Reklama

Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 5:37

5:26 19:53

21:409:11

20°C
 • Bezchmurnie
 • Odczuwalna 20°C
 • Ciśnienie 1012 hPa
 • Wiatr N 4 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

18
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
43% normy
pm 10
28% normy
Jutro 27°C 16°C
Środa 22°C 13°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Pieniny na raz: Trzy Korony

Masyw Trzech Koron to idealne miejsce na pierwszą wycieczkę w Pieniny. Wielu turystów zakochuje się w nich od pierwszego wejrzenia. Inni wracają tu co rok. Jeśli chcesz ulec urokowi przełomu Dunajca, odwiedź masyw Trzech Koron.

Sokola Perć

Sokola Perć to szlak turystyczny znakowany na niebiesko. Wiedzie on skalistą granią Pieninek z Sokolicy na Bajków Gronik, gdzie łączy się z żółtym. Szlak zbudowany został w 1926 r., jego inicjatorem był twórca Orlej Perci w Tatrach – ks. Walenty Gadowski. Najwyższym punktem na trasie jest szczyt Czerteż (774 m n.p.m.), najniższym – przełęcz Sosnów (650 m n.p.m.). Niektóre fragmenty szlaku są eksponowane, szczyty: Czerteża i Sokolicy które są zabezpieczone barierkami. Cała trasa posiada wybitne walory krajobrazowe i widokowe.

Sokolica

Reklama

Sokolica (747 m n.p.m.) – jeden z najpiękniejszych szczytów w Pieninach, o wspaniałych walorach widokowych, w paśmie Pieninek; na szczycie występują  sosny (najstarsze mają po ok. 500 lat), są to chyba najczęściej fotografowane drzewa w Polsce. Północne zbocza porasta las bukowo-jodłowy, południowe skalne ściany opadają niemal pionowo uskokami w 310-metrową przepaść do przełomu Dunajca. Pod szczytem znajduje się spiczasta skała zwana Głową Cukru. Na wierzchołek prowadzi ścieżka zabezpieczona barierkami. Wstęp jest płatny, bilet upoważnia również do wejścia w tym samym dniu na Trzy Korony.

Trzy Korony

Trzy Korony (982 m n.p.m.) – masyw górski o pięciu wierzchołkach, najwyższy szczyt Pienin Właściwych i zarazem najpopularniejszy w całych Pieninach, na najwyższej skale – Okrąglicy znajduje się platforma widokowa, skąd rozpościera się piękny widok na Przełom Dunajca, Spisz i Gorce. Południowe zbocze opada w dolinę Dunajca 500-metrową przepaścią w kierunku Sromowców Niżnych i Dunajcowi. Partię szczytową stanowi pięć wapiennych turni uformowanych w kształt korony:
1. Okrąglica (982 m n.p.m.), najwyższa turnia, wejście za opłatą, bilet upoważnia również do wejścia, w tym samym dniu na Sokolicę
2. Płaska Skała (950 m n.p.m.)
3. Nad Ogródki (940 m n.p.m.)
4. Pańska Skała (920 m n.p.m.)
5. Kopa (802 m n.p.m.)

Wąwóz Szopczański

Wąwóz Szopczański – położony w Pieninach Właściwych, wcina się pomiędzy urwiska Trzech Koron a wschodnie zbocza Podskalniej Góry; opada z Przełęczy Szopka do Sromowiec Niżnych. Dnem wąwozu płynie Szopczański Potok. Starą ścieżką łączącą Krościenko ze Sromowcami Niżnymi biegnie żółty szlak turystyczny - jest to najkrótsze połączenie piesze między tymi miejscowościami. 

Idąc od strony Sromowców, najpierw mijamy schronisko „Trzy Korony”, następnie dochodzimy do wąwozu. Tuż za wejściem z lewej strony znajdują się urwiska i piargi Podskalniej Góry. Miejscowa ludność nazywała je Cieplicą, gdyż wiosną najwcześniej na nich topniały śniegi. Wyżej piętrzy się żółto podbarwiona Oberwana Skała, a naprzeciwko niej spada do wąwozu żleb Szeroka Spuszczalnica. Podchodząc dalej w górę mijamy następny żleb Łazisko oddzielający Oberwaną Skałę od znajdującej się wyżej Borówczanej Skały. 

Powyżej tej skały wąwóz rozwidla się na dwa ramiona: po lewej znajduje się Wąwóz Za Kocioł, po prawej – Wąwóz Pod Kopą. Powyżej rozwidlenia zaś znajduje się 20-metrowej wysokości Rojowa Skała (630 m n.p.m.) o bardzo stromej ścianie. Turystyczna ścieżka prowadzi prawym odgałęzieniem – Wąwozem Pod Kopę. Wyżej wąwóz rozszerza się, a szlak wiedzie zakosami przez las. Po prawej stronie, pod Trzema Koronami widać sterczącą ponad lasem bardzo charakterystyczną turnię zwaną Kopą Siana (837 m n.p.m.). Powyżej znajduje się Polana Szopka, a po kilku minutach marszu trafimy na Przełęcz Szopka.

Zamek Pieniński

Ruiny zamku położonego pod wierzchołkiem Zamkowej Góry (799 m n.p.m.) w Pieninach Właściwych. Budowlę wzniesiono w latach 1257-1287 po północnej stronie wierzchołka. Zamek był niewielki, perfekcyjnie wtopiony w naturalne skalne grzbiety. Mury obronne o długości 88 m i grubości 1 m wykonano z miejscowych skał wapiennych; znajdowała się na nich była nadbudowa, prawdopodobnie drewniana. Od zachodniej strony istniała brama, pod nią piwnice. Tuż za bramą wykuto w skale cysternę, gdzie gromadzona była woda z niewielkiego źródełka (nazywa się je źródłem św. Kingi, okresowo wysycha). Od wschodniej strony za cysterną stoją kwadratowe fundamenty, zapewne baszty obronnej. 

Według podań ludowych zamek wybudował Bolesław Wstydliwy dla swej żony – św. Kingi. Warownia została zburzona w latach 1431-1433, prawdopodobnie przez husytów. Zamek Pieniński ma również bardzo ciekawą historię bardziej współczesną, związaną z istnieniem tutaj przed II wojną światową pustelni. W 1904 r. w wykutej skalnej wnęce przed wejściem do ruin zamku umieszczono figurę św. Kingi, wyrzeźbioną przez Władysława Druciaka. Obecnie corocznie 24 lipca na zamku, w święto św. Kingi odprawiane jest uroczyste nabożeństwo. Prowadzi tędy niebieski szlak turystyczny z Trzech Koron na Sokolicę.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy