku leży na śląskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Gdy zgłodniejesz warto odwiedzić Gospodę Polską - niezwykle klimatyczną knajpę z tradycyjnym góralskim wystrojem, muzyką oraz potrawami z kuchni regionalnej. Słynie ona z tradycyjnej golonki, na cześć której co roku odbywa się tam festiwal.

Zdecydowanie warte odwiedzin jest również drewniane schronisko na Skrzycznem, z którego tarasu przy dobrej pogodzie można zobaczyć imponującą panoramę pasma Tatr oraz widoki na całą Kotlinę Żywiecką. Na szczyrk Skrzycznego dotrzemy dwoma odcinkami kolei linowej, będąc na nartach możemy dalej przejechać nartostradą do ośrodka Szczyrk Mountain Resort i kolei gondolowej.

Choć z pozoru Szczyrk wydaje się jedynie zwykłą, górską miejscowością, każdy przyjezdny znajdzie tu coś dla siebie. Miłośnicy pieszych wycieczek i kolarze mogą liczyć na malownicze górskie trasy, a narciarze na w pełni profesjonalne, nowoczesne stoki i koleje linowe. Jeśli szukasz miejsca, gdzie mógłbyś spędzić weekend na sportowym szaleństwie, nie wahaj się dłużej - jedź do Szczyrku!INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje