Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 10:09

4:15 21:00

9:500:29

23°C
 • Słonecznie
 • Odczuwalna 24°C
 • Ciśnienie 1017 hPa
 • Wiatr S 18 km/h
 • Dla biegaczy
  7
  Bardzo dobre

  Bardzo dobra pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

Pogoda sprzyjająca średniej aktywności komarów
25
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
59% normy
pm 10
38% normy
Jutro 28°C 16°C
Środa 28°C 16°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Majówka w Pradze. 10 najlepszych atrakcji

Praga jest piękna o każdej porze roku, ale to właśnie maj jest wyjątkową okazją do odwiedzenia stolicy Czech. Miasto kwitnie kolorami i tętni życiem. Jak najlepiej wykorzystać krótki urlop i co zobaczyć? Oto najważniejsze atrakcje praskiej starówki.

1. Wzgórze Petrin

W ciepłe, majowe dni zwiedzanie warto zacząć od najlepszego punktu widokowego w Pradze. Wzgórze Petrin znajduje się na lewym brzegu Wełtawy. Oprócz panoramy Pragi, można tam podziwiać setki, a może nawet tysiące kwitnących kwiatów i drzewek owocowych. Na samym szczycie stoi zabytkowa wieża widokowa, będącą kopią wieży Eiffla oraz obserwatorium astrologiczne, również dostępne dla turystów. Na wzgórze najlepiej dostać się spacerem lub kolejką, za którą płaci się równowartość jednego przejazdu metrem. 

2. Zamek królewski na Hradczanach

Reklama

Praski Zamek to dla Czechów miejsce święte. Stąd od IX w. książęta i królowie kierowali państwem czeskim. Przez długi czas zasiadał tu również cesarz władający państwami Rzeszy. Współcześnie jest to siedziba prezydenta republiki. Wewnątrz Starego Pałacu Królewskiego (Starý králowský palác) można zobaczyć sławną Salę Władysławowską, nazwaną tak na cześć króla Władysława Jagiellończyka. W niej odbywały się koronacje, turnieje i bale, a obecnie jest miejscem zaprzysiężenia prezydentów.

3. Złota Uliczka

Pozostając na wzgórzu zamkowym, trzeba wstąpić na Złota uliczkę (Zlatá ulička).To wąskie przejście między budynkami, a murem obronnym oddzielającym Zamek Praski od fosy i Ogrodów Królewskich. Główną atrakcją są tu maleńkie domki wkomponowane w wewnętrzną stronę murów. Według legend zamieszkiwali ją alchemicy poszukujący kamienia filozoficznego, a później złotnicy – stąd nazwa. Dziś w kolorowych domkach znajdują się sklepy z rękodziełem oraz wystawy historyczne.

4. Katedra świętego Wita

Nad całym kompleksem pałacowym góruje olbrzymia świątynia pod wezwaniem św. Wita. Już w 929 roku stał tu romański kościółek zbudowany przez księcia św. Wacława. Dzisiejsza gotycka katedra bierze swój początek w XIV w. Wielokrotnie przebudowywana, obecnie prezentuje różne style architektoniczne. Wnętrze zachwyca wyjątkowymi witrażami oraz imponującymi grobowcami królów.

5. Ogrody i pałac Wallensteina

Valdštejnská zahrada a palác to wspaniale wypielęgnowany barokowy zespół pałacowo-parkowy. Znaczną jego część zajmuje ogród w stylu francuskim z renesansowymi rzeźbami. W głębi parku znajduje się staw z kolorowymi rybami, sztuczna grota, dawna ujeżdżalnia i ptaszarnia. Pałac jest też siedzibą czeskiego Senatu.

6. Most Karola

Karlův Most to chyba najbardziej rozpoznawalna atrakcja całego miasta. Został zbudowany na polecenie króla Karola IV w drugiej połowie XIV w. Od chwili budowy przez 400 lat był to jedyny most w Pradze. Na balustradach stoją przepiękne, barokowe posągi – po 15 z każdej strony. Most najlepiej oglądać rankiem, podczas wschodu słońca, gdy nie ma jeszcze na nim turystów.

7. Staronowa Synagoga

To najstarsza czynna synagoga w całej Europie. Znajduje się w dzielnicy Josefov pełnej zabytków kultury żydowskiej. Dzielnica przetrwała II wojnę światową w nienaruszonym stanie, ponieważ Hitler planował stworzyć tu muzeum wymarłej rasy. Z synagogą nierozerwalnie związana jest legenda o golemie - glinianej istocie ożywionej przez rabina.

8. Rynek Staromiejski

Staroměstskě Náměstí to serce Pragi. Już od XI w. znajdowało się tu miejskie targowisko. Przez całe wieki ten plac był świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń w historii Czech - demonstracji, walk i egzekucji. Na Rynku znajduje się XIV-wieczny ratusz (Staroměstská radnice) wraz ze słynnym zegarem astronomicznym: Orłojem.

9. Muzeum Alfonsa Muchy

Obowiązkowy przystanek dla koneserów sztuki. Praga, zaraz po Paryżu, jest główną atrakcją dla wielbicieli secesji. Muzeum najbardziej znanego czeskiego artysty znajduje się w barokowej kamiennicy na placu Wacława. Oprócz wystawy prac mistrza art nouveau, obecnie można zobaczyć również dzieła Salvadora Dalego i Andy'ego Warhola.

10. Praga kulinarnie

Po całym dniu intensywnego zwiedzania czas na zasłużony odpoczynek przy czeskim piwie. Pilsner Urquell jest jednym z najsłynniejszych w całej Europie. Nic dziwnego, że Czesi dzierżą światowy prym w spożyciu piwa na mieszkańca - aż 157 litrów. Ale w Pradze, złotego trunku nie tylko trzeba spróbować - można go też samemu wyprodukować! Taka atrakcja czeka na turystów w Prague Beer Museum. Tym bardziej zestresowanym polecamy również kąpiele w balii z piwem w jednym z praskich spa. Z wielu restauracji i barów na rynku, dla specyficznego klimatu czeskiej bohemy warto wybrać m.in Chapeau Rouge lub Hany Bany. Poza piwem trzeba również spróbować specjałów lokalnej kuchni: smażonego syra, pieczeni, gulaszu, knedlików i słodkiego trdelnika.

NK

na podstawie przewodników Galileos

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS
Dowiedz się więcej na temat: Praga | Czechy | Podróże

Reklama

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama