Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 10:34

5:29 19:48

16:561:00

20°C
 • Częściowo słonecznie
 • Odczuwalna 21°C
 • Ciśnienie 1019 hPa
 • Wiatr NW 20 km/h
 • Dla biegaczy
  10
  Idealne

  Idealna pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

Pogoda sprzyjająca dużej aktywności komarów
6
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
13% normy
pm 10
9% normy
Jutro 25°C 14°C
Czwartek 28°C 18°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Sudety Wschodnie- co warto zobaczyć?

Granice makroregionu wyznaczają na zachodzie podnóża Masywu Śnieżnika oraz Gór Złotych, a na wschodzie Brama Morawska. Większa część Sudetów Wschodnich znajduje się na terenie Republiki Czeskiej. Mimo to warto zobaczyć ten region, a poniżej przedstawiamy 6 najpopularniejszych miejsc w nim.

Po polskiej stronie, oprócz wspomnianych wyżej dwóch pasm, znajdują się jeszcze Góry Bialskie i położone na Opolszczyźnie – Góry Opawskie. Z kolei Przedgórze Sudeckie, oddzielone od właściwych Sudetów wyraźnym w terenie, sudeckim uskokiem brzeżnym, zajmuje rozległy teren sięgający na północy swymi granicami Niziny Śląskiej. Najwyższym szczytem Sudetów Wschodnich po polskiej stronie jest Śnieżnik (jednocześnie najwyższy na Ziemi Kłodzkiej), wznoszący się na wysokość 1425 m, a po czeskiej Pradziad (1492 m). Masywu Śnieżnika nie trzeba turystom reklamować. On sam jest magnesem przyciągającym wędrowców w Sudety Wschodnie, a dodatkowymi atutami regionu jest różnorodność występujących tutaj atrakcji. Wodospad Wilczki, sanktuarium Maria Śnieżna, wieża widokowa na Czarnej Górze, malownicza przełęcz Puchaczówka, słynące z panoram Krowiarki, dzikie Góry Bialskie, uzdrowisko Lądek-Zdrój, Jaskinia Niedźwiedzia... Długo można by wymieniać znajdujące się tutaj atrakcje.

1. KLETNO I JASKINIA NIEDŹWIEDZIA

Reklama

Początkowo mieszkańcy powstałej w XIV wieku osady zajmowali się pracami związanymi z gospodarką leśną, później głównym ich zajęciem było górnictwo. Na przestrzeni dziejów wydobywano tutaj rudę żelaza (w dolnej części wsi istniała kuźnica), galenę, z której wytapiano srebro, rudę miedzi, a po ostatniej wojnie wielkie nadzieje wiązane były z odkryciem rud uranu. To ostatnie wydarzenie miało znamienny wpływ na życie mieszkańców okolicznych miejscowości, ale także i turystów, dla których okolice Kletna były terenem zamkniętym, pilnie strzeżonym przez wojsko. Pracujący w kopalniach uranu górnicy często nie zdawali sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie ich praca, a jeśli byli ich świadomi, to kosmiczne w porównaniu z resztą kraju płace, szybko tłumiły jakiekolwiek wątpliwości. Dość wspomnieć, że gdy średnia krajowa wynosiła wówczas 3-4 tysiące złotych, kletniańscy górnicy zarabiali po kilkadziesiąt tysięcy, a dodatkowo otrzymywali wiele świadczeń socjalnych. Pozostałością po poszukiwaniach uranu jest udostępniona do zwiedzania jedna ze sztolni, zwana Sztolnią Fluorytową, znajdująca się przy drodze z Kletna do Siennej. Nie ma tutaj zagrażającego zdrowiu promieniowania, jej zwiedzanie jest całkowicie bezpieczne. Zobaczyć w niej można niezwykle kolorowe odsłonięcia skał i zapoznać się z warunkami pracy, jakie tutaj panowały.

Jaskinia Niedźwiedzia jest powszechnie uważana za najpiękniejszą w Sudetach, a w opinii niektórych także w całej Polsce. Odkryta została w czynnym kamieniołomie marmuru w październiku 1966 roku i od tej pory prowadzone były prace zmierzające do jej zachowania, a następnie udostępnienia dla zwiedzających. Do wielkiej sensacji doszło w 2012 roku, kiedy to grupa wrocławskich speleologów odkryła niezbadane dotąd odcinki jaskini. W wyniku eksploracji natrafiono na nową jaskinię (ponad 100 metrów długości), która przez wielu uznawana jest za jedną z ładniejszych w Europie. Łączna długość korytarzy znajdujących się na trzech poziomach sięga 3000 metrów. Nie wszystkie są udostępnione do zwiedzania, ale pokonanie przygotowanej 400-metrowej trasy i tak dostarcza wielu wspaniałych, estetycznych wrażeń i niezapomnianych widoków. Ze względu na konieczność zachowania delikatnego mikroklimatu jaskini, ilość wejść do niej jest limitowana i w sezonie turystycznym zdarza się, że wejścia trzeba rezerwować na długo wcześniej. Wewnątrz panuje stała temperatura 6,3 stopnia i wilgotność sięgająca 99%, zatem należy się ciepło ubrać.

2. LĄDEK ZDRÓJ

Najciekawsze zabytki Lądka-Zdroju znajdują się w części miejskiej. Środek rynku zajmuje eklektyczny ratusz, którego bryła jest efektem przebudowy, jaka miała miejsce po pożarze w 1872 roku. Wokół rynku stoją ładne kamienice, niektóre z podcieniami, a dom oznaczony numerem 1 należał niegdyś do Michała Klahra, wybitnego rzeźbiarza, którego dzieła zdobią wsie, miasta i kościoły na Ziemi Kłodzkiej i poza nią. Po zachodniej stronie ratusza stoi ostatnie dzieło mistrza – kolumna Trójcy Świętej, postawiona jako wotum dziękczynne po pożarze w 1739 roku. Po przeciwnej stronie ratusza znajduje się z kolei pręgierz przeniesiony w to miejsce ze wsi Skrzynka w 1966 roku. Niedaleko rynku warto jeszcze zobaczyć gotycki most nad Białą Lądecką ze stojącą na balustradzie figurą św. Jana Nepomucena z 1709 roku, a więc z okresu, gdy nie był jeszcze kanonizowanym. W części zdrojowej, idealnej do spacerów, zobaczyć można typową dla uzdrowisk architekturę. W Zakładzie Przyrodoleczniczym „Wojciech” można skosztować lądeckich wód mineralnych, a także skorzystać z kąpieli w basenie zasilanym wodami mineralnymi. Dawniej na balkonie powyżej było miejsce dla orkiestry, która umilała czas kąpiącym się kuracjuszom.

3. MIĘDZYGÓRZE

We wsi znajdują się dwa kościoły, z których ten położony niżej jest jedną z kilku drewnianych świątyń znajdujących się na Ziemi Kłodzkiej. Zbudowany został w 1740 roku i poświęcony św. Józefowi. Wewnątrz znajduje się ciekawe wyposażenie, m.in. zdobiona ambona, grupa Świętej Rodziny (dzieło Michała Ignacego Klahra) oraz barokowe rzeźby i obrazy. Drugi z kościołów zbudowany został w 1911 roku dla ewangelików. Międzygórze jest doskonałą bazą wypadową dla miłośników pieszych wycieczek. Można stąd pójść na Śnieżnik, dokąd wiodą popularne szlaki turystyczne, na Czarną Górę, na której wierzchołku stoi drewniana wieża widokowa, a także do sanktuarium Marii Śnieżnej i schroniska o tej samej nazwie na Iglicznej, mijając po drodze pełen bajkowych postaci i sentencji Ogród Bajek.

4. SIENNA

Jeszcze kilkanaście lat temu docierali tutaj jedynie wytrawni turyści, którzy bez szlaków penetrowali zakątki Masywu Śnieżnika. Jeszcze wcześniej dostęp do tego miejsca mieli tylko „wybrańcy”, pracujący w okolicznych kopalniach uranu. Dzisiaj to jedna z najchętniej odwiedzanych zimą miejscowości w tej części Ziemi Kłodzkiej, a wszystko za sprawą dużego ośrodka narciarskiego, jaki powstał na zboczach Czarnej Góry i Żmijowca.

Latem jest tutaj spokojniej, ale turystów z kolei przyciągają ładne panoramy, bacówka na Przełęczy Puchaczówka, gdzie można napić się żętycy i zjeść oscypka, a także kolej linowa na Czarną Górę, skąd rozpościerają się widoki na niemal całą Ziemię Kłodzką. Całości dopełnia malownicza kaplica we wsi oraz kapliczka na wspomnianej przełęczy, pięknie komponujące się z otoczeniem.

5. ŚNIEŻNIK

Najwyższy szczyt Ziemi Kłodzkiej wznosi się na wysokość 1425 m i jest jednocześnie najwyższym punktem polskiej części Sudetów Wschodnich (po czeskiej stronie wyższe jest pasmo Wysokiego Jesionika). Nazwa wierzchołka nawiązuje do długo utrzymującego się tutaj śniegu, który zalega jeszcze w maju. Popularność Śnieżnika wśród turystów zaczęła się wraz z powstaniem niewielkiego schroniska na Hali pod Śnieżnikiem, które kazała zbudować królewna Marianna Orańska, właścicielka tych terenów. Początkowo było tutaj gospodarstwo pasterskie, które oferowało również proste noclegi, ale z czasem ilość wędrowców była tak duża, że koniecznym stało się powstanie typowego schroniska górskiego. Jest to jedno z najlepiej ocenianych przez turystów schronisk w Sudetach, a renomę uzyskało w czasach, gdy kierował nim Zbigniew Fastnacht. Na Śnieżnik można wejść kilkoma trasami, ale najczęściej wybieranymi są te z Międzygórza i Kletna. Duże przewyższenie powoduje, że wycieczka na niezwykle widokowy szczyt staje się dla wielu prawdziwą górską wędrówką, na szczęście nagrodzoną wspaniałymi panoramami. Do 1973 roku na szczycie stała kamienna wieża widokowa, dzisiaj pozostała po niej zaledwie kupa kamieni.

6. ZŁOTY STOK

Pierwsze wzmianki dotyczące Złotego Stoku pochodzą z wieku XIII i jak łatwo można się domyśleć dotyczą eksploatacji złóż złota. Wydobycie cennego kruszcu przynosiło krociowe dochody, a rangę miasta podnosiła istniejąca tutaj od 1502 roku mennica. Okres koniunktury przerwała gwałtownie katastrofa górnicza, jaka wydarzyła się w szybie Złoty Osioł w 1565 roku, w której zginęło blisko 60 górników. Złota wydobywano od tamtej pory mniej, a wiek później zaprzestano eksploatacji złóż. Wkrótce jednak w mieście pojawił się Hans Schärffenberg, który na dużą skalę rozwinął produkcję arszeniku, wykorzystywanego w ówczesnej medycynie. Dwie z zachowanych sztolni są udostępnione turystycznie, Gertruda także dla osób niepełnosprawnych. Można w niej zapoznać się z historią górnictwa w regionie, zobaczyć stare mapy i narzędzia górnicze, a nawet spotkać strażnika skarbów, górnika, brzydkiego trolla, czy samego Schärffenberga w laboratorium. Tutaj też znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli – efekt pracy kilku pokoleń specjalistów od BHP. Na dnie drugiej ze sztolni znajduje się podziemny wodospad, a zejście do niego prowadzi niekończącymi się schodami. W 2013 r. tuż przy kopalni powstał Średniowieczny Park Techniki. W zrekonstruowanych izbach zwiedzający może zapoznać się z działaniem wielu urządzeń z dawnych epok. Jedną z największych atrakcji Parku jest przejażdżka „czołgiem” skonstruowanym wg pomysłu Leonarda da Vinci. W samym mieście warto zobaczyć dawną mennicę, kościół poewangelicki przekształcony w salę gimnastyczną i resztki pomnika w rynku, poświęconego pamięci mieszkańców miasta poległych w czasie I wojny światowej.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama