Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 21:26

7:35 16:00

14:075:44

-5°C
 • Zachmurzenie duże
 • Odczuwalna -4°C
 • Ciśnienie 1021 hPa
 • Wiatr SSW 4 km/h
 • Dla biegaczy
  3
  Trudne

  Pogoda nie rozpieszcza biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

63
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
174% normy
pm 10
138% normy
Jutro 0°C -4°C
Poniedziałek 0°C -5°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Pieniny: 8 największych atrakcji w Szczawnicy

Szczawnica to 6-tysięczne uzdrowisko położone na granicy Pienin i Beskidu Sądeckiego w dolinie Grajcarka u jegu ujścia do Dunajca. Położona jest w głębokiej dolinie na zboczach Gorców i Pienin, okoliczne stoki pokryte są iglastymi i modrzewiowymi lasami. Po obu stronach górskiego wąwozu znajdują się obiekty sanatoryjne, domy wczasowe i pensjonaty. Nazwa miejscowości, "Szczawnica" pochodzi od kwaśnych wód zwanych przez górali szczawami.

Na przybywających do pienińskiego kurortu czekają sanatoria uzdrowiskowe i centra rehabilitacyjno- zabiegowe. Wykonywane są w nich 42 rodzaje zabiegów z zakresu hydroterapii, inhalacji (wyjątkowo skutecze inhalacje celkowe), fizykoterapii, kinezyterapii oraz kuracji pitnej. Leczone tu są choroby układu oddechowego, przewlekłych stanów zapalnych nosa, zatok przynosowych, gardła i krtani, schorzenia aparatu głosowego z przeciążenia nadmiernym wysiłkiem głosowym, schorzenia alergiczne górnych dróg oddechowych i astma oskrzelowa. Uzdrowisko oferuje również leczenie balneologiczne w schorzeniach układu ruchu, szczególnie w zespołach bólowych kręgosłupa i chorób reumatycznych.

1. Dom nad Zdrojami- Pijalnia wód mineralnych

Reklama

Był to pierwszy tego typu budynek wzniesiony nad źródłami wód „Stefan" i „Józefina". W latach 1931 - 1934 hrabia Adam Stadnicki przeprowadził całkowitą modernizację pijalni, w wyniku czego powstało nowoczesne, jak na tamte czasy, i funkcjonalne wnętrze pełne szkła i aluminium. W 2002 roku całe założenie spłonęło. W kolejnych latach przystąpiono do odbudowy pijalni w wyniku czego w 2008 roku powstał, utrzymany w historycznej formie, obiekt, który do dnia dzisiejszego służy kuracjuszom. Nowa pijalnia posiada m.in. ujęcia sześciu wód mineralnych oraz Galerię Pijalni Wód Mineralnych.

Wody dostępne w pijalni to:

Józefina – najstarszy zdrój szczawnicki znany już przed 1810 rokiem. Nazwa pochodzi od imienia ówczesnej właścicielki zdrojów Józefiny Szalayowej. Szczawa wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowa, wskazana przy nieżytach gardła i nosa, stanach zapalnych, astmie, rozedmie płuc, skazie moczanowej i otyłości. Zawiera 4,4 g składników stałych na litr.

Stefan – źródło znane od 1822 roku. Nazwa pochodzi od imienia męża Józefiny Stefana Szalaya. Szczawa wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-jodkowa. Wskazana m.in. przy nieżytach dróg moczowych, kamicy nerkowej, nieżytach nosa, gardła, oskrzeli, astmie, rozedmie płuc. Zawiera 9,2 g składników stałych na litr.

Magdalena – zdrój odkryty w 1939 roku. nazwana imieniem kuracjuszki - Magdaleny Kownackiej z Ponikwy. Szczawa wodoroweglanowo-chlorkowo-sodowo-jodkowa, wskazana przy chorobach przewodu pokarmowego, nieżytach jelit, woreczka żółciowego i dróg żółciowych, wrzodach żołądka i dwunastnicy, otyłości i lekkich nerwicach. Litr wody zawiera 27g składników stałych, 1838 mg wolnego deutlenku węgla oraz 7,81 mg jodu.

Jan – źródło odkryte w 1869 roku. Szczawa wodoroweglanowo-chlorkowo-sodowa, zawierająca 4,3 g składników stałych na litr i 1840 mg wolnego dwutlenku węgla. Używana do kąpieli mineralnych i produkcji wody stołowej Szczawniczanka.

Helena – zdrój odkryty w 1844 roku. Leczy choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, choroby reumatologiczne, przewlekłe stany zapalenia nerek, otyłość i osteoporozę. Wspomaga leczenie chorób ortopedyczno- urazowych. Wraz ze zdrojem Anieli tworzy źródło Wanda.

Józef – zdrój odkryty w 1986 roku. Wykorzystywany jest w leczeniu chorób układu trawienia, chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, chorób reumatologicznych, chorób ortopedyczno- urazowych, otyłości oraz osteoporozy.

2. Kościół Św. Wojciecha

Świątynia została wzniesiona w stylu neogotyckim w latach 1882-92 wg projektu Stanisława Eliasz Radzikowskiego. Wewnątrz bogata polichromia
z 1923 r. Wokół kościoła znajduje się 14 drewnianych kapliczek Drogi Krzyżowej z 1985 r., figury w nich wykonał miejscowy artysta Ryszard Hamerski.

3. Dworek gościnny

Dworek Gościnny wcześniej nazywany Dworcem Gościnnym, lub także „Kursalon”. Został pierwotnie zbudowany w 1884 r. przez Akademię Nauk, która po śmierci Józefa Szalaya, założyciela kurortu Szczawnica, zaczęła zarządzać Uzdrowiskiem Szczawnica. W tym czasie do Szczawnicy zaczęli przybywać goście z całej Polski, którzy potrzebowali miejsca, w którym mogliby się zrelaksować i dobrze bawić. Budynek, który został zbudowany z drzewa modrzewiowego był perłą architektoniczną szczawnickiego uzdrowiska. Tutaj koncentrowało się życie towarzyskie i kulturalne: wystawiano sztuki teatralne, organizowano koncerty i bale dobroczynne oraz społeczne wydarzenia związane z tańcem. Niestety w 1962 r. Dworzec Gościnny został całkowicie zniszczony przez pożar, z którego uratowano tylko piwnicę. W lipcu 2008 r. rodzina Mańkowskich, potomków hrabiego Adama Stadnickiego (ostatniego właściciela Uzdrowiska Szczawnica), rozpoczęła odbudowę Dworca zgodnie z jego pierwowzorem. Od wielu lat budynek nazywany jest przez mieszkańców „Dworek Gościnny”, dlatego też właściciele zdecydowali się pozostawić tę nazwę, jako symbol pamięci o przeszłości. Jesienią 2011 r. prace zakończono.

4. Muzeum uzdrowiska

Muzeum Uzdrowiska to niewielkie muzeum które mieści się w Szczawnicy, przy wspaniałym Placu Dietla. Zgromadzono tu dobra i eksponaty dotyczące tradycji i kultury, oraz historii szawnickiego kurortu. Cyklicznie organizowane są tu również wystawy stałe i czasowe, dzięki którym mieszkańcy i goście Szczawnicy mogą zapoznać się z bogatą historią szczawnickiego kurortu.

5. Galeria Pijalni Wód Mineralnych

Galeria Pijalni Wód Mineralnych to wyjątkowe miejsce w pienińskim pejzażu. W stylowej i zabytkowej szalayowskiej willi prezentowane są prace
zarówno artystów o światowej renomie jak również wystawy młodych i utalentowanych twórców. Sztuka i kultura przeplatają się tam z widokiem na pienińskie szczyty, co stanowi niepowtarzalną scenerię dla organizowanych tam tematycznych ekspozycji i wernisaży. W Galerii swoje prace prezentują również lokalni twórcy, dzięki czemu współczesna sztuka ludowa stanowi nieodłączny element życia kurortu.

6. Wodospad Zaskalnik

Wodospad położony jest na Sopockim Potoku na północ od Szczawnicy pomiędzy szczytami Bereśnik i Wysoka. Najefektowniej kaskady prezentują się po roztopach lub jesienią, gdy bystra woda spada z ok. 5 metrowego progu do małego zbiornika u podnóża rzeki. Do wodospadu najłatwiej dotrzeć kierując się z Parku Górnego szlakiem niebieskim w stronę Sewerynówki. Dla smakoszy Szczawnica oferuje wiele regionalnych dań, z których na uwagę zasługuje przyrządzany na wiele sposobów pstrąg potokowy. W wielu tutejszych restauracjach można zamówić tą górską smaczną i zdrową rybę w formie pieczonej, lub smażonej na maśle, a dla koneserów z dodatkiem ziół. Popularna jest też kwaśnica, oscypki i różnego rodzaju mięsa włącznie z baraniną i dziczyzną – z których tak słynie góralska kuchnia.

7. Palenica

Palenica (722 m n.p.m) szczyt w Małych Pieninach. Na szczycie znajdują się schronisko „Groń”, obiekty gastronomiczne oraz letni tor saneczkowy. Przez szczyt przebiega żółty szlak turystyczny ze Szczawnicy na Szafranówkę. Na zboczach Palenicy i Szafranówki trasy i wyciągi Stacji narciarskiej „Palenica”. Ze Szczawnicy na szczyt można dostać się Kolejką Krzesełkową Palenica, zarządzaną przez Polskie Koleje Linowe. Jest to czteroosobowa kolej krzesełkowa. Na stokach góry, znajdują się dwie trasy narciarskie, jedna z nich posiada homologację FIS do rozgrywania zawodów w slalomie i slalomie gigancie. Powyżej górnej stacji kilka wyciągów orczykowych i trasy o różnym stopniu trudności.

8. Rafting

Rafting, czyli ekstremalny spływ rzeką w pontonie to nowa atrakcja Szczawnicy. Spływy w tych okolicach od wieków odbywały się na tratwach. Obecnie się to zmienia. Ze względu na to że coraz więcej turystów korzysta z usług oferujących spływy w pontonach po odcinku Dunajca o wartkim nurcie, w mieście mnożą się firmy oferujące tego typu rozrywkę. Rafting to doskonałą forma spędzania czasu dla młodzieży, czy osób lubiących aktywny wypoczynek. Jeśli nie lubisz nudzić się na wakacjach, zafunduj sobie zastrzyk adrenaliny.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS
Dowiedz się więcej na temat: Pieniny | Szczawnica

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy