Reklama

Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 5:40

07:12 17:28

00:14 15:23

10°C
 • Mgła
 • Odczuwalna 9°C
 • Ciśnienie 1021 hPa
 • Wiatr ESE 7 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

68
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
192% normy
pm 10
145% normy
Jutro 17°C 10°C
Czwartek 20°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Największe atrakcje w Lwówku Śląskim

Lwówek Śląski to miasto leżące na Dolnym Śląsku nad rzeką Bóbr. W mieście znajduje się wiele atrakcjii, między innymi: ratusz, kościół franciszkanów, kościól Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, mury obronne. Posiada rówież wielowiekowe tradycje browarnicze, a w lecie odbywa się tam Lwóweckie Lato Agatowe, w ramach którego można zobaczyć kolekcje minerałów i kamieni szlachetnych wydobywanych głównie w okolicy. Wydarzenie to nawiązuje do tradycji eksploatacji minerałów w pobliżu tego miasta. Lipiec to więc najlepszy miesiąc na wycieczkę w ten region. Poniżej radzimy równiez jak dojechać, oraz gdzie najlepiej zaparkować samochód w Lwówku Śląskim.

Posiadając prawa miejskie od 1217 r. przez ponad 300 lat Lwówek należał do największych miast Śląska, licząc w końcu XIV w. 11 tys. mieszkańców, której to liczby nie osiągnął nigdy więcej. Także po 1945 r., gdy miasto uległo zniszczeniu w 50%. Zachowane zabytki i jeden z największych rynków w Polsce (220 m długości) świadczą o dawnej potędze miasta. Najcenniejszym obiektem jest tu gotycko-renesansowy ratusz , przebudowany częściowo na początku XX w. Na południe od rynku w połowie XIII w. powstał klasztor franciszkanów, który z przerwą w latach 1810 -1997 użytkowany jest do dziś. Głównym obiektem sakralnym jest kościół Wniebowzięcia NMP z I poł. XIII w., który za sprawą joannitów na przełomie XV/XVI w. zyskał swą obecną postać. Duże wrażenie robią mury obronne  z zagospodarowanymi jako mieszkania lub warsztaty basztami. Na terenie średniowiecznego zamku piastowskiego od 1209 r. kontynuowane są tradycje piwowarskie, dzięki czemu mówi się tu o najstarszym browarze w Polsce. Równie długą tradycję ma w okolicy eksploatacja minerałów (w XIII w. złoto, a obecnie - anhydryt). Dlatego każdego roku w połowie lipca w mieście odbywa się Lwóweckie Lato Agatowe , w czasie którego swoje kolekcje prezentują dziesiątki zbieraczy i znawców szlachetnych kamieni.

Dojazd:

Reklama

Lwówek Śląski leży na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich 297 (A4/A18 - Bolesławiec - Jelenia Góra) i 364 (Legnica - A4 - Złotoryja - Gryfów Śląski). Obie prowadzą bezpośrednio pod średniowiecznymi murami miejskimi. Najcenniejsze zabytki miasta znajdziemy wewnątrz pierścienia piaskowcowych fortyfikacji. Najwygodniej zaparkować bezpośrednio na rynku lub na ul. Kościelnej między Bramą Lubańską a kościołem Wniebowzięcia NMP.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS
Dowiedz się więcej na temat: Lwówek Śląski | lato agatowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama