Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 18:21

7:06 17:36

15:340:45

17°C
 • Zachmurzenie małe
 • Odczuwalna 18°C
 • Ciśnienie 1018 hPa
 • Wiatr CLM 0 km/h
 • Dla biegaczy
  10
  Idealne

  Idealna pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

60
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
158% normy
pm 10
126% normy
Jutro 17°C 5°C
Sobota 13°C 4°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Ostrów Tumski w Poznaniu

W czasie powstawania Państwa Polskiego na początku X wieku Poznań był grodem rozlokowanym na Ostrowie Tumskim w widłach zakola Warty i uchodzącej do niej z zachodu rzeki Cybiny. Do dziś zachowały się fragmenty tej osady, ale oprócz nich, Ostrów Tumski kryje inne atrakcje.

Zamek Przemysła

Gród istniał od wieku IX jako jeden z głównych ośrodków sprawowania władzy. W czasach panowania Mieszka I był jego główną siedzibą. Podczas najazdu czeskiego księcia Brzetysława w 1038 roku został spalony, a potem odbudowany przez Kazimierza Odnowiciela. Kolejne wieki przyniosły podział dzielnicowy kraju, na skutek którego Ostrów stał się siedzibą księcia Wielkopolski, syna Bolesława Krzywoustego, Mieszka II Starego. Koniec świetności grodu przypadł na XIII wiek, kiedy to wybudowana została w roku 1249 nowa siedziba książąt - Zamek Przemysła na Zamkowej Górze. Był on rezydencją króla Przemysła II, budowę gmachu ukończył jednak dopiero Kazimierz Wielki w 1331 roku, a zamek stał się siedzibą Władysława Jagiełły. Sam poznański Ostrów przeszedł z kolei we władanie biskupstwa, a rozwijający się Poznań wchłonął go pod koniec XVIII wieku czyniąc z niego swą dzielnicę.

Katedra św. Piotra i Pawła

Reklama

Katedra św. Piotra i Pawła z biskupstwem powstała na podgrodziu Ostrowa Tumskiego w jego wschodniej części. Pier wotna świątynia została wzniesiona w tym miejscu w 968 roku, a w jej podziemiach spoczęły ciała Mieszka I i Bolesława Chrobrego. W 1038 roku uległa ona zniszczeniu, jak wiele innych świątyń i tak jak większość z nich została odbudowana na polecenie Kazimierza Odnowiciela, jeszcze tego samego roku. Do tego celu wykorzystano pozostałe po zniszczeniach przyziemia, a do budowy posłużyły ciosy granitowe oraz elementy piaskowca. W XIII wieku nastąpiła przebudowa, a po rozebraniu zniszczonej świątyni, na przełomie wieków XIV i X V powstała nowa, gotycka budowla, którą zniszczył pożar w 1622 roku. Kolejna odbudowa zmieniła jej styl dodając elementy baroku. Następne stulecia przyniosły dalsze przebudowy aż do ostatniej w latach 1948-1956 kiedy to otrzymała obecny, gotycki wygląd z wykorzystaniem ok. 60% poprzednich elementów konstrukcyjnych. Dziś piastuje miano Poznańskiej Bazyliki Archikatedralnej.

Złote kaplice to najcenniejsza część poznańskiej katedry – znajduje się tu obelisk z postaciami naturalnej wielkości Mieszka I i Bolesława Chrobrego oraz ich symboliczny grobowiec, a także ołtarz z mozaiką z Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Kościół Najświętszej Maryi Panny

Kolejną świątynią Ostrowa Tumskiego jest kościół Najświętszej Maryi Panny wybudowany na fundamentach palatium Mieszka I i kaplicy Dąbrówki z 968 roku – najstarszej polskiej świątyni, w niej najprawdopodobniej odprawiano pier wsze msze katolickie w Polsce. Zniszczoną podczas najazdu czeskiego w 1038 roku świątynię odbudował Kazimierz Odnowiciel zapewne z fundacji swej żony Marii – Dobroniegi. W 1139 roku otrzymał tytuł kolegiaty poznańskiej. Swój obecny wygląd kościół zawdzięcza przebudowie z 1430 roku.

Kościół św. Jana Jerozolimskiego

Kościół św. Jana Jerozolimskiego w poznańskiej dzielnicy Komandoria* (na północnych krańcach Jeziora Maltańskiego) to romańska budowla z w ypalanej cegły – co jest niespotykane w okresie, kiedy to do budowy używano kamiennych ciosów piaskowca lub granitu. Świątynia powstała właśnie tu, gdzie rozchodziły się trakty z Poznania ku Gieczowi i Gnieznu na wschód, oraz ku Śremowi na południu. Kościół wzniesiony został wraz z komandorią dla joannitów pod koniec XII wieku. W X V wieku dobudowano do budowli barokową kaplicę św. Krzyża. Własnością zakonu świątynia była do 1832 roku, kiedy to przejęły ją władze zaboru pruskiego. Od 1992 roku stanowi siedzibę Polskiego Związku Kawalerów Maltańskich. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na gotyckie sklepienia gwiaździste i romańskie sklepienia krzyżowe w prezbiterium.

* Komandorią, lub Komturią zwano jednostkę terytorialną, zamek wraz z przyległościami zarządzanymi przez komtura zakonu rycerskiego.

Ta część miasta swą nazwę wywodzi od zakonu kawalerów maltańskich tzw. Szpitalników lub joannitów, jak nazywani byli kawalerowie Krzyża Maltańskiego (nazwa pochodzi od wyspy Malty na Morzu Śródziemnym, którą otrzymali od cesarza Karola V i z której zostali wydaleni po bezkrwawym zajęciu jej przez Napoleona). Zakonnicy ubrani w czarne habity z białym krzyżem maltańskim byli powołani, by nieść pomoc chorym i rannym pątnikom pielgrzymującym do Jerozolimy. Dziś spadkobiercy idei zakonu mają ten sam cel – pomoc potrzebującym.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS
Dowiedz się więcej na temat: Poznań

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy