Reklama

Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 6:04

07:12 17:28

00:14 15:23

9°C
 • Mgła
 • Odczuwalna 8°C
 • Ciśnienie 1021 hPa
 • Wiatr SE 7 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

68
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
192% normy
pm 10
145% normy
Jutro 17°C 10°C
Czwartek 20°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Okrągłe kościoły, czyli rotundy na Bornholmie

Na Bornholmie jest 21 kościołów, w tym cztery kościoły rotundy. Okrągłe obronne kościółki romańskie z XII wieku w Østerlars, Nyker, Nylars i Olsker stanowią jedną z największych atrakcji ale i zagadek wyspy. Wybudowane najprawdopodobniej w celach obronnych w niespokojnych dla mieszkańców Bornholmu czasach, służyły obrzędom religijnym, ale także schronieniu przed najeźdźcami i jako warownie.

Ich wyższe piętra mogły pełnić rolę spichlerzy i magazynów na zboże, które suszono i przechowywano w przewiewnych  pomieszczeniach na  poddaszu kościółków. Tak naprawdę to jednak nie wiadomo w jakim celu zostały wybudowane i kim byli ich budowniczowie, ich lokalizacja i konstrukcja wcale nie odpowiada na to pytanie. Niektórzy badacze i historycy twierdzą, iż ich grube mury i podziemia skrywają Świętego Graala ze skarbem templariuszy. Zakonnicy ci podobne rotundy wznieśli we Francji. Wszystkie są skonstruowane w podobny sposób: zbudowane na rzucie koła, trzy kondygnacyjne budowle, posiadają niewielkie okna przypominające strzelnice, stropy wspierają się na umieszczonej centralnie wewnątrz potężnej kolumnie (poza najmniejszym z kościółków w Nyker). Dziś dachy są stożkowate, ale w czasie budowy były płaskie co dawało możliwość wykorzystywania ich jako platform strzelniczych podczas obrony. Wewnątrz zachowały się romańskie freski o tematyce religijnej.

Nylars

Reklama

Nylars jest najlepiej zachowanym spośród 4 okrągłych kościołów Bornholmu. Wewnątrz Nylars kirke można obejrzeć najstarsze na wyspie malowidła ścienne, których pochodzenie datowane jest na 1250 rok, przed wejściem znajdują się dwa duże kamienie runiczne.

Nyker

Nyker to miejscowość w centrum wyspy, położona wśród pól uprawnych. Tu znajduje się najmniejszy na wyspie okrągły kościółek. Nyker kirke różni się od pozostałych tym, że nie jest podpierany przez kamienne wsporniki. Wewnątrz kościoła podziwiać można malowidła ścienne przedstawiające sceny z Męki Jezusa. Kościół jest udostępniony do bezpłatnego zwiedzania. W Nyker na uwagę zasługuje pracownia artystyczna Bente Hammer, gdzie wytwarza się barwiony i fantazyjnie zdobiony w unikalne wzory jedwab i delikatne tkaniny bawełniane. Cały proces można obejrzeć, jak również dokonać zakupów ekskluzywnego wyrobu w postaci krawatów, szali i chust (www.bentehammer.dk).

Olsker

Kościół w Olsker wybudowano w  roku 1150. Jest najwyższą świątynią z czterech bornholmskich rotund. Patronem kościoła został król norweski św. Olaf (początkowo kościół nosił nazwę Olavs kirke). Wewnątrz kościoła obejrzeć można romańską chrzcielnicę, renesansową ambonę i malowidła ścienne. W 1950 roku kościół odrestaurowano.

Osterlars kirke

Osterlars kirke jest największy z kościołów - rotund. Świątynia pod wezwaniem Świętego Laurentego (St. Lawrence) powstała ok. roku 1150. Pierwotnie kościół miał płaski dach, kopułę umieszczono w latach późniejszych. Około XVII wieku dobudowano ogromne kamienne wsporniki mające poprawić obronność budowli. Wewnątrz znajduje się filar podtrzymujący dach kościoła. Ma on grubość 6 metrów, na nim znajdują się freski z życia Jezusa od narodzenia po dzień Sądu. Wewnątrz filaru jest romańska chrzcielnica, a obok renesansowy ołtarz. Przy wejściu obejrzeć można kamień runiczny z napisem: „Broder i Edmund nakazali postawić ten kamień ku czci swojego ojca Sigmunda. Chrystus, św. Michał i św. Maria niech mają go w swojej opiece”.

Bodils kirke – ciekawostką tego kościółka jest legendarna Czapka Diabła. Niewielki kamień, przypominający kształtem rycerski hełm. Jest on niejako przyklejony do kościelnej wieży, odbiega kolorem od białego tynku budowli. Legenda głosi iż jest to czapka diabła i jako taka nie może być pomalowana ponieważ każda farba natychmiast odpadnie od powierzchni kamienia.

Aa kirke – pochodzący z początków XII w kościół jest największym obiektem sakralnym wyspy.

Kościół katolicki na Bornholmie: obecnie tylko jedyny Kościół Różańcowy w Aakirkeby odprawia msze katolickie w niedziele o godz. 10.00. Adres: Aakirkeby Gregersgade 12. Msze (po duńsku lub po niemiecku).

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS
Dowiedz się więcej na temat: bornholm

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama