Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 3:12

5:31 19:46

17:441:00

16°C
 • Bezchmurnie
 • Odczuwalna 15°C
 • Ciśnienie 1022 hPa
 • Wiatr ENE 13 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

13
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
31% normy
pm 10
21% normy
Jutro 29°C 18°C
Piątek 31°C 16°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Oybin, czyli największe atrakcje gór Żytawskich!

Oybin to miejscowość w Saksonii, której historia sięga aż 1290 roku. Od 1930 roku jest jest uznana za uzdrowisko, a do jej największych atrakcji należą: góra Oybin, zbudowana z piaskowca góruje nad miastem oraz ruiny średniowiecznego zamku i klasztoru, które w epoce romantyzmu inspirowały artystów. Z Oybina warto wybrać się koleją wąskotorową do nieopodal położonej Żytawy. Miejsca te z pewnością warto zwiedzić w czasie wycieczki do Saksoni, lub do Zgorzelca.

Oybin

W trudno dostępnym zakątku Gór Żytawskich cesarz Karol IV ufundował w 1369 r. klasztor dla sprowadzonych z Awinionu celestynów. W czasie reformacji zakonnicy opuścili odludne miejsce, a pozostawione budynki spłonęły w 1577 r. wskutek uderzenia pioruna. Od tego czasu pozostają one w ruinie stanowiąc inspirację dla kolejnych pokoleń romantycznych dusz.

Reklama

Poniżej malowniczych pozostałości świątyni i klasztoru znajduje się górski kościół (Bergkirche), którego wyposażone w duchu luteranizmu wnętrze (warto zwrócić uwagę na centralne umiejscowienie ambony) dostosowano do stromizny stoku. Poza kameralnym centrum miejscowości posiadającej status uzdrowiska, Kurort Oybin szczyci się licznymi domami przysłupowymi. Od 1891 r. popularną atrakcją jest kursująca regularnie do Żytawy wąskotorowa kolejka parowa.

Góry Żytawskie

Góry Żytawskie to najmniejszy masyw górski w Niemczech o łącznej powierzchni 50 km2, dysponujący blisko 300 km znakowanych szlaków pieszych oraz osiemdziesięcioma wytyczonymi trasami wspinaczkowymi. Przeważają tu baśniowe formy skalne z piaskowca, ale na najwyższych kulminacjach Hochwald (749 m n.p.m.) i Lausche (783 m n.p.m.) natkniemy się na przypominający o aktywności wulkanicznej bazalt.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS
Dowiedz się więcej na temat: oybin

Reklama

Reklama

Reklama