Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 2:38

06:17 18:41

08:36 19:55

7°C
  • Zachmurzenie umiarkowane
  • Odczuwalna 8°C
  • Ciśnienie 1026 hPa
  • Wiatr SSW 4 km/h
18
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
44% normy
pm 10
31% normy
Jutro 20°C 6°C
Poniedziałek 22°C 9°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Sudety Środkowe: 11 największych atrakcji

Sudety Środkowe są niezwykle atrakcyjnym regionem. Turysta znajdzie tutaj wielką różnorodność atrakcji od skalnych, fantazyjnie ukształtowanych formacji Gór Stołowych, poprzez zabytki związane z przemysłową działalnością człowieka w Górach Wałbrzyskich i Sowich, po wspaniałe perełki architektoniczne, jakimi są np. Krzeszów, czy potężne, średniowieczne zamki, jakimi są Książ, czy Bolków. Ducha można podleczyć w sanktuariach Ziemi Kłodzkiej, a ciało w kilku znanych, nie tylko w Polsce, uzdrowiskach. Także miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu znajdą tutaj dla siebie wiele propozycji, a ukoronowaniem wędrówki mogą być wspaniałe panoramy z wież widokowych na Wielkiej Sowie, Torfowisku pod Zieleńcem, Chełmcu, czy na Górze Wszystkich Świętych.

1. BARDO

Pięknie położona nad Nysą Kłodzką miejscowość jest niesłusznie niedoceniana przez turystów. Tędy od wieków prowadził popularny szlak handlowy łączący Czechy ze Śląskiem, a jeszcze wcześniej jedna z odnóg szlaku bursztynowego. Tutaj na wzniesieniu ponad doliną stanął zamek o nieco tajemniczych dziejach, cystersi budowali swoje kolejne kościoły, do miejsca objawień licznie przybywali pielgrzymi, swoją przerażającą potęgę pokazała też natura. Jako gród graniczny Bardo często przechodziło z rąk do rąk, nieobce mu też były zniszczenia powodowane przez przechodzące tędy wojska. Burzliwe dzieje zaowocowały zniszczeniem wielu ciekawych zabytków, ale mimo to można tutaj spędzić cały dzień, nie nudząc się ani chwili. W samym mieście trzeba koniecznie odwiedzić barokowy kościół Nawiedzenie NMP, w którego ołtarzu głównym stoi cudowna figurka Matki Boskiej Bardzkiej, przedstawiająca tzw. Madonnę Tronującą z siedzącym na jej kolanach Dzieciątkiem. Niektórzy historycy wywodzą jej rodowód z pocz. XII wieku i jest to najstarsza na Śląsku romańska rzeźba. Część klasztoru jest udostępniona dla turystów i mieści się w niej Muzeum Sztuki Sakralnej. Na wzniesieniu ponad miastem znajduje się zespół kaplic różańcowych o ciekawym wyglądzie, nawiązującym do różnych stylów architektonicznych. Zbudowali je redemptoryści i każda z nich obrazuje jedną z tajemnic różańca, których w chwili budowy było piętnaście (w 2002 roku Jan Paweł II dodał kolejnych pięć, tzw. Tajemnic Światła). Dostarczający wiele emocji spływ pontonowy Przełomem Bardzkim jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w regionie. Malownicza trasa spływu wiedzie przez liczne zakola i progi rzeczne w otoczeniu zapierających dech w piersi krajobrazów. Dystans z Ławicy do Barda (14 km) pokonuje się w ok. 3h. Trasę spływu można przedłużyć o kolejny odcinek tzw. Ostoję Ptaków mający swój koniec na Zbiorniku Topola.

2. BOLKÓW

Reklama

W mieście warto zobaczyć rynek o ciekawym, wydłużonym kształcie i na dodatek pochyły, zabudowany XVIII-wiecznymi kamienicami z podcieniami. Na południe od rynku stoi gotycki kościół św. Jadwigi, zbudowany ok. 1270 roku, w późniejszych wiekach dwukrotnie przebudowywany. Wewnątrz ciekawy wystrój na który składają się herby i głowy Piastów umieszczone w zwornikach żeber sklepienia, gotyckie portale i rzeźby z pocz. XV wieku. Największą jednak atrakcją Bolkowa jest zbudowany w XIII wieku zamek, stojący na wzgórzu ponad miastem. Potężna warownia, w XIV wieku należąca do największych na Dolnym Śląsku, oparła się czasowi i zbrojnym atakom i dopiero w XIX wieku zaczęła popadać w stan ruiny. Na pocz. XX wieku rozebrano część murów zagrażających zawaleniem, a po ostatniej wojnie zabezpieczono zamek w formie trwałej ruiny. Podczas zwiedzania można obejrzeć część gotycką i renesansową zamku z zachowanymi częściowo pomieszczeniami, w których umieszczono ekspozycję dokumentującą historię warowni, kopię XVII-wiecznej genealogii Piastów i modele zamków dolnośląskich. Atrakcją jest możliwość wejścia na wieżę zamku, skąd rozpościera się widok na miasto i jego najbliższe okolice. Zamek jest też areną wydarzeń kulturalnych – co roku odbywa się tutaj Castle Party, największa w Polsce impreza rocka gotyckiego.

3. BYSTRZYCA KŁODZKA

Miasto zawsze leżało w cieniu niedalekiego Kłodzka, ale mimo to na przestrzeni wieków rozwijało się i dzisiaj może pochwalić się kilkoma znaczącymi zabytkami i atrakcjami turystycznymi. Położenie na ważnym szlaku handlowym skutkowało wizytami bogatych kupców ciągnących tędy z Czech na Śląsk, ale i wojsk biorących udział w kolejnych wojnach. Jedną z najkrwawszych była wojna 30-letnia, w wyniku której z ponad 2000 mieszkańców przed jej wybuchem, w mieście pozostało zaledwie 75 osób. Wiek XIX to przemysłowy rozwój miasta, ale także powstanie sekcji Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego, które zajęło się turystycznym uprzystępnianiem ciekawych miejsc w mieście i jego okolicach. W 1860 roku powstała pierwsza fabryka zapałek, a potem kolejne i Bystrzyca Kłodzka stała się potentatem w ich produkcji. Pamiątką po tym okresie jest jedyne w naszym kraju Muzeum Filumenistyczne. Najważniejszym sakralnym zabytkiem miasta jest kościół św. Michała Archanioła. Gotycka budowla przeszła w ciągu wieków swego istnienia szereg przebudów, z których ostatnia poważna miała miejsce w latach 1914-15. Wnętrze wypełniają dzieła z różnych epok, ale najciekawszą jest gotycka figurka Madonny z Dzieciątkiem, pochodząca prawdopodobnie z ołtarza postawionego pod koniec XV wieku. W kaplicy Matki Boskiej, za barokową kratą, znajduje się piaskowcowa chrzcielnica, ozdobiona herbami: śląskim, czeskim, habsburskim i rodu Bernsteinów (fundatorów). Przy pl. Szpitalnym stoi niewielki kościół św. Jana Nepomucena, będący kiedyś kościołem służącym szpitalowi, a na wschód od miasta, na Górze Parkowej kaplica św. Floriana, postawiona po pożarze w 1703 roku.

4. DUSZNIKI ZDRÓJ

Malowniczo położone miasto leży w Obniżeniu Dusznickim, zajmującym obszar pomiędzy Górami Bystrzyckimi, Orlickimi, Stołowymi i Wzgórzami Lewińskimi. Osada powstała na szlaku handlowym, ale jej mieszkańcy na przestrzeni wieków oprócz handlu zajmowali się również uprawą roli, górnictwem, hutnictwem, tkactwem i wyrobem papieru. Działalność górnicza rozwinięta była w jednej z bocznych dolin, nazwanej po wojnie dość niefortunnie Doliną Strążyską. Największy jednak rozwój zawdzięczają Duszniki-Zdrój uzdrowisku, którego wody mineralne znane były już w XV wieku. Park Zdrojowy jest jednym z ładniejszych na Ziemi Kłodzkiej. Zadbane alejki przyciągają nie tylko kuracjuszy, ale także mieszkańców kurortu i turystów. W sierpniu spotkać tu można najsławniejszych pianistów oraz posłuchać muzyki Chopina płynącej z głośników ustawionych poza, nie mogącą pomieścić wszystkich chętnych, salą koncertową. W letnie, weekendowe wieczory światłem i dźwiękiem zachwyca Kolorowa Fontanna, a cały rok można podziwiać ogród fenologiczny, podzielony na cztery części, nawiązujące do pór roku. Na przedłużeniu głównej alei znajduje się Dworek Chopina, w którym kompozytor koncertował, tutaj też odbywają się koncerty festiwalowe. W parku zobaczyć jeszcze można dwa pomniki poświęcone Chopinowi oraz odwiedzić budynek domu zdrojowego z pijalnią i halą spacerową. Najbardziej jednak znanym zabytkiem miasta jest pięknie odnowiony młyn papierniczy z początku XVII wieku, w którym obecnie mieści się jedyne w Polsce muzeum poświęcone produkcji papieru. Ciekawostką jest wciąż funkcjonująca linia ręcznie czerpanego papieru, gdzie każdy samodzielnie może stworzyć kartkę dla siebie.

5. KŁODZKO

Kłodzko jest centrum gospodarczym, administracyjnym i komunikacyjnym Ziemi Kłodzkiej. Warto pospacerować starymi uliczkami w okolicach rynku i poczuć klimat starego miasta. Sam ratusz jest jedną z dominant miejscowości i mimo wielu przebudów, robi ogromne wrażenie, głównie dzięki mieszance stylów, jakie w nim można dostrzec. Tuż obok stoi okazała kolumna maryjna postawiona w podzięce za uratowanie miasta podczas zarazy w 1680 roku. Po przeciwległej stronie ratusza znajdziemy dawną studnię miejską, wykorzystywaną dzisiaj jako fontanna. Wokół placu stoi wiele ciekawych kamienic, głównie w pierzei południowej. Ciekawostką po dawnej zabudowie są podziemia, które ciągną się pod miastem i wykorzystywane były jako piwnice (czasami sięgające kilku kondygnacji). Obecnie przez część z nich poprowadzona jest podziemna trasa turystyczna, a jedno z wejść znajduje się u podnóża twierdzy. Sama twierdza jest najbardziej znaną atrakcją Kłodzka. Dla turystów udostępniona jest zaledwie niewielka część, w reszcie jeszcze do niedawna znajdowała się m.in. rozlewnia tanich win owocowych. W przyszłości planowane jest stworzenie z całości Parku Fortecznego, ale wydaje się, że to przyszłość bardzo odległa. Podczas zwiedzania trzeba koniecznie odwiedzić chodniki minerskie, zwane labiryntem. W przeciwieństwie do pozostałej części zwiedza się je z przewodnikiem, który zapoznaje zwiedzających z historią, przeznaczeniem i ciekawostkami związanymi z obiektem.

6. KUDOWA ZDRÓJ

Miasto i jego najbliższe okolice dostarczają wielu możliwości spędzenia wolnego czasu. W samej Kudowie-Zdroju atrakcją samą w sobie jest Park-Zdrojowy, w ostatnich latach pieczołowicie odnawiany i przyozdabiany nowymi gatunkami roślin, alejkami i urządzeniami parkowymi. W pijalni można napić się wody mineralnej, podobnie jak w samym parku przy jednym z ujęć. Na wznoszącej się ponad parkiem Górze Parkowej oplecionej siecią dróg i ścieżek, warto odwiedzić Altanę Miłości, skąd rozpościera się malownicza panorama zdroju. Na zboczach góry stworzono atrakcję dla miłośników sportów ekstremalnych. W Parku Linowym można spacerować po wiszących mostach, wspinać się na linach i zjechać tzw. tyrolką. Dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszy się kolorowe, pełne bajkowych postaci Muzeum Bajek, ale i Szlak Ginących Zawodów przyciąga wieloma atrakcjami, jak chociażby małym ZOO, pieczeniem chleba, czy lepieniem naczyń z gliny. Osobliwe muzeum poświęcone żabie znajduje się w siedzibie dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych, a następne, nazwane Muzeum Rzemiosł, przy parkingu niedaleko Kaplicy Czaszek. Ta ostatnia, położona w Czermnej, jest jedynym tego typu w Polsce obiektem. Ołtarz, ściany i sufit pokryte są 3000 czaszek i piszczeli, a w podziemnej krypcie znajdują się szczątki kolejnych 21000 ofiar zaraz i wojen, jakie nawiedziły Ziemię Kłodzką w XVII i XVIII wieku. W Czermnej znajduje się jeszcze jedna atrakcja turystyczna, jaką jest ruchoma szopka stworzona niemal sto lat temu i posiadająca ok. 250 figurek.

7. KOMPLEKS RIESE

Gdy w 1943 roku nasiliły się alianckie naloty na niemieckie miasta, w których istniały ważne zakłady przemysłowe pracujące na rzecz wojska, postanowiono przenieść je w inne, bezpieczniejsze miejsca. Doskonałym do tego miejscem wydawały się położone na uboczu Góry Sowie i wkrótce w twardych sowiogórskich gnejsach rozpoczęto kucie podziemnych korytarzy i hal. Ich przeznaczenie nie zostało do dzisiaj do końca wyjaśnione, a wśród kilku teorii dominują koncepcje, że miały się tu znajdować tajne fabryki nowej broni, w tym jądrowej lub kwatery dowództwa wojsk niemieckich. Obecnie znanych jest ok. 9 kilometrów korytarzy, ale na podstawie zachowanej dokumentacji i wspomnień wysokiej rangi oficerów niemieckich, można wysnuć wniosek, że jest ich znacznie więcej. W Górach Sowich znanych jest sześć kompleksów: Gontowa, Jugowice, Soboń, Rzeczka (Walim), Osówka i, Włodarz, z których trzy ostatnie są udostępnione dla zwiedzających.

8. SREBRNA GÓRA

Nazwa miejscowości ma ścisły związek z jej górniczą przeszłością, której początki datowane są na wiek XIV. Swoje posiadłości mieli tutaj książęta, a także kamienieccy cystersi, prowadzący prace wydobywcze. W czasie wojen husyckich osada została zniszczona i przez kolejnych kilkadziesiąt lat nic się tutaj nie działo. W 1536 roku Srebrna Góra otrzymała prawa wolnego miasta górniczego i liczne przywileje, co przełożyło się na jej szybki rozwój. Przełomowym okazał się wiek XVIII, kiedy to na Przełęczy Srebrnej wybudowana została największa w Europie twierdza górska. Życie miejscowości zdominowane zostało przez wojskowy reżim, a bliskość warowni spowodowała w czasie wojen napoleońskich w 1807 roku niemal całkowicie zniszczenie miasta. Twierdza nie została nigdy zdobyta i z tego powodu otrzymała zaszczytne miano „śląskiego Gibraltaru”. W wieku XIX do Srebrnej Góry dotarła linia kolejowa poprowadzona śmiało przez Przełęcz Srebrną, na którą wjazd wspomagała zębatka umieszczona między normalnymi szynami. Na jej trasie znajdują się dwa imponującej wysokości wiadukty, do których można dotrzeć ścieżką dydaktyczną „Zębata”. Tania komunikacja kolejowa zaowocowała przemysłowym rozwojem miejscowości, a bodaj najbardziej znanym zakładem produkcyjnym była fabryka zegarów, której wyroby docierały nawet do odległej Ameryki Południowej.
Twierdza jest największą atrakcją Srebrnej Góry. Jej potężne zabudowania, położone po obu stronach przełęczy, udostępnione są jedynie w niewielkiej części dla zwiedzających, ale mimo to można odczuć jej potęgę chociażby poprzez widok grubych na kilka metrów murów, czy liczb (w czasie wojny mogła pomieścić 5000 żołnierzy, którym zapasy amunicji i żywności pozwalały bronić się przez kilka miesięcy). Parking dla odwiedzających znajduje się na samej Przełęczy Srebrnej skąd trzeba w około 20 minut podejść do twierdzy. Zwiedzanie odbywa się co pół godziny z przewodnikiem i trwa ok. 45 minut. Na dziedzińcu znajduje się sklepik z pamiątkami.

9. WAŁBRZYCH

Wałbrzych jest rozległym miastem, jednym z największych na terenie Sudetów, jeszcze kilkanaście lat temu dużym ośrodkiem wydobycia węgla kamiennego. Dzisiaj nieco zapomniane miasto, pozbawione kopalni, próbuje znaleźć swoją szansę w innych dziedzinach gospodarki. W świadomości przeciętnego turysty jawi się jako brudna miejscowość z szybami kopalnianymi i płonącymi wyziewami koksowni w tle. Tymczasem Wałbrzych posiada cały szereg ciekawych zabytków i jest miejscem, które na pewno warto odwiedzić. Tradycje górnicze sięgają XIV wieku, gdy wydobywano tutaj rudy srebra i ołowiu, ale największe zyski przynosiły jednak kopalnie węgla, eksploatowane do końca XX wieku. Nie bez znaczenia były również wody mineralne, wykorzystywane w Starym Zdroju, dzisiaj części Wałbrzycha (okolice dworca Wałbrzych Miasto), które w wyniku szkód górniczych zanikły w XIX wieku. Spacerując ulicami Wałbrzycha natrafić można na wiele ciekawych, głównie XIX-wiecznych budowli, z których warto wymienić: neogotycki budynek Sądu Rejonowego (Słowackiego 12), XVII-wieczny pałac Czettritzów (Zamkowa 4), czy dawny Dom Zdrojowy „Lwi Gród” (Pocztowa 9). Z okolic stacji kolejowej Wałbrzych Główny można zrobić krótką wycieczkę na znajdujący się w pobliżu zamek Nowy Dwór, dziś pozostający w ruinie. Wałbrzyskie muzeum ma w swych zbiorach bogatą kolekcję porcelany, eksponaty ilustrujące dzieje miasta i regionu oraz minerały i skamieliny. W 2006 roku sensację wywołało sklasyfikowanie skamieniałego wija, żyjącego 300 mln lat temu, będącego w posiadaniu muzeum. Okazało się, że jest to jeden z dwóch odkrytych przedstawicieli tego gatunku na świecie. Pierwszego odkryto w 1911 roku w angielskim Lancashire. Na terenie dawnej kopalni węgla Julia powstał Park Wielokulturowy Stara Kopalnia. W północnej części Wałbrzycha, w Lubiechowie, znajduje się palmiarnia. Warto do niej wstąpić i obejrzeć kolekcję egzotycznych roślin oraz ściany wyłożone tufem wulkanicznym z Etny.

10. ZAMEK KSIĄŻ

Największy ze śląskich zamków wznosi się na skraju skalnego cypla, podciętego z trzech stron doliną Pełcznicy. Warownia została zbudowana w XIII wieku przez księcia Bolka I, ale jej dzisiejszy wygląd to efekt kilku poważnych przebudów i rozbudów, mających miejsce w kolejnych wiekach. Najbardziej znanymi jego właścicielami była rodzina von Hochberg, która dzierżyła go w swych rękach od 1509 roku do II wojny światowej. W czasie ostatniej wojny pod zamkiem prowadzone były prace mające na celu stworzenie podziemnego systemu pomieszczeń o niewyjaśnionym do dzisiaj znaczeniu. Mało kto wie, że przed wejściem do zamku znajduje się 40-metrowej głębokości szyb (dzisiaj zabezpieczony), mający spełniać funkcję windy. Podziemia są udostępnione do zwiedzania, podobnie jak zamek i palmiarnia.

11. WAMBIERZYCE

Miano Śląskiej Jerozolimy nadane Wambierzycom w pełni tłumaczy ich walory krajoznawcze. Osławione cudami miejsce kultu Matki Bokiej rozwijało się od czasów średniowiecza, ale dopiero osoba Daniela Paschasiusa Osterbergera przyczyniła się do powstania sanktuarium zbudowanego na wzór biblijnej Jerozolimy, z potokiem Cedron przepływającym przez wieś, wzgórzami nazwanymi tak samo, jak wzgórza wokół Jerozolimy i 16 bramami wjazdowymi do miejscowości. Całość w połączeniu z monumentalną fasadą bazyliki i zespołem ok. 130 kaplic robi ogromne wrażenie, co przekłada się na liczbę odwiedzających wieś turystów. Wnętrze bazyliki posiada barokowy wystrój, a w ołtarzu głównym stoi niewielka figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, której powstanie datuje się na XIV wiek. Niezwykle bogata jest ambona z personifikacjami czterech znanych wówczas kontynentów, a w prezbiterium nad wejściem stoją potężne świece ufundowane w 1666 roku przez baronową von Stillfried w podzięce za uzdrowienie dziecka. Ważą dokładnie tyle, ile uratowany potomek, a więc 56 kilogramów. W otaczających świątynię krużgankach wisi na ścianach wiele obrazów i świadectw fundowanych przez pielgrzymów doznających łask w Wambierzycach.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: sudety | Wałbrzych | Wambierzyce | bardo

Reklama

Reklama

Reklama