Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 10:33

5:29 19:48

16:561:00

20°C
 • Częściowo słonecznie
 • Odczuwalna 21°C
 • Ciśnienie 1019 hPa
 • Wiatr NW 20 km/h
 • Dla biegaczy
  10
  Idealne

  Idealna pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

Pogoda sprzyjająca dużej aktywności komarów
6
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
13% normy
pm 10
9% normy
Jutro 25°C 14°C
Czwartek 28°C 18°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Na szlaku sudeckich jaskiń: Jaskinia Radochowska

Ze względu na urozmaiconą budowę geologiczną Sudetów, w ich obrębie można podziwiać wiele ciekawych jaskiń. Jedną z nich jest Jaskinia Radochowska. Charakreryzuje się tym, że można w niej zwiedzać niemal wszystkie korytarze, a pierwsza wzmianka o niej pochodzi już z XVIII wieku. Warto wybrać się do niej przez Cierniak, z którego rozpościera się piękna panorama okolicy.

Jaskinia Radochowska

Jedna z wcześniej i lepiej poznanych jaskiń w regionie (pierwsza o niej wzmianka pochodzi z 1757 r.), rozwinięta prawie poziomo na wys. ok. 460 m, o długości korytarzy ok. 265 m. Od dawna stanowiła znaczną atrakcję i przyciągała rzesze turystów, zwłaszcza kuracjuszy z Lądka, dziś jest pozbawiona szaty naciekowej. Znaleziono tu czaszkę niedźwiedzia jaskiniowego i kości nosorożca włochatego; w niewielkim jeziorku można wypatrzyć kiełże - studniczki, w jaskini licznie zimują nietoperze. Prawie wszystkie krzyżujące się korytarze nadają się do zwiedzania.

Cierniak- 592 m.n.p.m

Reklama

Cierniak to szczyt, przez który wiedzie najciekawsze dojście do Jaskini Radochowskiej z Lądka-Zdroju i Radochowa (szlakiem niebieskim, obok krzyża kamiennego), przez łąki z charakterystycznym, widocznym z daleka niwowym układem miedz. Prawie na samym szczycie stoi kaplica kalwaryjska Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych, do której od strony wsi prowadzi ponad 200 piaskowcowych schodów (na prawie każdym widać oznaczenie fundatora). Wokół kaplicy rozstawione są stacje drogi krzyżowej i inne kapliczki, a w pobliżu mieszka pustelnik Elizeusz. Było to kiedyś znane miejsce pielgrzymkowe (pustelnia stała przy kaplicy i była murowana), ostatnio po latach zapomnienia kaplica i kalwaria odzyskują dawny wygląd.

Kościół św. Mikołaja

W centrum Radochowa stoi na wzgórzu kościół św. Mikołaja z 7 płytami nagrobnymi Pannwitzów z XVI i XVII w.. Po drodze do Kątów Bystrzyckich warto zwrócić uwagę na kapliczkę 4-szczytową - pamiątkę wojny 30-letniej (ponoć zginęli tu 4 szwedzcy generałowie) i zajrzeć do izby regionalnej przy Domu Skowronki ze zbiorami przypominającymi życie dawnych niemieckich mieszkańców okolicy. Można obejrzec tam m.in. ludowy strój kłodzki.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS
Dowiedz się więcej na temat: jaskinia | sudety

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama