Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 10:32

5:29 19:48

16:561:00

20°C
 • Częściowo słonecznie
 • Odczuwalna 21°C
 • Ciśnienie 1019 hPa
 • Wiatr NW 20 km/h
 • Dla biegaczy
  10
  Idealne

  Idealna pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

Pogoda sprzyjająca dużej aktywności komarów
6
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
13% normy
pm 10
9% normy
Jutro 25°C 14°C
Czwartek 28°C 18°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Przegdórze Sudeckie- 6 największych atrakcji

Przedgórze Sudeckie, oddzielone od właściwych Sudetów wyraźnym w terenie, sudeckim uskokiem brzeżnym, zajmuje rozległy teren sięgający na północy swymi granicami Niziny Śląskiej. Przedgórze Sudeckie kulminuje w Ślęży (718 m n.p.m.).

Na Przedgórzu Sudeckim, zamieszkanym od stuleci i mogącym dzięki temu poszczycić się zabytkami najwyższej klasy, z których warto wymienić pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, opactwo cysterskie w Henrykowie, potężny kościół w Strzegomiu, czy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Kościół Pokoju w Świdnicy.

1. HENRYKÓW

Reklama

Początki wsi sięgają XIII wieku, a jej rozwój jest nierozerwalnie związany z cystersami, którzy mieli tutaj swoją siedzibę. Przybyli w 1227 roku i w ciągu kolejnych kilku wieków rozbudowali swoją posiadłość, tworząc z niej doskonale działające gospodarstwo. Ich majątek został skrupulatnie zinwentaryzowany w Księdze Henrykowskiej, znanej powszechnie z pierwszych słów zapisanych po polsku. Po sekularyzacji majątków kościelnych w 1810 roku, henrykowskie zabytki szczęśliwie zachowały się do naszych czasów, dzięki czemu możemy dzisiaj oglądać wspaniałe wnętrza kościoła Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela oraz przylegającego do niego klasztoru. Na dziedzińcu przed kościołem zwraca uwagę 11-metrowa kolumna Trójcy Świętej z 1698 r., ozdobiona płaskorzeźbami. Stojące wokół placu budynki były kiedyś zabudowaniami gospodarczymi, dzisiaj wykorzystywane są jako mieszkania.
Kościół jest budowlą gotycką, zbudowaną na przełomie XIII/XIV wieku, ale jego wyposażenie pochodzi z okresu baroku. W ołtarzu głównym dominują postacie św. Jana Chrzciciela, Bernarda, Jana Ewangelisty, Piotra, Pawła, oraz św. Jadwigi i księcia Henryka Brodatego, fundatorów opactwa. Na baldachimie ambony zobaczyć można scenę Przemienienia Pańskiego na górze Tabor, a na ścianach prezbiterium cykl obrazów przedstawiających żywot św. Bernarda. W nawie południowej wiszą obrazy Michała Willmanna, a w kaplicy św. Marii Magdaleny stoi XIV-wieczny nagrobek dobroczyńców klasztoru – księcia Bolka II ziębickiego i jego żony Jutty. Na szczególną uwagę zasługują XVI-wieczne dębowe stalle z misterną snycerką m.in. ze scenami z życia Chrystusa, postaciami świętych i chórów anielskich.

2. KAMIENIEC ZĄBKOWICKI

Na początku XIII wieku Kamieniec Ząbkowicki był własnością augustianów, którzy jednak nie radzili sobie gospodarczo i w końcu ich posiadłości przeszły w ręce cystersów, znanych z zaradności i dobrego gospodarzenia. Zakonnicy pomnażali swoje dobra aż do roku 1810, kiedy to rząd pruski skonfiskował majątki kościelne, chcąc w ten sposób zasilić skarb państwa. Posiadłość kamieniecką kupiła wówczas Fryderyka Luiza, po której odziedziczyła ją jej córka królewna Marianna Orańska. W 1874 roku dotarła do Kamieńca linia kolejowa prowadząca z Wrocławia do Kłodzka, a w rok później linia Legnica – Gliwice. Kamieniec Ząbkowicki stał się ważnym węzłem kolejowym, z którego w 1900 roku poprowadzono jeszcze linię do Złotego Stoku. Dzisiaj nieco senna wieś przyciąga turystów górującym na wzgórzu pałacem, a także okazałym opactwem cystersów.

3. ROGOŹNICA

Wieś posiada na swym terenie dwa zabytkowe kościoły, ale to nie one przyciągają turystów. W czasie II wojny światowej, Rogoźnica stała się areną dramatycznych wydarzeń, związanych z powstałym w 1940 roku obozem koncentracyjnym Gross Rosen. Wówczas to przy znajdującym się na południe od wsi kamieniołomie powstał pierwszy na Dolnym Śląsku obóz, początkowo jako filia Sachsenhausen-Oranienburg, a następnie jako samodzielna jednostka, z czasem posiadająca filie na terenie Śląska, Łużyc i Czech. W sumie przez obóz i jego filie przewinęło się 125 000 osób, z czego 40 000 straciło życie. Z zabudowań obozowych pozostało dzisiaj niewiele - brama wejściowa, kantyna oficerów SS, kuchnia, łaźnia i fundamenty baraków, które zostały rozebrane tuż po wojnie w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach. Zobaczyć również można polowy piec krematoryjny, ogrodzenie z drutem kolczastym i słupy, na których wisiał dzwon obozowy, wzywający na apele. Obóz można zwiedzać - znajduje się tutaj Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy powołane do życia w 1983 roku. Jego częścią jest również pobliski kamieniołom, w którym pracowali więźniowie.

4. SOBÓTKA

Kiedy na Ślęży rozwinął się ośrodek pogańskiego kultu, Sobótka stała się osadą obsługującą pielgrzymów. Z 1148 roku pochodzi informacja o osadzie targowej, jej nazwa wywodzi się od targów organizowanych tutaj w soboty. Dwa wieki później wieś przejęli augustianie, którzy podnieśli ją w 1399 roku do rangi miasta. Sobótka nie posiadała nigdy prawdziwych murów obronnych, w związku z czym padała łatwym łupem w czasie kolejnych wojen. W XVIII wieku rozpoczęła się jej turystyczna kariera, trwająca do dnia dzisiejszego. W 1855 r. powstało Ślężańskie Towarzystwo Górskie, mające znaczący wpływ na zagospodarowanie turystyczne okolic Ślęży. Dzięki jego członkom powstało też regionalne muzeum, podobnie jak obecne, gromadzące pamiątki związane z regionem. Wizyta w Muzeum Ślężańskim to doskonały wstęp do wycieczki na Ślężę. Można tutaj zapoznać się z fauną i florą masywu, zobaczyć wystawę dokumentującą dawne wierzenia naszych przodków, czy obejrzeć niewielkie lapidarium na podwórzu. Cennym zabytkiem jest również sam budynek muzeum, pochodzący z XVI wieku z wmurowanymi w jego ściany elementami z innych budowli.

5. ŚLĘŻA

Najwyższy szczyt Przedgórza Sudeckiego wznosi się na wysokość 718 m i z powodu znacznej różnicy wysokości względnej (ok. 500 m) jest dominującym elementem krajobrazu. W przeszłości frapowała swym wyglądem pogańskie plemiona, które na jej szczycie urządziły miejsce kultu religijnego (pozostały po nim m.in. kamienne wały i rzeźby). Podobnie było w czasach chrześcijańskich, gdy na jej szczycie zbudowano kaplicę. W XIX wieku na fali rozwoju turystyki, Ślęża stała się niezwykle popularnym miejscem spędzania wolnego czasu nie tylko przez mieszkańców okolicznych wsi, ale przede wszystkim Wrocławia. W 1837 roku powstało pierwsze, prymitywne schronisko, później kolejne, już większe i nowocześniejsze. Na szczycie znajduje się oprócz schroniska (warto poprosić o pokazanie sali Ślężańskiego Towarzystwa Górskiego), także kaplica, ruiny zamku, romańska rzeźba kamiennego niedźwiedzia, wieża widokowa, a nad całością wznosi się potężna konstrukcja 138-metrowego masztu przekaźnikowego. W 2002 roku leśnicy dołożyli jeszcze swój kilkumetrowej wysokości krzyż.

6. ŚWIDNICA

Według jednej z legend miasto zostało założone w 755 roku przez wojów Świdna, który po nieudanej próbie zdobycia grodu na Ślęży, zezwolił im na pozostanie na śląskiej ziemi. Motywem decyzji nie były bynajmniej piękne krajobrazy, ale wdzięki tutejszych panien. Tak naprawdę pierwsze pisane wzmianki o miejscowości pochodzą z 1243 roku, a już w 1290 była Świdnica stolicą księstwa, zarządzanego przez Bolka I. Kolejne dziesięciolecia to okres rozwoju, przerywany jedynie na krótko przez kolejne wojny. Miasto miało silne umocnienia, potrójny pierścień murów obronnych i prowadziło do niego sześć bram. W XVI wieku było drugim pod względem wielkości miastem na Śląsku (po Wrocławiu). Swoje bogactwo zawdzięczało głównie handlowi, a sławę m.in. doskonałej jakości piwu, o które w 1380 roku toczyła się we Wrocławiu swoista „wojna piwna” pomiędzy kapitułą a radą miejską. Kiedy w 1747 roku król pruski rozpoczął w mieście budowę twierdzy, rozpoczął się dla Świdnicy okres zastoju gospodarczego, związany z rygorem wojskowym, jakiemu miasto zostało podporządkowane. Dlatego, kiedy 120 lat później ogłoszono Świdnicę miastem otwartym, jej mieszkańcy odetchnęli z ulgą. Dzisiaj przyciąga turystów z całego świata ciekawymi zabytkami, a najbardziej znanym jest z pewnością Kościół Pokoju, wpisany w 2001 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Kościół Pokoju zbudowany został w l. 1656-57 dla ewangelików i była to jedna z trzech zbudowanych wówczas dla nich na Śląsku świątyń. Ich budowa obwarowana była licznymi obostrzeniami. Nie można było użyć trwałych materiałów, tylko drewno, słomę i glinę, kościół musiał stanąć poza granicami miasta, jego budowa nie mogła trwać dłużej niż rok, a wygląd nie mógł przypominać kościoła (dlatego brak w nim wieży z dzwonami). Paradoksalnie, warunki które miały gwarantować szybkie zniszczenie świątyni, spowodowały, że Świdnica chlubi się jednym z najcenniejszych zabytków na Dolnym Śląsku. Niewielkie w stosunku do potrzeb wymiary budowli wymusiły na budowniczych postawienie empor – wydaje się to nieprawdopodobne, ale mieści się tutaj 7500 wiernych. Wnętrze zaskakuje bogactwem dekoracji na ścianach, stropie i emporach. Szczególnie bogato zdobiona jest loża Hochbergów, właścicieli Książa, fundatorów 2000 dębów potrzebnych na budowę Kościoła. Zachwycają również potężne organy, a ciekawość wzbudza klepsydra stojąca na ambonie, przypominająca zbyt elokwentnym pastorom o konieczności skracania kazania.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama