Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 1:14

06:34 18:17

18:05 03:20

12°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 10°C
  • Ciśnienie 1013 hPa
  • Wiatr E 13 km/h
21
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
51% normy
pm 10
34% normy
Jutro 17°C 10°C
Czwartek 15°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Puławy, co warto zobaczyć?

Miasto powiatowe położone nad Wisłą, w województwie lubelskim, liczące ponad 50 tysięcy mieszkańców. Do największych atracji miasta należą: Brama Rzymska, Świątynia Sybilli, Sarkofag, Domek Gotycki, Domek Grecki, Altana Chińska, Kościół Wniebowzięcia NMP i wiele innych. Warto wybrać się w ten region Polski i zobaczyć Puławy i pobliskie miasta,

Historia

Puławy powstały na początku XVI wieku. Mieszkańcy trudnili się głównie handlem oraz rybołówstwem. Od drugiej połowy XVI wieku w rękach rodziny Lubomirskich, którzy wznieśli tu swoją barokową rezydencję. W 1706 r. pałac zniszczyły wojska szwedzkie. Odbudowa nadała obiektowi rokokowe kształty. W 1731 r., po ślubie Zofii z Aleksandrem Augustem Czartoryskim, Puławy przechodzą w ręce tego rodu. Od 1796 r. pałac stał się stałym miejscem zamieszkania Czartoryskich. Mieścił się tutaj silny ośrodek artystyczny. Częstymi bywalcami były znane osobistości epoki oświecenia. W roku 1794, w odwecie za popieranie idei niepodległościowych Tadeusza Kościuszki, Rosjanie zniszczyli pałac. Odbudowy rezydencji podjęła się Izabela Czartoryska. W przypałacowym parku powstała Świątynia Sybilli – pierwsze polskie muzeum pamiątek narodowych. Wzniesiono również Domek Gotycki (tam znajdowały się pamiątki z całego świata), Pałac Marynki oraz inne romantyczne budowle. Po klęsce powstania listopadowego Czartoryscy zmuszeni zostali do emigracji. Zbiory muzealne w dużej mierze trafiły do Paryża, skąd (w drugiej połowie XIX wieku) powróciły do ojczyzny, do krakowskiego Muzeum Czartoryskich. Od 1842 roku miasto nosiło nazwę Nowej Aleksandrii, a w pałacu ulokowane były rosyjskie szkoły wyższe. Po odzyskaniu niepodległości uruchomiono w Puławach instytuty naukowe, rozwijał się przemysł. W 1965 r. powstały zakłady azotowe. Obecnie w pałacu Czartoryskich mieści się Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa. Obiekt jest częściowo udostępniony do zwiedzania.

Atrakcje

Reklama

Wielką atrakcją całego kompleksu jest przypałacowy park krajobrazowy. Został on założony w 1670 r. przez rodzinę Lubomirskich jako park barokowy. Ostatecznie księżna Izabella zmieniła go w ogród romantyczny w stylu angielskim, umieszczając w nim szereg budowli ogrodowych i rzeźb. W tym stanie park przetrwał do dzisiaj.

DO NAJCIEKAWSZYCH BUDOWLI ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W PARKU NALEŻĄ:

1. Świątynia Sybilli – wybudowana w latach 1798-1801 według projektu Aignera na wzór antycznej świątyni Westy w Tivoli. Rotunda otoczona jest korynckimi kolumnami z dwoma okrągłymi salami: dolną i górną. Izabella Czartoryska założyła tutaj pierwsze w Polsce muzeum, które gromadziło pamiątki rodzinne Sieniawskich, Lubomirskich i Czartoryskich.

2. Brama Rzymska - zaprojektowana jako trwała ruina, na wzór rzymskiego Łuku Tytusa. Obiekt w stylu antyku rzymskiego.
3. Sarkofag - wzniesiony z białego marmuru w Rzymie i przewieziony do Puław - prezentuje, podobnie jak Brama Rzymska, styl klasyczny.
4. Domek Gotycki - wybudowany według projektu Aignera, na miejscu dawnego pawilonu ogrodowego. W elewacje obiektu wkomponowano fragmenty zamków, pałaców i kościołów oraz inych budowli wybudowanych przez Czartoryskich. Na piętrze mieści się galeria obrazów oraz pamiątek rodzinnych.
5. Domek Grecki - dawniej budynek oranżerii, obecnie Biblioteka Miejska, projektu Aignera.
6. Altana Chińska - późnobarokowy pawilon (altana), wzniesiona dla urozmaicenia romantycznego założenia parkowego zaprojektowanego przez księżną Izabellę. 7. Schody Angielskie - schody nazywane również Pasażem, łączące górny i dolny park przypałacowy.
8. Pałac Marynki - wybudowany w formie klasycystycznej dla Marii Wirtemberskiej, córki Izabelli i Adama Czartoryskich. W pałacu ma swoją siedzibę Oddział Pszczelnictwa Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa.

Poza kompleksem pałacowym warto również odwiedzić
9. Kościół Wniebowzięcia NMP - wzniesiony na wzór rzymskiego Panteonu. W jego wnętrzu znajduje się galeria, wsparta na 12 kolumnach jońskich oraz półkoliste okna. Obecnie kościół pełni rolę świątyni parafialnej.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Puławy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje