Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 1:17

06:34 18:17

18:05 03:20

12°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 10°C
  • Ciśnienie 1013 hPa
  • Wiatr E 13 km/h
21
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
51% normy
pm 10
34% normy
Jutro 17°C 10°C
Czwartek 15°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Praga, Nowe Miasto- najpopularniejsze atrakcje

Założył je w 1348 r. Karol IV jako przyszłą stolicę cesarstwa. Z tego czasu pozostał główny układ urbanistyczny i kilka budowli, głównie kościołów. Niestety, przez całe wieki były to slumsy i ośrodek buntów. Obecny nowobogacki wygląd Nowe Miasto – już jako dzielnica Pragi – zawdzięcza rozbudowie w XIX i XX w.

Plac Wacława

Plac Wacława (Václavské náměstí) prażanie mówią o nim potocznie: Vaclavak – to miejsce historyczne – tu w 1918 r. proklamowano Republikę Czechosłowacji. W 1948 r. tłum poparł przyjęcie ustroju komunistycznego, 1969 r. na znak protestu przeciw interwencji Układu Warszawskiego tu spalił się publicznie Jan Palach, zaś w 1989 r. dokonała się "Aksamitna Rewolucja". Obecnie jest to ścisłe centrum Pragi tętniące życiem sklepów i butików. Jest to szeroka aleja o długości 750 metrów ze skwerem pośrodku. Na jej górnym krańcu znajduje się monumentalny gmach Muzeum Narodowego. Nieco bliżej, na tle muzeum, pomnik św. Wacława (pierwszy pomnik postawiony w r. 1698, obecny pochodzi z 1912 r.), dookoła świętego rzeźby patronów Czech: św. Ludmiły, św. Prokopa, św. Wojciecha i św. Agnieszki. Po prawej stronie Dom Baty, czeskiego producenta butów o ciekawym życiorysie, potentata światowego w tej branży.
W połowie długości od Placu Wacława na prawo do Placu Karola (Karlovo nám.) odchodzi ul. Vodičkova, która jest wielkim prostokątnym parkiem. U jego brzegu stoi ratusz Nowego Miasta (Novomětská radnice) z XIV w. To właśnie z okien tego budynku w 1419 roku wyrzucono niemieckich urzędników, którzy nie zgadzali się na zmiany proponowane przez czeski naród. Wydarzenie to przeszło do historii jako Pierwsza Defenestracja Praska, która w późniejszym czasie dała początek wojnom husyckim.

Muzeum Narodowe

Reklama

Plac wieńczy potężny gmach Muzeum Narodowego  mieszczącego zbiory sztuki o wartościach narodowych pamiątek. Warto zajrzeć choćby do holu, aby zobaczyć rzeźby, freski, a u szczytu głównych schodów składający się z 48 posągów Panteon zasłużonych Czechów i Słowaków.

Pałac Lucerna

Pałac Lucerna to secesyjny, wielofunkcyjny kompleks handlowo - usługowy. Na pierwszy rzut oka niczym nie wyróżniający się budynek, wewnątrz prezentuje bardzo interesujące miejsca. Jednym z nich jest przewrotna rzeźba Davida Černego prezentująca św. Wacława na koniu - ale "do góry nogami". Innym ciekawym punktem jest music bar, pasaż handlowy i słynne Kino Lucerna. Pod powierzchnią ziemi ukryta jest 3 - kondygnacyjna Wielka Sala koncertowa o wymiarach 54x25,5x10 m, mieszcząca 4000 widzów.

Poczta Główna w Pradze

Poczta Główna w Pradze mieści się w imponującym secesyjnym gmachu w pobliżu Placu Wacława. Z budynkiem związany jest jeden z najciekawszych praskich zabytków - sieć miejskiej poczty powietrznej, tzw. rurowej (pražská potrubní pošta). Pierwszy jej odcinek powstał w roku 1899 i prowadził z głównego Urzędu Pocztowego przy ulicy Jindřišské 14 na pocztę Starego Miasta na Malém náměstí (Mały Rynek). Sieć szybko się rozwijała po całym mieście i w trzech miejscach przekraczała Wełtawę - na moście Legii, Mánesa i Hlávky. Jeszcze 20 lat temu za pośrednictwem 55 kilometrów rur przesyłano dziewięć tysięcy przesyłek miesięcznie. Pomimo, że w roku 2002 podczas wielkiej powodzi sieć została poważnie uszkodzona, to nadal jest to jedyna działająca tego typu poczta miejska na świecie. Fragmenty instalacji można zobaczyć m.in. w urzędach pocztowych na Karlínie czy na ulicy Italskiej (Włoskiej) i Morawskiej.

Tańczący dom

Tańczący dom (Tancicí dům), znany jest również jako "Ginger i Fred". Ciekawy budynek przypomina tańczącą, wtuloną w siebie parę. Ten nowoczesny obiekt wzniesiono w 1997 roku. Projektantami byli: Vlado Milunića i Frank Gehry. Pomimo tego niecodziennego wyglądu budowniczy doskonale wpasowali go w otaczającą XIX wieczną secesyjną zabudowę. Powoli staje się on miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów i kolejną wizytówką Pragi. Zanim powstał Tańczący Dom architekt Frank Gehry złożył propozycję Warszawie, iż zaprojektuje naszej stolicy spektakularny budynek, jednak władze nie były zainteresowane takim projektem, gdyż nie przypadły im do gustu proponowane przez niego rozwiązania architektoniczne.

"U Fleku"

Znany browar i piwiarnia "U Fleku"  6. na ulicy Klemencova 11 jest wielką piwiarnią zatłoczoną przez turystów z różnych stron świata. W restauracji podaje się tradycyjne ciemne piwo (cz. tmavý ležák) o niskiej zawartości alkoholu. Jego smak i atmosfera sal o starodawnym wystroju jest jedyna w swoim rodzaju. Goście częstowani są Beherovką, a kelner nie proszony sam dostawia piwo gdy tylko zobaczy, iż nasz kufel został osuszony. Można tu spróbować knedli i gulaszu, a jest to jedna z metod, aby sprostać tempu i o własnych "nogach" wyjść na powietrze. Potężna piwiarnia może pomieścić ponoć 1200 osób w ośmiu salach. Przy browarze działa niewielkie muzeum poświęcone tradycjom piwowarskim.

Teatr Narodowy

Teatr Narodowy (Národní divadlo). Jego historia jest dość krótka - postawiono go jako wyraz odrodzenia narodowego w roku 1881. Po dwóch miesiącach spłonął, ale w ciągu kolejnych dwóch lat odbudowano go. Do tej klasycystycznej budowli kilkanaście lat temu dostawiono z tyłu tzw. "Nową Scenę" ze stali i szkła. Czy do siebie pasują - sam oceń.Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Praga

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje