Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Jutro 23:53

06:32 18:20

17:46 02:09

12°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 11°C
  • Ciśnienie 1013 hPa
  • Wiatr E 11 km/h
19
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
45% normy
pm 10
30% normy
Jutro 18°C 11°C
Środa 17°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Poznań, 6 atrakcji poza centrum miasta

Gdy zwiedzamy miasto warto wybrać się też poza centrum, aby poszukać prawdziwego życia tubylców, lub zobaczyć miejsca w których można się zrelaksować, czy wybrać na spacer z rodziną. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji atrakcji poza i niedaleko centrum w Poznaniu.

CYTADELA (Fort Winiary), czyli spacerem po parku

Na północ od poznańskiej Starówki rozciąga się dzisiejszy Park Cytadela, dawniej był to Fort Winiary, który stanowił część Twierdzy Poznań. Kompleks umocnień powstał w latach 30. XIX wieku i spełniał swe militarne przeznaczenie aż do zakończenia II wojny światowej, przechodząc wiele modernizacji i rozbudów. Przed wiekami mieściły się tu książęce winnice (stąd nazwa), a dziś jest to przeplatany lasem teren zieleni stanowiący miejsce spacerów mieszkańców miasta. Po II wojnie światowej rozpoczęto tworzenie parku i w ramach przeobrażenia od roku 1968 stawiano na jego terenie rzeźby i pomniki o różnej tematyce – łącznie 43 budowle i kompozycje z najsławniejszą pt. Nierozpoznani. W południowej części parku działają dwa muzea: Armii Poznań i Muzeum Uzbrojenia, w północnej części znajduje się rosarium i amfiteatr na 4000 miejsc. Cały obszar zieleni to blisko 1 km2 czyli 100 ha.

Reklama

Na skutek nacisków społecznych każdy z fortów otrzymał swego imiennego patrona, zasłużonego dla Poznania, walk i dążeń wolnościowych.

Fort Winiary był największym umocnieniem artyleryjskim w XIX wiecznej Europie. To tu Niemcy stawiali zaciekły opór i jako ostatni skapitulowali przed wojskami wyzwoleńczymi Armii Poznań 23.02.1945 roku. Po wojnie część umocnień rozebrano a cegły posłużyły do odbudowy zabytkowej części Poznania, ale także do prac w Warszawie.

Twierdza Poznań

Twierdza Poznań to jeden z największych systemów fortyfikacyjnych z XIX i pocz. XX wiecznej Europy. W jej skład wchodziły dwa rejony umocnień: twierdza poligonalna, wzdłuż centrum miasta, oraz twierdza fortowa obejmująca Poznań 9,5 km pierścieniem złożonym z systemu 18 fortów tworzących 30 km obwód obronny. Twierdza poligonalna została rozebrana w trakcie rozbudowy miasta, natomiast urządzenia fortowe w większości zachowały się do dziś.
W południowej części Cytadeli na zboczu znajdują się cmentarze, są to największe wojskowe nekropolie Wielkopolski z pomnikami i nagrobkami z czasów XIX i XX wieku.

Stare Zoo

Stare ZOO - znajduje się w pobliżu MTP na zachód od centrum miasta. Powstało w 1871 roku jako efekt żartu: pewien mieszkaniec dostał na swe 50 urodziny kilka zwierząt, obdarowany uprosił restauratora aby ten udostępnił mu część ogródka przy restauracyjnego i tak już zostało. W kolejnych latach ogród uległ rozbudowie, ale ograniczony gęstą, otaczającą go zabudową w pewnym momencie osiągnął swe apogeum - to dało bodziec do stworzenia nowego obszaru dla ogrodu, powstało tzw. Nowe ZOO. Stare ZOO widnieje w rejestrze zabytków - nie można więc go zlikwidować - mieszkają tu m.in. mniejsze zwierzęta: ptaki, lemury, gady, małpy i żółwie, a także ryby i płazy.

Nowe Zoo

Ogród Zoologiczny (Nowe ZOO) – zajmuje powierzchnię 117 hektarów, znajduje się tuż na wschód od Jeziora Maltańskiego. Większość obszaru to naturalne lasy i zbiorniki wodne co stanowi unikat w skali Europy. W teren wkomponowane są wybiegi i pomieszczenia, co daje żyjącym tu zwierzętom swobodę i namiastkę wolności. Na terenie poznańskich ogrodów zoologicznych żyje ponad 2,5 tys. zwierząt reprezentujących przeszło 500 gatunków (40% z nich zagrożonych jest wyginięciem). Nowe ZOO powstało w 1974 roku – czyli praktycznie w 100 rocznicę utworzenia pierwszego Ogrodu. Chlubą poznańskiego ZOO jest wspaniała słoniarnia oddana do użytku w 2008 roku.

Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny położony jest poza centrum Poznania w jego zachodniej części, w dzielnicy Ogrody. Pierwotnie był tu szkolny ogród botaniczny powstały w latach 20. XX wieku, a uroczystego otwarcia dokonał Prezydent Rzeczypospolitej Stanisław Wojciechowski. Ogród z 6 ha rozrósł się do dzisiejszej powierzchni 22 ha, na których zgromadzono ok 7000 taksonów, czyli grup organizmów lub populacji, które pochodzą niemal ze wszystkich zakątków ziemi. Całość podzielona jest na kilka działów: geograficzny, ekologiczny, systematyczny, dział biologii i zmienności roślin, oraz roślin ozdobnych.

8 stycznia 1975 roku poznański Ogród Botaniczny został wpisany do Rejestru Zabytków.

Palmiarnia

Palmiarnia - powstała w 1911 roku na obszarze ówczesnego Ogrodu Botanicznego, którego pozostałością jest przylegający Park Thomasa Woodrow Wilsona - 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych USA. W roku 1924 na skutek ciągłego powiększania eksponatów dobudowano system połączonych szklarni z uchylanymi ścianami. W 1929 roku w przeddzień PeWuKa oddano nowy gmach Palmiarni o powierzchni 1694 m2 składający się z siedmiu pawilonów. Dziś po dołączeniu kolejnego pawilonu i gruntownej przebudowie zakończonej w 1992 roku mamy do dyspozycji trzeci najnowocześniejszy i jeden z największych obiektów tego typu w kraju.
Wewnątrz znajduje roślinność z różnych stref klimatycznych, gdzie podziwiać można 37 basenów ze 170 gatunkami zwierząt, 40 gatunkami roślin wodnych oraz 17 000 roślin lądowych reprezentujących ponad 1000 gatunków. Wszystko wzbogacaja dźwięki z najodleglejszych zakątków globu: śpiew ptaków, twórczość ludowa rdzennych mieszkańców i szum wody.
Wewnątrz znajduje się również kawiarnia 7 Kontynentów – otoczona bujną roślinnością.

W poznańskiej Palmiarni w 1922 roku uruchomiono pierwsze w Polsce akwarium.

Przed Palmiarnią, w Parku Wilsona znajduje się okazały pomnik przedstawiający scenę z mitologii greckiej Uwolnienia Andromedy przez Perseusza, która więziona była przez potwora morskiego Ketosa.Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne