Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 6:19

04:57 20:27

23:47 14:34

15°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 17°C
  • Ciśnienie 1009 hPa
  • Wiatr N 2 km/h
13
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
31% normy
pm 10
24% normy
Jutro 22°C 13°C
Wtorek 23°C 14°C

Polska w (długi) weekend. Miasta, do których dolecimy samolotem

Linie lotnicze rozwijają w Polsce od jakiegoś czasu siatkę połączeń międzymiastowych. Dzięki temu duże, krajowe ośrodki miejskie są ze sobą coraz lepiej skomunikowane. Krótkie, weekendowe podróże - jeśli tylko zadbać o odpowiednio wczesne zarezerwowanie lotu - nie kosztują przy tym wiele. Żeby polecieć na drugi koniec Polski wystarczy często nawet niespełna 30 zł. Sprawdźmy w takim razie, jakie polskie miasta zwiedzimy korzystając z usług linii lotniczych.

Zanim przejdziemy do sedna, wypada poczynić jedno zastrzeżenie. W niniejszym artykule postanowiliśmy przede wszystkim skupić się na mniej oczywistych destynacjach, celowo pomijając Warszawę czy Kraków. Stolicę Polski - obecną i dawną - większość z nas odwiedzała przecież wielokrotnie w czasie szkolnych wycieczek czy wakacyjnych wojaży. Z tego powodu omawiamy tu wyłącznie nieco mniej popularne i rzadziej odwiedzane miasta, które - dzięki swej historii i niekwestionowanym walorom turystycznym - z pewnością zasługują na to, by je zobaczyć i poznać.

Szczecin

Do liczącej sobie ponad 400 tys. mieszkańców stolicy województwa zachodniopomorskiego dotrzemy m.in. z lotnisk w Krakowie i Warszawie (a nieco bardziej konkretnie - z portu lotniczego im. Chopina). Wielu z nas zdarzało się przejeżdżać przez Szczecin w czasie wakacji, ale miasto to - dzięki atrakcyjnemu położeniu i przepięknym, stale rewitalizowanym zabytkom - zasługuje na znacznie więcej niż na etykietkę tranzytowego czy przelotowego. Co w takim razie warto zobaczyć, gdy już dotrzemy na miejsce?

Reklama

Przede wszystkim - nowy budynek Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, którą postawiono w 2014 r. u zbiegu ulic Jana Matejki i Małopolskiej. Strzelisty gmach, pokryty ażurowymi kratownicami, zaprojektowali Fabrizio Barozzi i Alberto Veiga (ich pomysł dostrzeżono i doceniono za granicą - otrzymał liczne laury i wyróżnienia). A co poza tym? Będąc w okolicach Filharmonii warto odbić w kierunku położonego nieopodal Centrum Dialogu Przełomy, będącego oddziałem Muzeum Narodowego. Jego siedzibę - zaprojektowaną przez Roberta Koniecznego - nagrodzono w 2016 r. na festiwalu World Architecture Festival.

Szczecin kusi oprócz tego wieloma zabytkami. Warto zwłaszcza zajrzeć do Archikatedry św. Jakuba Apostoła, bazyliki św. Jana Chrzciciela, kościoła św. Jana Ewangelisty i kościoła św. Piotra i Pawła (dwa ostatnie wchodzą w skład Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego). Prócz architektury sakralnej trzeba też koniecznie obejrzeć współczesne obiekty przemysłowe położone na Łasztowni (miejsce, zdominowane przez sławetne Dźwigozaury, docenią zwłaszcza miłośnicy fotografii), które od leżących po drugiej stronie Wałów Chrobrego - również wartych uwagi - oddziela koryto Odry.

Nasze propozycje stanowią zaledwie ułamek wszystkich szczecińskich atrakcji. Odwiedzając stolicę województwa zachodniopomorskiego, warto przecież także zwiedzić Zamek Książąt Pomorskich, Kamienicę Loitzów czy Rynek Sienny. Pamiętajcie tylko, że wyprawa do Szczecina nie będzie się liczyła, jeśli nie spróbujecie tamtejszego pasztecika - drożdżowego przysmaku, który od 1969 r. serwuje się w niezmienionej postaci w barze działającym przy ul. Wojska Polskiego.

Rzeszów

Licząca sobie prawie 200 tys. mieszkańców stolica województwa podkarpackiego nie kojarzy się raczej ze szczególnie żywą turystyką. A niesłusznie: Rzeszów to przecież jedno z najważniejszych centrów polskiego przemysłu farmaceutycznego i lotniczego (to w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej kształci się dziś kadry, które będą miały w przyszłości największy wpływ na polski rynek lotniczy). Dolecicie tu za stosunkowo niewielkie pieniądze z Warszawy, Katowic, Wrocławia, Gdańska czy Zielonej Góry. Co jednak zobaczyć w Rzeszowie?

Stolica Podkarpacia zachwyca przede wszystkim architekturą klasycystyczną, secesyjną i modernistyczną. Wartym odwiedzenia obiektem jest niewątpliwie rzeszowski zamek z początku XX stulecia, socrealistyczny Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, modernistyczny gmach Filharmonii Podkarpackiej, neorenesansowy Teatr im. Wandy Siemaszkowej, renesansowa Synagoga Staromiejska "Mała" czy Letni Pałac Lubomirskich z XVIII w.

Będąc w Rzeszowie, warto się załapać na jedno z wydarzeń sportowych odbywających się w Hali Podpromie - jednym z największych obiektów sportowo-widowiskowych w naszym kraju (grało tu Deep Purple i występował Jean-Michel Jarre) - czy na rzeszowski Air Show lub Carpathię Festival - międzynarodową imprezę muzyczną, na której co roku gości wielu twórców światowej sławy.

Katowice

Prawie 300-tysięczne Katowice, siedziba władz województwa śląskiego, są niby miastem dobrze znanym (to w końcu w katowickim Spodku organizowane są niezapomniane koncerty, imprezy muzyczne i jedne z najważniejszych wydarzeń e-sportowych w Polsce). Z drugiej jednak strony, wciąż jeszcze niewielu turystów zagląda tu dla samej tylko architektury czy zabytków. A niesłusznie, bo naprawdę jest tutaj co zwiedzać i oglądać!

Po pierwsze, dawne, ceglane osiedla robotnicze z początków XX w. - Nikiszowiec i Giszowiec - których architektura robi dziś szczególnie duże wrażenie. Po drugie - budynki dawnej i obecnej śląskiej administracji: gmach Sejmu Śląskiego czy dawny Ratusz w Bogucicach. Ale Katowice, w których ulokowano przecież m.in. Muzeum Śląskie, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego czy BWA Galerię Sztuki Współczesnej, nie zawiodą też miłośników sztuki, teatru czy entuzjastów historii i muzealiów.

Amatorów współczesnej architektury przyciągnie niewątpliwie do Katowic tutejsze Międzynarodowe Centrum Kongresowe, funkcjonalistyczny gmach Domu Oświatowego - Biblioteki Śląskiej czy nowy budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (o akustykę Wielkiej Sali Koncertowej zadbał światowej klasy specjalista - Yasuhisa Toyota).

Warto się tu jednak wybrać również dla życia kulturalnego i festiwalowego (brytyjski dziennik "The Guardian" uznał tutejszy Off Festival za najlepsze wydarzenie muzyczne w całej Europie), a także dla nowoczesnej, polskiej kuchni serwowanej w tutejszych restauracjach w bardzo nietuzinkowym wydaniu. Uwierzcie - Katowice to nie tylko osławiony Spodek, ale także bogactwo imprez i atrakcji, o jakich zwykle niewiele mówi się w mediach. Dolecicie tu przede wszystkim z Warszawy, Lublina, Poznania, Szczecina, Rzeszowa i Gdańska.

Zielona Góra

Do Zielonej Góry powinni czym prędzej zajrzeć miłośnicy wina, kwiatów i zieleni. A to dlatego, że w tym ludnym, 140-tysięcznym mieście (będącym jednocześnie największym ośrodkiem województwa lubuskiego) działają przepiękny Ogród Botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego z ponad 500 gatunkami czy odmianami roślin i krzewów, który zrewitalizowano w 2007 r., oraz Palmiarnia - jedna z najoryginalniejszych polskich restauracji (posiłek zjemy tu bowiem przy stolikach rozrzuconych w gąszczu drzew tropikalnych i palm).

Zielona Góra kusi też - jako się rzekło - miłośników dobrego wina. A to przez wzgląd na istniejące w niej od wieków tradycje winiarskie, które zapewniły jej tytuł polskiej stolicy wina. Pierwsze wzmianki o zielonogórskich winnicach znajdziemy już w dokumentach z początków XIV w. W ścisłych granicach miasta zlokalizowane są dzisiaj przynajmniej trzy w pełni samodzielne winnice, których wyroby są dziś coraz częściej zauważane i doceniane przez zagranicznych sommelierów.

Jeśli należycie do miłośników wina, Zieloną Górę powinniście koniecznie odwiedzić w okresie Winobrania - corocznego święta organizowanego w okolicach września, na które co roku zjeżdżają tłumnie miłośnicy i producenci tego szlachetnego trunku.

A co oprócz tego? Turystów, którzy w tych stronach nigdy nie bywali, zachwyci z pewnością zielonogórski Ratusz, Konkatedra św. Jadwigi, Kościół Najświętszego Zbawienia, Wieża Głodowa czy... Muzeum Dawnych Tortur i Wina (jakżeby inaczej!). Dolecicie tu m.in. z Warszawy, Krakowa, Rzeszowa, Gdańska czy Katowic.

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne