Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Jutro 23:52

06:32 18:20

17:46 02:09

12°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 11°C
  • Ciśnienie 1013 hPa
  • Wiatr E 11 km/h
19
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
45% normy
pm 10
30% normy
Jutro 18°C 11°C
Środa 17°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Najpiękniejsze zamki w Niemczech, które warto odwiedzić

Wielu podróżników jest zdania, że próżno szukać w Europie zamków tak pięknych jak te, które znaleźć można w Niemczech. Pierwszy rzut oka na architekturę naszych zachodnich sąsiadów udowadnia, że taka opinia nie wzięła się znikąd. Poniżej przedstawiamy wybrane zamki i pałace, które zrobiły na nas największe wrażenie.

Zamek Hohenzollern

Zamek Hohenzollern, należący przed wiekami do dynastii Hohenzollernów, leży w Badenii-Wirtembergii, na skraju malowniczej Jury Szwabskiej, w pobliżu miasteczka Hechingen. Na przestrzeni lat był kilkukrotnie niszczony i odbudowywany: obecny kształt, utrzymany w stylu neogotyckim, nadano mu w trakcie trzeciej, ostatniej przebudowy, która trwała od 1850 do 1867 r. W zamkowym skarbcu znajduje się słynna Korona Wilhelma II, zwana też Koroną Hohenzollernów, wykonana na wzór pruskich koron koronacyjnych, oraz pamiątki po Fryderyku II Wielkim.

Reklama

Składający się ze 140 komnat i pokojów zamek (w jego wnętrzach znajdziemy także bibliotekę, królewską sypialnię i salon królowej)  jest jednym z najpopularniejszych tego typu obiektów w Niemczech. Warto wspomnieć, że na jego terenie realizowano wiele produkcji filmowych i telewizyjnych, w tym też horror Gore'a Verbinskiego Lekarstwo na życie.

Zamek Sigmaringen

Zamek Sigmaringen, podobnie jak zamek Hohenzollern, od którego dzieli go raptem 50 km, położony jest na Jurze Szwabskiej. Wzniesiono go na klifie nad brzegiem Dunaju. Pierwotnie - jeszcze w XI w. - pełnił funkcję warowni, a swój dzisiejszy kształt osiągnął dzięki wielu pracom budowlanym i adaptacyjnym, które prowadzone  były na przestrzeni kilku ostatnich stuleci. W zbiorach zamkowego muzeum zgromadzono wiele bezcennych eksponatów: mebli i dywanów, obrazów, porcelany czy wyrobów jubilerskich. Najbardziej imponująca jest jednak znajdująca się na jego terenie kolekcja broni białej i palnej, którą uznaje się za jedną z największych w Europie - liczy ponad 3 tys. egzemplarzy. Obejmuje ona między innymi broń perską i japońską, a także rzadkie i niespotykane nigdzie indziej eksponaty broni palnej, pochodzącej najprawdopodobniej z XV w.

Pałac Sanssouci

Poczdamski pałac Sanssouci - wpisany w 1990 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO - wzniesiono w stylu rokokowym na zlecenie Fryderyka II Wielkiego. Miał początkowo pełnić funkcję willi letniej. Stąd wzięła się zresztą jego nazwa (sans souci oznacza bowiem tyle, co: "bez zmartwień") oraz pomysł na projekt tarasowych ogrodów położonych u jego stóp, które obsadzono żywopłotami drzew owocowych i winoroślami sprowadzonymi z Portugalii, Włoch i Francji. Mimo że pałac miał pełnić funkcję rezydencji wypoczynkowej, to bale i wystawne przyjęcia organizowano na jego terenie raczej z rzadka. Postanowiono z niego bowiem uczynić centrum oświeceniowego życia intelektualnego.  Posiadłość była przyjazna artystom i myślicielom, którzy prowadzili na jej terenie debaty i dyskusje filozoficzne.

Zamek Rheinsberg

Rokokowy zamek Rheinsberg - usytuowany ok. 100 km od Berlina, w powiecie Ostprignitz-Ruppin - posłużył za pierwowzór dla opisywanego wcześniej pałacu Sanssouci. Lata w nim spędzone Fryderyk II Wielki opisywał jako "najszczęśliwsze w [jego] życiu". Ale nie tylko on dał się uwieść jego pięknu. Uroki Rheinsbergu opiewali także znani europejscy powieściopisarze: Theodor Fontane czy Kurt Tucholsky.  Zamkowy zespół położony jest nad jeziorem Grienericksee i otoczony został parkiem krajobrazowym, który w XVIII w. zaaranżowano w zgodzie ze stylem sentymentalnym. W zamkowych wnętrzach mieści się dziś m.in. muzeum (zwiedzających zachwyci zwłaszcza oryginalna sala lustrzana Fryderyka Wilhelma I), teatr i państwowa Akademia Muzyczna.

Charlottenburg

Barokowy pałac Charlottenburg to niewątpliwie jeden z najwspanialszych zabytków Berlina. Nazwę - na cześć swej zmarłej żony, Zofii Charlotty Hanowerskiej - nadał mu Fryderyk I Pruski, który bezpośrednio po przyjęciu królewskiego tytułu zarządził jego rozbudowę, trwającą od 1701 do 1713 r. Zarządzający nią architekci wzorowali się przede wszystkim na stylu wersalskim: utrzymane są w nim dwa boczne skrzydła pałacu oraz budynek Nowej Oranżerii. Niestety, śmierć Fryderyka I wymusiła wstrzymanie prac; wznowił je dopiero, po prawie 30 latach, Fryderyk II Wielki. Tym razem jednak sięgnięto już do estetyki rokokowej. Dziś na terenie pałacu Charlottenburg działa muzeum, a dla zwiedzających otwarte są Stary i Nowy Pałac, Pawilon Schinkla, klasycystyczny Belweder (wybudowany na polecenie Fryderyka Wilhelma II) i Mauzoleum Królowej Luizy.

Artykuł powstał we współpracy z Niemiecką Centralą Turystyki

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne