Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 3:50

5:20 20:01

10:1822:09

17°C
 • Bezchmurnie
 • Odczuwalna 18°C
 • Ciśnienie 1012 hPa
 • Wiatr N 4 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

34
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
82% normy
pm 10
54% normy
Jutro 26°C 15°C
Piątek 28°C 16°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Nałęczów- uzdrowisko kardiologiczne

Nałęczów to miasto uzdrowiskowe na Płaskowyżu Nałęczowskim nad potokiem Bystra. Jego historia rozpoczęła się wraz z zakupem tych ziem przez starostę Stanisława Małachowskiego herbu Nałęcz. Dziś jest to jedno z najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce. Jako jedyne w kraju jest skierowane do osób z problemami kardiologicznymi. Swoją sławę zawdzięcza również wodzie butelkowanej- Nałęczowiance.

W latach 1771-1775 wzniesiono barokową rezydencję – Pałac Małachowskich. Początek uzdrowiska wiąże się z osobą Antoniego Małachowskiego. Od końca XVIII wieku wykorzystywano miejscowe szczawy żelaziste w wybudowanym zakładzie kąpielowym. Po powstaniu listopadowym, w wyniku zniszczeń i dewastacji, zaprzestano działalności uzdrowiskowej. Leczenie wznowiono w 1880 r. W 1928 r. Nałęczów oficjalnie otrzymał status uzdrowiska. Do II wojny światowej następował ciągły rozwój. Zjeżdżała się tu polska elita polityczna i kulturalna. Po wojnie odbudowano zdewastowane przez Niemców obiekty. Od 1954 r. kontynuowano działalność uzdrowiskową. W 1963 r. Nałęczów otrzymał prawa miejskie. Obecnie w uzdrowisku leczy się przede wszystkim choroby układu krążenia. Zabiegi pielęgnacyjne i relaksacyjne prowadzi Spa Nałęczów.

Park Zdrojowy

Reklama

Pierwszy Park Zdrojowy z obiektami leczniczymi założono w XVIII w. W kolejnych latach cały kompleks stopniowo powiększano, m.in. dzięki Michałowi Górskiemu. Znajduje się tu wiele zabytkowych obiektów: pałac Małachowskich (przy nim pomnik Bolesława Prusa), Pijalnia Wód Mineralnych wraz z Palmiarnią, Stare Łazienki, Pawilon Angielski, Termy Pałacowe, kompleks wodny Atrium, domki: grecki i gotycki, najstarsze sanatorium Książę Józef oraz inne budynki sanatorium, wzniesione pod koniec XIX w., a także pomnik Stefana Żeromskiego z 1928 r. dłuta A. Żurakowskiego.

Pałac Małachowskich

Twórcą projektu (lata 1771-1775) Pałacu Małachowskich był Ferdynand Nax. Jest to budowla w stylu barokowym, jednopiętrowa, przykryta mansardowym dachem z półkolistym frontem zwieńczonym kartuszami z herbami Nałęcz i Pilawa. Pałac został wzniesiony dla Stanisława i Marianny z Potockich Małachowskich. We wnętrzu znajdują się bogate zdobienia w stylu rokokowym i klasycystycznym. Na szczególną uwagę zasługuje Sala Balowa, której ściany i sufit pokryte zostały dekoracją stiukową. Obecnie w budynku mieści się Muzeum Bolesława Prusa, który leczył się w tutejszym uzdrowisku z agorafobii, tutaj powstały jego dzieła m.in.: „Placówka”, „Lalka”, „Kroniki”. Ponadto znajdują się tu liczne pamiątki związane z pisarzem.

Muzeum Stefana Żeromskiego

Muzeum Stefana Żeromskiego mieści się w „Chacie Żeromskiego”, która jest dawną pracownią pisarza. Budynek muzeum wzniesiono w stylu zakopiańskim, wg projektu Jana Koszczyca Witkiewicza, który na początku XX wieku mieszkał w Nałęczowie. Willę zbudował sam pisarz jako letnią pracownię, za honorarium otrzymane za „Popioły”. Od 1928 r. znajduje się tutaj muzeum biograficzne im. Stefana Żeromskiego. Wewnątrz autentyczne wyposażenie: meble, fotografie, portrety. Częstym gościem właściciela bywał tu Bolesław Prus. W parku przy willi mauzoleum Adama Żeromskiego, syna pisarza, który zmarł na gruźlicę w 1918 r. w wieku 18 lat.

Kościół św. Jana Chrzciciela, pierwotnie stała tutaj drewniana kaplica, obecny kościół w stylu barokowym pochodzi z końca XVIII w., rozbudowany w l. 1956-62 (nawy boczne, wieża). Wewnątrz godne uwagi XIX-wieczne obrazy, XVIII-wieczna ambona i chrzcielnica oraz Droga Krzyżowa pędzla S.Tarkowskiego z pocz. XX w. W pobliżu kościoła zabytkowy cmentarz, na którym spoczęły osoby związane z uzdrowiskiem: Henryk Radkiewicz, Wacław Lasocki, Konrad Chmielewski, Julian Morzycki oraz wielu zasłużonych dla kultury narodowej m.in.: Michał Elwiro Andriolli - malarz i rysownik, Józef Abramowicz - malarz, Jarosław Olejnicki - malarz, Ewa Szelburg-Zarębina - pisarka, Mieczysław Gliński – aktor. Wybudowana w stylu zakopiańskim drewniana kaplica św. Karola Boromeusza nawiązuje do projektu Stanisława Witkiewicza. Świątynia powstała w 1919 r., a poświęcono ją 22 czerwca tegoż roku. Inicjatorką budowy i fundatorką kaplicy była Ludwika Benni, która chciała uczcić pamięć swojego zmarłego męża Karola. We wnętrzu na uwagę zasługuje ołtarz z obrazem św. Karola Boromeusza, biskupa Mediolanu, patrona chorych.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS

Reklama

Reklama

Reklama